Gran Canaria
Oficjalna strona Patronatu Turystyki Wyspy Gran Canaria
Silueta Gran Canaria Site Map
Gran Canaria
Przyroda

Rzeźba terenu i Klimat

Rzeźba terenu i Klimat

Gran Canaria posiada niemal całkowicie okrągły kształt, a najwyższy szczyt znajduje się w samym środku wyspy.  Stąd też, charakterystyczna rzeźba terenu przypomina stożek poprzecinany głębokimi wąwozami w formie wachlarza, a także uskokami pochodzenia wulkanicznego zwanymi „las calderas”.  Istnieje jednak duże zróżnicowanie między łagodną rzeźbą północno wschodniej części wyspy i mocno zarysowaną orografią południowego zachodu.

Klimat Gran Canarii jest łagodny przez cały rok i w zależności od strony świata i wysokości, wyróżnia się istnienie rozmaitych mikroklimatów, które dzielą wyspę na trzy regiony klimatyczne:  strefa zwana „alisio-canaria” lub Wyspa Wilgotna, w części południowo zachodniej Wyspa Sucha, a na wysokości od 1500 metrów wzwyż, strefa Las Cumbres. To przez tę różnorodność klimatu, pejzaż na Gran Canarii jest tak zróżnicowany, że przyczynił się do słynnego przydomka Kontynent w Miniaturze.

Jest bardzo ważne, by poznać charakterystyczne cechy rzeźby terenu i mikroklimatów Gran Canarii, aby móc wybrać odpowiedni przebieg trasy, program wycieczki oraz obuwie, odzież i żywność, jaką należy ze sobą zabrać na wędrówkę.

Sieć szlaków

Zarys geograficzny wyspy jest poprzecinany gęstą siecią dróg i ścieżek dla pieszych, począwszy od łatwych do przejścia dróg leśnych i ścieżek do wędrówek pieszych i konnych, aż po szlaki górskie dostępne jedynie dla wędrowców o stopniu eksperta.

Wymiary wyspy oraz jej rzeźba terenu na ogół  pozwalają na odbywanie tras o krótkim przebiegu i dużym stopniu nachylenia.  W zależności od punktu wyjścia mogą to być trasy typu „od wybrzeża po góry”, trasy mało strome prowadzące prawie po linii prostej wzdłuż wąwozów, czy też trasy typu poprzecznego, z wieloma zakrętami omijającymi terenowe przeszkody.

Sprzęt

Nie jest potrzebny specjalny sprzęt techniczny.  Jest natomiast potrzebne twardsze, nieprzemakalne obuwie, trzymające sztywno nogę w kostce, natomiast tenisówki nadają się jedynie na krótkie trasy. Z wyjątkiem obszarów, gdzie nie ma roślinności, odradza się też używanie odzieży wykonanej z delikatnych tkanin, lub o krótkim kroju, w tym szortów, topów na ramiączkach, itp.

Poza małym plecakiem o wystarczającej pojemności 30 litrów, przedmioty najbardziej zalecane do zabrania w trasę to teleskopowe kijki, niezastąpione w przypadku stoków o dużym nachyleniu, oraz telefon komórkowy dla bezpieczeństwa.

Rady na trasę i ochrona środowiska

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.