Hör du till dem som tycker att kitesurfing låter häftigt? Då borde du kanske tillbringa några dagar på Gran Canaria.
Du blir kanske förvånad av att se massor av vuxna med drakar, i baddräkt, som springer till vattnet så fort det är lite vind. Och de bär med sig någon slags sky? och en konstig bräda…..och även en konstig drake.. En vuxen med drake?
Ja naturligtvis, du vet redan att det handlar om Kitesurf, den senaste succén på Gran Canaria. Ett virus som sprutar in adrenalin på sportentusiasterna som vecka efter vecka söker sig till olika platser för att praktisera hopp. För att bokstavligt talat flyga över vattnet.
På Gran Canaria hittar du flera ställen efter din smak, från guldgula sandstränder till andra med vulkansand. Eller undangömda platser. Ett stort antal platser där man kan navigera med solen på brädan.
För varje säsong växer antalet personer som blir fångade av kitesurfing. För varje år finns det fler och fler som fastnar för kiteboarding. Ön har alla förutsätnningar för att dra hit kitesurfare tack vare passadvindarna som blåser en stor del av året.
Om du vill lära känna platserna där kitesurfare träffas kan du pröva med Vargas på södra delen av ön. Det är inte direkt någon strand dit man åker för att bada. Inte heller för nybörjare. Det är ett ställe för avancerade utövare. Trots den svåra terrängen är det den plats som anhängare av kitesurfing föredrar. För kvalitén av vindarna. Även i Punta de Maspalomas finner du ibland grupper av kitesurfare. Här kan de träna med sanddynerna som åskådare.
Du hittar dem också i närheten av stränderna vid Àguila och Tarajalillo i Las Burras. Denna zon är en av specialställena på Gran Canaria där man ofta finner kitesurfare och windsurfare om vartannat, alla letar de efter bra väder, bra vindar och bra vågor.
Att se så mycket fart och rörelse gör att människor på stränderna i närheten stannar upp en stund på sin dagliga promenad för att se skådespelet som det är att se så många tokiga kitesurfare hoppande från våg till våg och flygande från vänster till höger och från höger till vänster.
Kom till Gran Canaria. Här kan du tillbringa dagarna på havet utan att behöva använda neoprendräkt från huvud till fot. Och med möjligheten att tillbringa dagarna flygande även om det låter konstigt med hjälp av en drake. Och det är just det du kan berätta på kontoret när du är tillbaks därhemma. Dagarna bara flög iväg.
Turistinformatören:
Maspalomas
Playa del Inglés
San Agustín