Gran Canaria
GranCanaria.com El Tiempo Hoy Home

Całe Morze Delfinów

 

Morze z delfinami

Fakt o wybitnej inteligencji delfinów odnajduje swoje potwierdzenie, między innymi, przez odwiedzenie Gran Canarii.

Delfiny, jako zwierzęta z łatwością odnajdujące pożywienie, mogą sobie pozwolić na luksus spędzania większości czasu na zabawie, w ten też sposób możemy je łatwo zobaczyć, gdy wesoło pluskają przy całym południowym wybrzeżu wyspy. Wody są tu spokojne, i bogate w tlen ze względu na chłodne pasaty wiejące z północy, tym też przyciągają te radosne zwierzęta.
Aktywność poszczególnych grup delfinów zaczyna się, gdy padają na okoliczne plaże pierwsze promienie słońca. Miejscowi nazywają te ssaki toninas, a samo przyglądanie się im smukłym sylwetkom pląsającym w wodzie gwarantuje dobrą zabawę. Ich pojawienie się przy wybrzeżu stanowi wielką atrakcję dnia. Do tego stopnia, że w ostatnich latach wiele lokalnych agencji oferuje turystom spędzenie czasu w bliskim towarzystwie gromady delfinów, podczas specjalnych rejsów statkami posiadającymi zezwolenie na podpłynięcie blisko kolonii. Oczywiście dzieje się to z zachowaniem wszelkich gwarancji ostrożności wymaganych przez prawo, pod nadzorem biologów obecnych na pokładzie, oraz ekspertów dających informacje pasażerom.

Silvana Neves, będąca biologiem stowarzyszenia SECAC, Stowarzyszenia Badań nad Waleniami Archipelagu Kanaryjskiego, wykonując notatki naukowe z mostku jednego ze statków wycieczkowych kursujących po południowych wodach Gran Canarii, potwierdza starą prawdę: „To jest prawdziwy raj dla waleni. Z 87 gatunków istniejących na świecie, na tych wodach odnajdziemy aż 29 gatunków...” Sieć Natura 2000 również uważa wyspę za jedno z miejsc o najwyższych walorach ekologicznych w Europie”. Poza delfinem butlonosym, można tu z łatwością zaobserwować delfiny zwyczajne, oraz gatunki rzadkie i zagrożone.
Podczas emocjonującego safari trwającego około dwie godziny, które wyrusza w wybrzeża dwa razy dziennie w poszukiwaniu fascynujących przedstawicieli delfiniej rodziny. Waga niektórych z nich, jak w przypadku delfina butlonosego, dochodzi do ponad pół tony, co mimo to nie przeszkadza im wyskakiwać ponad powierzchnię, zarysowywać malowniczy łuk w powietrzu – samemu lub w grupie – a następnie spaść na fale grzbietem tworząc efektowną pianę przed oczami widzów. Nic dziwnego, że aż chce się klaskać.

Jednak, zanim to nastąpi, pasażerowie zakosztowują najpierw dreszczyku emocji i niepewności. Szef rejsu oraz jego podwładni, zaopatrzeni w wielkie lornetki ze stabilizatorem, wypatrują śladów obecności jakiegoś stada w pobliżu statku. Obecność delfinów może zdradzić pojedyncza mewa chcąca wykorzystać resztki pozostałe z połowu tych ssaków, zasłyszany znienacka plusk ogonem o powierzchnię wody, lub wiadomość radiofalowa od znajdujących się w pobliżu rybaków, informująca o miejscu pobytu i wielkości gromady, która zdecydowała się ujawnić swoje harce przed światem fundując wielki spektakl.

Niepewność wzrasta w miarę zbliżania się do celu, a pasażerowie bezwiednie konkurują ze sobą, kto pierwszy wskaże palcem właściwe miejsce.

Dwa delfiny pląsające w morzu Gran Canarii
Pasażer robi zdjęcia delfinom z pokładu statku wycieczkowego do obserwacji waleni

Z daleka wyłania się ledwie widoczny cień, potem dwa, potem trzy, aż w końcu cała powierzchnia pokrywa się ciemnymi barwami płetw grzbietowych. Gdy dopływają do wysokości rufy, przyspieszają do tego stopnia, że wydawać by się mogło, że nie płyną, ale lecą. Wszytko to dzieje się tuż przy burcie statku, zręczność pływacka posunięta do takich granic szaleństwa, że wywołuje wesoły delfini śmiech wśród całej gromady.

Widać jest, jak małe delfiniątka trzymające się blisko przy matce próbują imitować obroty starszych, widać masywne samce o lśniącej srebrem i szarością skórze, wyskakujące ponad powierzchnię, widać też całe stada wykonujące wcześniej wyćwiczone choreografie, tworzące jeden z najpiękniejszych spektakli Natury, który wywołuje w widzu emocje porównywalne do bliskich spotkań trzeciego stopnia. I nie jest to jedynie metafora, lecz fakt zetknięcia się na Gran Canarii z jednym z najwspanialszych cudów naszej planety.

Rejsy codzienne z Puerto Rico.  Dołącz na pokład, by odkryć morze delfinów.


Multiacuatic
Tel: (+34) 626 982 152
E-mail: multiacuatic@telefonica.net
Web: www.dolphinwhales.es

Spirit of the Sea
Tel: (+34) 928 562 229 / (+34) 928 150 010
E-mail: spirit@dolphin-whale.com
Web: www.dolphin-whale.com

TaxiBoat Gran Canaria
Tel: (+34) 928 763 906 / (+34) 691 345 941
E-mail: info@taxiboatcanarias.com
Web: www.taxiboatcanarias.com

Trips Gran Canaria
Tel: (+34) 639 941 547
Web: www.tripsgrancanaria.com

Więcej informacji uzyskasz w każdym Punkcie Informacji Turystycznej na wyspie.  Nie przegap okazji, by odkryć ukryte bogactwa głębin Gran Canarii.


Organizacja Turystyczna Gran Canarii. Wszelkie prawa zastrzezone.
Marka chroniona