Gran Canaria
Oficjalna strona Patronatu Turystyki Wyspy Gran Canaria
Silueta Gran Canaria Site Map
Gran Canaria
Wyspa

Gdzie jesteśmy?

Gdzie jesteśmy?

Gran Canaria jest położona w strefie Ocean Atlantyckiego zwanej Macaronesia, którą tworzą archipelagi Madery, Wysp Salvajes, Azorów, Wysp Zielonego Przylądka oraz część Maroka. Znajduje się w odległości około 210 kilometrów od najbliższego punktu wybrzeża kontynentu afrykańskiego, oraz w odległości 1250 kilometrów od Kadyksu, najbliższego portu na kontynencie europejskim. W samym Archipelagu Wysp Kanaryjskich, Gran Canaria zajmuje miejsce pomiędzy odległą o 83 kilometry na wschód Fuerteventurą, a Teneryfą znajdującą się 62 kilometry na zachód.

Posiadająca pochodzenie wulkaniczne Gran Canaria jest wyspą o powierzchni 1560 kilometrów kwadratowych, posiadającą linię wybrzeża o długości 236 kilometrów oraz bogatą różnorodność krajobrazów charakterystycznych dla Archipelagu. To właśnie dzięki niej, jak również dzięki różnorodności występujących tutaj stref klimatycznych, wyspa zyskała sobie miano „kontynentu w miniaturze”. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Gran Canarii jest jej okrągły kształt, przyozdobiony maleńkim półwyspem (La Isleta) o powierzchni nie przekraczającej 12 kilometrów kwadratowych, położonym na północno wschodnim krańcu wyspy i połączonym z nią wąskim, piaszczystym przesmykiem. Najwyższy punkt Gran Canarii znajduje się na szczycie zwanym Pozo de las Nieves, usytuowanym w samym środku wyspy, o wysokości 1949 metrów n.p.m. Strome wąwozy, jakie rozciągają się promieniście od górzystego środka wyspy na dół, ku jej wybrzeżom, zachowują w swoim wnętrzu charakterystyczny, odmienny krajobraz.

 

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.