Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Moya

Odkryj Moya

Moya posiada dziedzictwo kultury i przyrody, które jest warte odwiedzenia. Pozostałości archeologiczne takie jak Cueva de Doramas czy Montañeta zaliczają się do najwyższej klasy zabytków.

Jednakże, spacer po samym mieście nie może się obejść bez przyglądnięcia się emblematycznym budynkom, wśród których wyróżnia się Kościół Matki Boskiej z Candelaria, Muzeum Domu Tomasa Moralesa, Rozlewnia Wód, czy też Kapliczka Świętego Bartłomieja de Fontanales.

Kościół Matki Boskiej z Candelaria położóny jest przy wierzchołkach górskich należących do Wąwozu Moya. Został wybudowany w roku 1957, a jego wnętrze stanowią trzy nawy, posiada również dwie wieże i piękne elementy zdobnicze nad fasadą wejściową.

Naprzeciw kościoła znajduje się dom, w którym urodził się poeta Tomás Morales, w roku 1884. Jest to Dom-Muzeum, gdzie zgromadzone jest liczne dziedzictwo w postaci starych dokumentów poety, biblioteki, oraz bogata i różnorodna kolekcja obrazów związana z Moralesem, który był najwybitniejszym przedstawicielem Hiszpańskiego Modernizmu.

Budynek Majątku Wód stanowi kolejny wspaniały zabytek, wykonany z bazaltowego kamienia. Posiada dwa piętra i symetryczną fasadę oraz dzwonnicę, na której umieszczony jest zegar. Szczególnie piękne jest sześć neoklasycznych kolumn przy fasadzie budynku, utrzymujące gzyms, który wieńczy drugiego piętro.

Kapliczka Fontanales stanowi jeden z najciekawszych obiektów ludowej architektury sakralnej. Wzniesiono ją w roku 1872 ku czci Świętego Bartłomieja. Wizerunek patrona znajduje się obecnie w nowym kościele, a stanowi dzieło rzeźbiarza o nazwisku José Luján Pérez (1753 - 1815).

Dla tych, którzy poszerzą program swojej wizyty w Moja, uwzględniając okolice i przyrodę, istnieje tu wiele możliwości zobaczenia starych, tradycyjnych domostw (z arabskiej lub francuskiej dachówki) ze spadzistym dachem, tarasami uprawnymi, ogrodem przydomowym, klepiskiem, czy też instalacjami wodnymi takimi jak kanały, akwedukty, zbiorniki czy młyny.

65% powierzchni tej prowincji jest Przyrodniczym Obszarem Chronionym. Na terenach Parku Krajobrazowego Doramas znajduje się szczególnie piękny Ścisły Rezerwat Przyrody Los Tiles, jeden z niewielu zachowanych skrawków lasu laurowego na wyspie, którego nazwa wzięła się od obfitości jednego z gatunków drzewa laurowego, zwanego Til (Ocotea Foetens). Miejsce to stanowi obowiązkowy przystanek dla licznych botaników, którzy docierają na Gran Canarię, z uwagi na spektakularną florę i faunę, oraz liczne endemity o wysokich walorach badawczych.

Plaże

Wybrzeże Moya, rozciągające sie na 4,22 km, posiada plażę La Caleta w Altillo, oraz tak zwane morskie baseny naturalne o przejrzystej wodzie, w których można się kąpać przez większą część roku, w postaci Charco (Rozlewiska) de San Lorenzo. Na plaży La Caleta, uczęszczanej przez okrągły rok przez miłośników surfingu z całej wyspy, ze względu na wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu, organizowany jest co roku Międzynarodowy Festiwal Longboardu, z udziałem zawodników z wielu krajów świata.

Na zakupy

Miejscowość Moya stanowi jedno z tych miejsc Gran Canarii, w których rękodzieło uprawiane jest według najstarszych tradycji. Odwiedzający ma szeroki wybór lokalnych pamiątek. Artyści rękodzieła otwierają swoje pracownie codziennie, sprzedając swoje wyroby.

Najbardziej typowymi wyrobami z tego regionu są produkty z wikliny i włókna pírgano, tradycyjne stroje ludowe, hafty, strunowe instrumenty muzyczne typowe dla Wysp Kanaryjskich, takie jak timple, oraz wiele wyrobów z drewna, skóry lub żelaza.

Jako alternatywa tych tradycyjnych produktów, istnieje również współczesna oferta lokalnie pamiątek w postaci mydeł i perfum, wyrabianych z naturalnych produktów tego obszaru.

Gastronomia

Oferta gastronomiczna regionu Moya gwarantuje wszystkim odwiedzającym bogatą różnorodność potraw, które, w zależności od obszaru pochodzenia, przygotowywane są na bazie mięsa lub ryb.

W Fontanales, z uwagi na okoliczne hodowle zwierząt, podaje się aromatyczne dania, wśród których królują potajes, gęste zupy ze smakowitych jarzyn, oraz pieczone mięso bogato przybrane sosami, w tym głównie mięso kozie i wołowina. Bardzo cenione są tu również produkty z wyższych partii regionu, takie jak sery, ze względu na bogactwo gatunków i szczególny proces ich wytwarzania.

Jednakże, w strefie przybrzeżnej specjalnością tamtejszych restauracji są dania rybne. Bogactwo gatunków, które są tu poławiane, pozwala na bogatą ofertę wszelkiego rodzaju dań grillowych z tak zwanych białych i błękitnych ryb.

Jednakże wizytówką kulinarną Moya są wyroby cukiernicze. To właśnie tutaj znajdują się wytwórnie tradycyjnych ciasteczek lukrowanych oraz bezów typowych dla tego regionu, a także wytwórnie innych słodyczy takich jak pączki cytrynowe, ciastka anyżowe, czy pierożki truchas, bardzo popularne na całym Archipelagu. W każdą niedzielę można zakupić tutejsze słodkości na ulicznym Jarmarku.

Czy chcesz zwiedzić północne wybrzeże wyspy?

Tripgrancanaria proponuje Ci Szlak po aromatach północy.