Ir a la Home
Ir a la Home
.

Den Västra Rutten

Panoramavyer

Maspalomas (San Bartolomé de Tirajana) - Mogán - La Aldea de San Nicolás - Agaete

 

 

Den västra delen av ön är den minst befolkade.

Vi rekommenderar att man kör runt kusten, passerar Meloneras, Pasito Blanco och sedan kör inåt landet i kommunen Mogán med dess spektakulära bergsstup som man ser från vägen. Vid foten av dessa bergväggar börjar flera viktiga flodfåror eller raviner som ger namn till kommunens stränder. Man bör stanna i Puerto de Arguiniguín och njuta av dess fiskeby och dess mysiga stränder. Fortsätter vi färden kommer vi omedelbart till stränderna Patalavaca, med gyllengul sand, La Vega och turistkomplexet Anfi del Mar, centrum för marina sporter. Fortsätter vi på samma rutt kommer stränderna Puerto Rico, Amadores, Cura, Tauro och Taurito, vilka också kan erbjuda förträffliga anläggningar där man kan praktisera alla slags nautiska sportaktiviteter. Vid slutet av denna rutt kommer vi till Puerto de Mogán, en vacker liten idyll, mycket välbevarad såväl i arkitektiska detaljer som i sina traditionella kanariska utsmyckningar. Puerto de Mogán erbjuder möjligheten att avsmaka färsk fisk från kusten på sina många uteserveringar och restauranger. 

Hamnarna i denna kommun (Arguineguín, Anfi del Mar, Puerto Rico och Mogán) är idealiska för att organisera fisketurer för djuphavsfiske. På dessa har man registrerat inte mindre än 72 världsrekord när det gäller att fånga olika exemplar bland vilka kan nämnas Blue Marlin. Det är möjligt, som i nästan alla hamnar på ön, att hyra båtar med eller utan besättning för att navigera på lugna vatten.

Från Puerto de Mogán går vägen inåt landet och efter ung. 8 km kommer vi till Mogándalen med ett underbart subtropiskt klimat, goda odlingsbara jordar och en behaglig temperatur året om. Från Mogáns vackra centrum kan man se slutet av utlöparen av den centrala bergskedjan som höjer sig mot öns centrala bergsmassiv. Där börjar man känna lukten av pinjeskogarna. Unesco anser att Mogáns mikroklimat är det bästa i världen.

Från denna by och innan man kommer till La Aldea de San Nicolás, som är insprängd just i mitten av den västra kusten och i en bred flodfåras mynning, har man lämnat bakom sig stränderna Veneguera, El Perchel, Tasarte, Güi-Güi, och en hel mängd andra små stränder till vilka man kommer genom att överge landsvägen och sicksacka sig ner genom ravinen på små grusvägar, till fots och i några fall endast med båt.

La Aldea är i huvudsak en jordbrukskommun och en av de främsta producenterna av frukt och grönsaker på Kanarieöarna. Denna plats som också räknar med en fiskeutveckling är scenen för den unika festligheten Fiesta del Charco.

El Charco är en lagun som har bildats av föreningen av havets vågor och sötvattnet som rinner ner från bergen, där en fiskart som kallas lisas blivit isolerade. Man låter fisken växa under hela året fram till den 10 september. Då, vid stora festligheter, slänger sig hundratals personer i vattnet för att fånga dem som man kan även med bara händerna.

När man lämnar La Aldea åt nordväst i riktning mot Agaete, väntar en överraskning vid Andén Verde. Det är ett hisnande stup mot havet på 600 m från Tirmaberget. På 1.007 meters höjd reser sig Roque Faneque

Fortsättningen av vägen följer pinjeskogarna uppe på bergskamrarna tills man kommer till Agaete. I Puerto de Las Nieves bukt avslutas besöket på västra Gran Canaria på sydrutten, eller börjar om man väljer den norra.

Om vi nu fortsätter på vägen mot Las Palmas de Gran Canaria, har vi, om vi startade i Las Palmas, gjort “ön runt”.

 

 

 



Copyright © 2007 Patronato de Turismo de Gran Canaria. All rights reserved.
:: Rättsligt Meddelande ::