Gran Canaria
GranCanaria.com El Tiempo Hoy Home

Kultura

 

Dziedzictwo architektoniczne i zabytkowe na Gran Canarii

Dziedzictwo archeologiczne

Być może już o tym słyszałeś. Możliwe, że już o tym wspomnieliśmy. Opowiedzieliśmy wszystkim dookoła, że Gran Canaria to wyspa kontrastów. To mieszanka setek kultur, które kiedyś się tu zatrzymały na odpoczynek. To wyspa, która przez całe stulecia graniczyła z taflą bezkresnego morza. Port, do którego zawinęło 100.000 podróżnych.

Ale przed powstaniem tej mieszaniny, na Gan Canarii istniała stara kultura rdzennych plemion.  Przejęliśmy po nich niezwykle wartościową spuściznę historyczną w postaci skarbów archeologii.
To trwały odcisk życia pierwszych mieszkańców wyspy.

Gran Canaria jest pełna interesujących pozostałości archeologicznych, w tym i niezwykle spektakularnych, gdzie zachowana została spuścizna po plemionach prekolumbijskich.  Aby odkryć cały ten dawny świat, wystarczy się udać do jednego z wielu tego typu miejsc.  Z pewnością nie do przegapienia jest Muzeum Kanaryjskie umiejscowione w stolicy, oraz Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł w Gįldar.  Muzeum Groty Malowideł pozwala zapoznać się z pozostałościami dawnej kultury plemienia Agįldar, które są otwarte i dostosowane do zwiedzania po ponad 20 latach prac wykopaliskowych. 

Niemniej interesujące są również inne wykopaliska (+info)

 

Dziedzictwo zabytkowe

Jednak spuźcizna wyspy nie ogranicza się tylko do okresu prekolumbijskiego. W każdym małym miasteczku, w każdej osadzie, istnieje jakiś ślad upamiętniający całe generacje wyspiarzy. Przeszłość historyczna, w której miesza się pięć stuleci historii Europy, stanowiąca wstęp do wypraw Kolumba i eskspansji Hiszpanii na kontynencie amerykańskim.

Istnieje aromat tamtych czasów, gdy po wąskich uliczkach Veguety, dzielnicy powstałej w XV wieku, przechadzali się podróżnicy. Dziś dochodzi ona aż do stóp stołecznej Katedry. Istnieją również kapliczki w górskich miasteczkach. Oraz w kościołach niezliczonej ilości wiosek, które są rozsiane po wyspie. We wszystkich tych miejscach można się zetknąć z różnorodnością stylów architektonicznych, które kolejno zalewały Europę, a tu są przemieszane jak w garnku, tworząc niepowtarzalny synkretyzm.

Para przemierzająca ulice Veguety
Para patrząca na mapę Gran Canarii

Starówki śródmiejskie, architektura, kościoły, pomniki… wszystko to stworzone zostało na wyspie, która niegdyś wydawała się być końcem świata... I wszystko nadal tu trwa. Być może cię zainteresują dzieje tych zabytków podczas zwiedzania naszej wyspy.

(+info na temat Dziedzictwa Zabytkowego)

 

Organizacja Turystyczna Gran Canarii. Wszelkie prawa zastrzezone.
Marka chroniona