Gran Canaria
Oficjalna strona Patronatu Turystyki Wyspy Gran Canaria
Silueta Gran Canaria Site Map
Gran Canaria
Kultura

Dziedzictwo Archeologiczne

Dziedzictwo Archeologiczne

 Cenobio de Valerón (Santa María de Guía)

Najbardziej spektakularne miejsce pochówku ze wszystkich wysp archipelagu, oraz wielki zbiorowy spichlerz, będący przykładem tego, jak ważne było rolnictwo dla pierwszych kanaryjczyków, oraz świadczące o silnej władzy przywódców.

 La Cueva Pintada (Gáldar) 

Jedno z najważniejszych miejsc pochówku na wyspach, nie tyle ze względu na rozmiary, co przez fakt, że zawiera wspaniały okaz aborygeńskiej sztuki:  Grotę Malowideł, od której pochodzi nazwa całego obszaru znaleziska.  Wzory są motywami geometrycznymi w tonacji czerwono-czarno-białej.  Przeznaczeniem tego miejsca mogło być kilka celów, przez co istnieją różne jego interpretacje:  jako grota grobowcowa, świątynia, pomieszczenie mieszkalne... jednakże, nie istnieje wystarczająco dużo dowodów i danych, żeby móc określić definitywnie jej zastosowanie.

 Cmentarz w Arteara (San Bartolomé de Tirajana)

Prehistoryczne miejsce pochówku, z ponad tysiącem struktur grobowcowych.  Zajmuje powierzchnię o długości dwóch kilometrów i szerokości jednego kilometra.  Wizyta obowiązkowa.

(+info)

 Punta Mujeres (San Bartolomé de Tirajana)

Duża struktura mieszkalna i jedna z licznych osad nabrzeżnych na wyspie.

 Osada Tunte  (San Bartolomé de Tirajana) 

Największe na Wyspach Kanaryjskich skupisko jaskiń.  Jest to cała wioska w skale, wraz z mieszkaniami, spichlerzami, miejscami pochówku i malowidłami skalnymi.

 Las Fortalezas  (San Bartolomé de Tirajana)

Wspaniały przykład osady w formie fortu obronnego, z jaskiniami naturalnymi i wykutymi w skale.  W niektórych można znaleźć resztki malarstwa skalnego, inne służyły jako miejsca pochówku oraz jako spichlerze.

 La Audiencia (Temisas)

Osada złożona ze sztucznie wytworzonych jaskiń, przystosowanych do różnorodnego użytku:  jako sypialnie, kuchnie, spichlerze...

 Los Letreros de Balos (Agüimes)

Najważniejszy zbiór rycin skalnych na Gran Canarii, zawierający praktycznie całą typologię znaków używanych na Wyspach Kanaryjskich:  antropomorficznych, zoomorficznych, inskrypcji alfabetycznych, geometrycznych...

 Risco del Canario (Agüimes)

Położony w Barranco de Guayadeque zbiór około trzydziestu wykutych w skale jaskiń była ze względu na swoją niedostępność łatwym do obrony fortem podczas nieprzyjacielskich ataków.

 El Draguillo (Telde-Ingenio)

Miejsce pochówku, gdzie można zobaczyć grobowce, jaskinie grobowe, oraz jaskinie mieszkalne.

 Almogarén de Amurga

Jeden z najbardziej kompleksowych i spektakularnych okazów cmentarzysk, zaadaptowany jako miejsce kultu religijnego.

 Cuatro Puertas (Telde) 

Jaskinia o wielkich rozmiarach, wykuta ręcznie w wulkanicznej skale.  Charakterystycznym jej aspektem są cztery wejścia „cuatro puertas”, przez które przechodzi się do poziomej hali.  Jej użytkowanie wiązało się z rytuałami magiczno-religijnymi dawnych kanaryjczyków.

 Poblado de Tufia (Telde)

Kompleks grot skalnych i różnego rodzaju domostw z kamienia, zebranych w kilka koncentrycznych skupisk, oraz obszary cmentarne.  Wiele poszczególnych konstrukcji posiadało konkretne funkcje użytkowe.

