Gran Canaria
GranCanaria.com El Tiempo Hoy Home

Wyspa

 

Odkryj San Mateo

Podczas spaceru po starówce San Mateo, należy koniecznie zwiedzić Kościół Parafialny Vega de San Mateo, znajdujący się przy głównej ulicy miasta, który stanowi gmach o dwóch nawach (lewa powstała w roku 1800, a prawa w 1895), którego najwyższą część stanowi dzwonnica, zaprojektowana przez José Luján Pérez. Dzwon tej świątyni, sprowadzony cztery lata po jej wybudowaniu, przysłali z Kuby lokalni emigranci kanaryjscy. Jest to kościół w eklektycznym stylu, z silnymi wpływami neoklasycyzmu.

Aleja o nazwie Alameda de Santa Ana, znajdująca się tuż przy Kościele, powstała w roku 1943. Do jej ustanowienia, władze miejskie wykupiły ten teren, na którym dawniej znajdowała się piekarnia z piecem stojącym w miejscu dzisiejszego Quiosco de la Musica. Zakątek ten, razem z Urzędem Miejskim i Kościołem, stanowi typowy przykład stylu neokanaryjskiego.

Okolice przyrodnicze Vega de San Mateo zasługują na odrębną wycieczkę. Można zwiedzić wzgórze Roque Bicacaral w miejscowości Bodeguilla, stanowiące naturalny punkt widokowy w połowie drogi do Santa Brígida, z którego rozciąga się piękny krajobraz na całą okolicę.

Można też wybrać się do Wąwozu La Mina, który rozciąga się między Las Lagunetas i La Yedra. Jest to wąwóz, w którym w każdej epoce roku płynie źródło wody, porośnięty roślinnością stanowiącą pozostałość po lasach laurowych i pełen starych młynów wodnych.

Punkt widokowy na wgórzu o nazwie Montańa Cabreja stanowi wspaniały punkt obserwacyjny całej doliny Wąwozu Guiniguada, całej prowincji, okolic pogórza wyspy, a nawet miasta Las Palmas de Gran Canaria. Przyrodniczy punkt widokowy La Cruz i el Montańón również oferują imponujący widok na te okolice.

Okolice Hoya del Gamonal, Roque i Cruz del Saucillo leżą na terenie Przyrodniczego Obszaru Chronionego Pasm Górskich, cechującego się niezrównanym krajobrazem i bogactwem gatunków endemicznych.

Punkt widokowy na wgórzu o nazwie Montańa Cabreja stanowi wspaniały punkt obserwacyjny całej doliny Wąwozu Guiniguada, całej prowincji, okolic pogórza wyspy, a nawet miasta Las Palmas de Gran Canaria. Przyrodniczy punkt widokowy La Cruz i el Montańón również oferują imponujący widok na te okolice.

Na zakupy

Vega de San Mateo posiada tradycję targowiska żywności, organizowanego w każdy weekend. Potwierdza ono niezwykle ważną rolę, jaka odgrywa w tym rejonie rolnictwo. Miejscowi i odwiedzający przychodzą na targ, żeby kupić świeże warzywa, owoce, sery, itd.

Można tu również kupić wyroby miejscowego rękodzieła. Wybornymi specjałami są tutejsze sery i wina, które cieszą się wielką popularnością na wyspie.

Wśród tradycji rękodzieła w San Mateo, ważną rolę odgrywa wyplatanie koszy wiklinowych, wyrób noży kanaryjskich, oraz wyroby ze skóry i z drewna.

Gastronomia

Działalność rolnicza i pasterska w San Mateo stanowi gwarancję smakowitych potraw, jakie prowincja oferuje odwiedzającym. Liczne restauracje oferują typowe potrawy, sporządzone z wieprzowiny, potrawki mięsne, żeberka, kiełbasy grillowe, itd. Gęste zupy jarzynowe, gofio z bulionem, oraz biały ser z San Mateo, stanowią najpopularniejsze pozycje na kulinarnej mapie tego regionu.

Jednakże, w San Mateo można skosztować wszelkiego rodzaju tradycyjnych i nawet najbardziej wyszukanych potraw, przyrządzonych ze świeżych warzyw kanaryjskich.

Desery obejmują głównie typowe kanaryjskie słodkości przyrządzane z bienmesabe, czy też specjalność zwaną leche frita lub frangollo, oraz szeroki wybór innych delicji.

Wszystko to zakrapiane wyśmienitym winem z regionu.

Organizacja Turystyczna Gran Canarii. Wszelkie prawa zastrzezone.
Marka chroniona