Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Fiesty i najciekawsze informacje

Fiesty i uroczystości

Las Palmas de Gran Canaria szczyci się posiadaniem bogatej oferty w zakresie kultury i rozrywki przez cały rok.  Początek roku to zwykle  intensywny czas koncertów w ramach Kanaryjskiego Festiwalu Muzyki, organizowanego przez Władze Wysp Kanaryjskich i posiadającego wspaniały repertuar muzyki poważnej, który grany jest głównie w Audytorium im.Alfredo Krausa.

Obchody Karnawału mają miejsce w lutym.  Przyzwyczajone do podejmowania turystów przez okrągły rok miasto przybiera wówczas szczególnych barw i rytmów, dzięki czemu odwiedzający mogą doświadczyć wyjątkowej atmosfery, jaka towarzyszy temu Karnawałowi na wolnym powietrzu, w temperaturze godnej pozazdroszczenia przez inne europejskie miasta.  Gale wyborów królowej Karnawału oraz Drag Queen, a także konkursy występów grup murgas i comparsas, stanowią imprezy o wielkiej oglądalności, natomiast korowód karnawałowy i zabawy nocne są wydarzeniami przyciągającymi najwięcej uczestników.

Kiey milkną ostatnie dźwięki Karnawału, w mieście rozpoczyna się Międzynarowody Festiwal Filmowy, będący wizytówką Las Palmas de Gran Canaria.  Reżyserzy, aktorzy, dystrybutorzy, producenci i scenarzyści filmowi zapewniają swoją obecnością wyjątkową atmosferę.  Jest to plebiscyt honorujący najlepszy film nagrodą Lady Harimaguada, przy czym stawia się głównie na przybliżenie obrazów kina niezależnego miłośnikom siódmej muzy.

Pierwsze miesiące roku są również czasem Festiwalu Operowego im.Alfredo Krausa w Las Palmas de Gran Canaria, który stanowi wysokoprestiżową imprezę, której koncerty mają miejsce tak w audytorium, jak i w Teatrze Cuyás.

Obchody Wielkiego Tygodnia w Las Palmas de Gran Canaria świętowane są w postaci licznych procesji z obrazami, które prezentują wysokie walory historyczne i artystyczne, a na codzień znajdują się w różnych parafiach na terenie dzielnic Triana, Vegueta, oraz w Katedrze.

Boże Ciało w czerwcu jest kolejną tradycją religijną obchodzoną w Las Palmas de Gran Canaria. Ulice wokół katedry są wówczas dekorowane pięknymi dywanami kwiatów, po których następnie przechodzi procesja.

Fiestas Fundacionales to obchody rocznicy Założenia miasta Las Palmas de Gran Canaria w czerwcu. Świętowane są w całym mieście repertuarem obejmującym liczne sztuki sceniczne, koncerty, gry i zabawy dla dzieci, oraz uroczystości oficjalne. Wielką popularnością cieszy się tradycja pochodni, które zapala się w Noc Świętojańską w poszczególnych częściach miasta, oraz gromadzenie się na Plaży Las Canteras podczas widowiskowego pokazu ogni sztucznych.

Inną imprezą obchodzoną w lecie w dzielnicy La Isleta są uroczystości zwane Fiestas del Carmen, organizowane w lipcu. Ich głównym punktem programu jest procesja przybrzeżna.

Uroczystości na cześć Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) obchodzone są w dzielnicy o tej samej nazwie. Wyróżnia się w nich piękny korowód uliczny i ognie sztuczne, których pokaz ma miejsce nad ranem 10 sierpnia i stanowi jeden z największych popisów pirotechnicznych na Wyspach.

W dzielnicy Vegueta tradycją jest Pochód Różańcowy organizowany 3 października. Jego uczestnicy, w ludowych strojach, wyruszają z Parku San Telmo i docierają do Kościoła Santo Domingo ulicami Vegueta, wzdłuż których mieszkańcy pięknie zdobią balkony i fasady budynków.

