Gran Canaria
GranCanaria.com El Tiempo Hoy Home

Sport

 

Żeglarstwo Latin

Na Gran Canarii, regaty Kanaryjskich Żagli Latin cieszą się wielką popularnością; stanowią też silną, miejscową tradycję. Korzenie tej dyscypliny nie są do końca znane, jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że jej powstanie łączy się z faktem, że już pierwotni mieszkańcy wysp konstruowali łodzie z drewna.

Trzy żaglówki vela latina płynące przez ocean
Grupa praktykująca Vela Latina Canaria

Jest to specyficzna sztuka nawigacji żeglarskiej, która polega na wyścigach łódek charakteryzujących się posiadaniem trójkątnych żagli i dysproporcją wielkości kadłuba do wielkości żagla.  A konkretnie, łódka tego typu posiada kadłub o wymiarach 6,55 m długości, 2,37m szerokości, oraz 1,35m głębokości.  Te nieduże wymiary stanowią kontrast z wielkim żaglem, którego rozmiar dochodzi do 12 albo nawet 13,5 metrów.  Dzięki tego typu proporcjom łódka utrzymuje się na powierzchni jedynie poprzez zręczne triki i wysiłki załogi, która musi manipulować linami, żeby móc nawigować.

Panorama Oceanu Atlantyckiego

Kanaryjskie Żeglarstwo Latin praktykowane jest u wybrzeży stołecznego miasta Gran Canarii, pomiędzy kwietniem a październikiem. Wówczas najlepiej wykorzystuje się pasaty atlantyckie. Podobnie jak zapasy kanaryjskie, żeglarstwo latin istnieje pod skrzydłami federacji rozporządzającej zawodami, podczas których cała zatoka Las Palmas de Gran Canaria pełna jest trójkątnych żagli przez niejedną niedzielę w roku.

Organizacja Turystyczna Gran Canarii. Wszelkie prawa zastrzezone.
Marka chroniona