Gran Canaria
Oficjalna strona Patronatu Turystyki Wyspy Gran Canaria
Silueta Gran Canaria Site Map
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

La Aldea de San Nicolás

La Aldea de San Nicolás

La Aldea de San Nicolás to prowincja o powierzchni 139 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się od wybrzeży po centralną część wyspy, na wysokości 340 metrów nad poziomem morza. Jej północne i wschodnie granice stanowią wysokie, skaliste wybrzeża i wąwozy, a na południe rozciąga się w postaci wąskiego, nieregularnego pasma wybrzeża o długości 33 kilometrów. Wybrzeża te są dość mocno zróżnicowane, wysoko wyniesione, i skaliste, a tutejsze plaże mają formę małych, skalistych zatoczek położonych u ujścia wąwozów.

Zwiedzanie miasteczka La Aldea de San Nicolás pozwala na zapoznanie się z tradycyjną architekturą kanaryjską, na którą składa się tutejsza starówka: domy z kamienia i gliny pochodzące z XVII i XVIII wieku, oraz XVIII kamienice z balkonami. Do najbardziej znanych należą: Casa del Balcón, pierwsza kamienica na starówce, Casas Blancas oraz Casa del Corredor.

Wielką atrakcją miasteczka jest tutejszy Skansen (Museo Vivo). Inscenizuje się w nim dawną kulturę i tradycje kanaryjskiego życia w bezpośredni sposób: orka z zaprzęgiem zwierząt, pieczenie chleba w tradycyjnym piecu, oporządzanie kóz, degustacja mleka z gofio, oraz wyrób sera.

Jednakowo ważnym zabytkiem w La Aldea jest dziedzictwo rdzennych plemion. W Zespole Archeologicznym Los Caserones mieściło się bogatą kolekcję znaków „pintaderas” oraz glinianych i kamiennych posążków bóstw, które obecnie znajdują się Muzeum Kanaryjskim, w Las Palmas de Gran Canaria.

Godnym polecenia jest zobaczenie starych bron ornych, studni wodnych w Wąwozie Tocodomán, oraz czterech młynów wodno-wietrznych; ciekawostkę stanowią również piece do wypiekania wapna i pieczenia chleba, oraz zakłady destylacji rumu, które funkcjonowały w latach 1936 – 1958 w Playa de La Aldea.

W Aldea de San Nicolás mają też miejsce ciekawe uprawy aeroponiczne (uprawiane w powietrzu pomidory i bakłażany), jedyne tego rodzaju w całej Europie.

Wzdłuż 33 kilometrów wybrzeża Aldea de San Nicolás istnieje wiele plaż kamienistych, małych zatoczek, grot przybrzeżnych, plaż piaskowych, itd. Większość z nich to miejsca dzikie i rzadko odwiedzane, które w pełni zachowały swoje naturalne środowisko i krajobraz.

Do tego typu miejsc należy Playa de La Aldea, najczęściej odwiedzana przez położenie niedaleko od miasteczka, plaże Tasarte i Tasartico, oraz w szczególności słynna plaża Güi Güi, znana z wyjątkowo malowniczego położenia.

 

Informacje praktyczne o Trasie Południowo - Zachodniej

Santa Lucía    I    San Bartolomé de Tirajana    I    Mogán    I    La Aldea de San Nicolás

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.