W La Isleta obchodzi się w październiku uroczystości na cześć Matki Boskiej z La Luz, będącej patronką Portu oraz Najwyższą Zwierzchniczką Las Palmas de Gran Canaria. Uroczystości te upamiętniają zwycięstwo wyspy w październiku 1595 roku wobec ataku floty brytyjskiej, której przewodzili Francis Drake i John Hawkins.

Jesienią ma miejsce festwial operetki zarzuela, organizowany przez Kanaryjskich Miłośników Zarzueli, który z pewnością zaspokaja wielki miejscowy popyt na ten rodzaj liryki hiszpańskiej.

W listopadzie powraca do miasta co roku słynny WOMAD. Park Santa Catalina należy wtedy do muzyków i artystów rękodzieła, którzy umożliwiają słuchanie i dzielenie się etnicznymi dźwiękami.

Rok zwieńcza Boże Narodzenie i bogaty repertuar, podczas którego głównymi bohaterami stają się dzieci, gdyż to głównie do nich kierowane są przedstawienia jasełkowe, wielkie choinki, występy kolędników, koncerty, no i oczywiście najbardziej widowiskowy korowód uliczny Trzech Króli, w którym przejeżdżają oni miasto na wielbłądach.

Historia

Las Palmas de Gran Canaria zostało założone 24 czerwca 1478 roku, przez kastylijskiego dowódcę wojsk, którym był Juan Rejón. Jego figura zapoczątkowała, postępującą od tego właśnie miejsca przy ujściu wąwozu Guiniguada, konkwistę wyspy Gran Canaria. Początkowo osada nosiła nazwę El Real de Las Palmas i mieściła się w rejonie zabytkowej dzielnicy Vegueta.

Miasto przekształciło się w niezwykle aktywny ośrodek handlu dzięki eksportowaniu trzciny cukrowej, jednakże przyciągało także niebezpieczne ataki piratów, które miewały miejsce aż do XVIII wieku.

W październiku 1595 Las Palmas obroniło się przed atakiem floty brytyjskiej, której przewodzieli Francis Drake i John Hawkins, lecz 4 lata później, holendrom pod dowództwem Van der Does, udało się splądrować i spalić miasto.

Powstanie Puerto de La Luz w drugiej połowie XIX wieku dało podwaliny wielkiej, nowoczesnej transformaji miasta. Las Palmas de Gran Canaria stało się odtąd prawdziwą platformą między trzema kontynentami.

Geografia

Las Palmas de Gran Canaria leży na północno wschodnim krańcu wyspy Gran Canaria, przy niewielkim półwyspie La Isleta, oraz na wysokości 8 metrów. Zajmuje powierzchnię 100,5 kilometrów. Jego oknem na morze są trzy plaże, Las Canteras, Las Alcaravaneras, oraz La Laja.

Według sondażu przeprowadzonego przez Thomasa Whitmore, dyrektora badań klimatologicznych Uniwerstytetu w Siracuse (USA), Las Palmas de Gran Canaria jest miastem o najlepszym klimacie na świecie. Badania te obejmowały analizę klimatu 600 miast, będących znanymi kurortami turystycznymi.

Gospodarka

Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą wyspy Gran Canaria i jednocześnie dzieli się funkcją miasta stołecznego Autonomii Wysp Kanaryjskich z Santa Cruz de Tenerife. Jest to największe miasto archipelagu, liczące 400.000 mieszkańców, oraz ośrodek życia gospodarczego i społecznego wysp.

Te okoliczności sprawiają, że jest miasto znajduje się w procesie ciągłego rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego, jako miejsce dynamiczne i nowoczesne, posiadające tak przemysł, jak i usługi, które skupiają większość miejscowej siły roboczej.

Puerto de La Luz oraz Las Palmas tradycyjnie stanowiły przystanek dla statków na środkowym Atlantyku, oraz pomost łączący różne szlaki transoceaniczne, dzięki wspaniałym warunkom tutejszej zatoki, strategicznej lokalizacji, oraz dzięki wysokiej jakości dostarczanych usług.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.