 Poblado de Tara (Telde)

Tu znajdują się najważniejsze na Gran Canarii wykute groty skalne, w których dokonano znaleziska wielu przedmiotów codziennego użytku z epoki ludów aborygeńskich.

 La Restinga / Llano de la Brujas (Telde) 

Osada składająca się w części z domostw, miejsc pochówku oraz spichlerzy.  W Llano, cechy tych miejsc przeplatają się, co może stanowić o ich wieloletnim okresie użytkowania.

 Bandama (Santa Brígida)

Jedno z najoryginalniejszych cmentarzysk na wyspie;  zwane również Groty Kanaryjczyków, składa się z grupy pomieszczeń mieszkalnych i spichlerzy, umiejscowionych po wewnętrznej stronie stoku wulkanicznego.  Charakterystyką miejsca jest obecność rycin kamiennych.

 Cuevas de los Canarios (Las Palmas de Gran Canaria)

Jest to zespół archelologiczny utworzony przez dwie duże groty mieszkalne i kilka pomniejszych, wykute w systemie dwupoziomowym, chronione pod wielkim naturalnym nawisem skalnym.

 La Cerera (Arucas)

Zespół grot oraz obiektów budowlanych, znajdujący się w jednym z najbardziej żyznych i zbliżonych do morza obszarów wyspy.

 Bocabarranco / El Agujero / La Guancha (Gáldar):  na tym obszarze zostały zachowane pozostałości jednej z najważniejszych osad pierwszych mieszkańców Gran Canarii.  Miejsce składa się ze skupiska licznych domostw, na którego obrzeżach znajdują się miejsca pochówku bardzo istotne dla historii wyspy.

 Necrópolis de Maipés (Agaete)

Duży obszar pochówku, zajmujący ponad kilometr kwadratowy powierzchni, składający się z bardzo licznych grobów żużlowych, których liczba dochodzi do pół tysiąca.

 Poblado de Acusa (Artenara)

Zespół starych domostw usytuowanych w jednym z najbardziej żyznych obszerów wyspy.  Pomieszczenia mieszkalne z malowidłami, groty grobowcowe, oraz spichlerze to jedne z głównych obieków, jakie można tam odnaleźć.

 Cuevas de Caballero (Artenara) 

Zespół grot mieszkalnych;  w trzech z nich zachowały się kamienne wzory w formie trójkątów i innych figur.  Miejsce to uważa się za ważny teren rytuałów magiczno-religijnych dawnych ludów kanaryjskich.

 Cueva de los Candiles (Artenara)

Wykuta w skale grota, która zajmuje honorowe miejsce w archeologii Wysp Kanaryjskich.  Jej wnętrze dzieli się na sześć pomieszczeń, które są pełne wzorów odwróconych trójkątów wyrytych w skale, których symbolikę nawiązuje do płodności.

 Bentayga / Cuevas del Rey (Tejeda)

Zespół archeologiczny złożony z trzech zespołów wspaniałych pozostałości usytuowanych liniowo.  Należą do nich ważne przykłady grot mieszkalnych, grobowcowych, spichlerzy, miejsc kultu religijnego oraz jeden almogarén.

 Poblado de Caserones (La Aldea de San Nicolás):  są to pozostałości jednej z największych osad mieszkalnych na Gran Canarii, z niezwykle dużym skupiskiem domostw oraz miejsc pochówku.

 Castillete de Tabaibales (Mogán)

Osada mieszkalna, na obrzeżach której znajdują się wieże i mury, i która wyróżnia się nietypowym rozmieszczeniem miejsc pochówku.

 Majada Alta (Mogán)

Niewielka grota, w której można odnaleźć piktogramy antropomorficzne, malowane z almagre.  Stanowi pozostałość nietypową ze względu na technikę wykonania malowideł, jak również przedstawione motywy i figury.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.