Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Gáldar

Odkryj Gáldar

Aby dotrzeć do miejscowości Gáldar ze stolicy wyspy Las Palmas de Gran Canaria, należy skierować się na północ autostradą Carretera del Norte, która jest szeroką i wygodną drogą, biegnącą wzdłuż północnego wybrzeża Gran Canarii.  Przed dotarciem do Gáldar, przejeżdżamy przez miejscowości takie jak Bañaderos, Quintanilla i San Andrés, a następnie kierujemy się na rozjazd Guía-Gáldar-Agaete.  Ponieważ autostrada posiada kilka pasów ruchu w każdym z kierunków, można pokonać samochodem ten dystans, wynoszący 27 kilometrów, w 20 minut.

Jeżeli natomiast podróżujesz do Gáldar środkami transportu publicznego, najlepiej udać się na główny dworzec Estación de Guaguas w stolicy wyspy i wsiąść do autobusu linii 105.

Miejscowość Gáldar, siedziba dawnych władców wyspy (Guanartematos), ukazuje część swej najodleglejszej przeszłości na terenie Parku Archeologicznego Groty Malowideł, znajdującego się w centrum miasta i stanowiącego jedno z najistotniejszych odkryć w zaresie pierwotnej sztuki skalnej obszarów Atlantyku.

Na Wybrzeżu znajduje się dawne miejsce pochówku La Guancha, wielkie cmentarzysko archeologiczne, o powierzchni ograniczonej obecnie do 24.000 m2, ukazujące, jak wyglądały zwyczaje dawnych mieszkańców wyspy związane z chowaniem zmarłych, jak wyglądały groty mieszkalne, większość zachowanych do dzisiaj Tumulos, oraz siedziba wodza guaire i kapłanek harimaguadas.

Centrum miasta, sklasyfikowane w 1981 roku jako Zespół Zabytkowy, posiada wiele ciekawych obiektów.

Kościół Świętego Jakuba z Gáldar, jedna z najpiękniejszych świątyń na wyspach, stanowi połączenie baroku i młodego neoklasycyzmu kanaryjskiego.  Po poprzednim kościele, zburzonym w XVI wieku, zachowały się w obecnej świątyni ciekawe zabytki sztuki, takie jak Zielona Chrzcielnica, gdzie byli chrzczeni pierwsi podbici tubylcy.  We wnętrzach kościoła, oraz w przyległym muzeum, można oglądać wiele stosunkowo wartościowych dzieł malarstwa, rzeźby i złotnictwa.

Dawny gmach Władz Miasta, wzniesiony na miejscu starej budowli z XVIII wieku, jest pięknym obiektem architektonicznym, na terenie którego zachowała się jedna z najstarszych Dracen na Gran Canarii, o której wzmianki sięgają roku 1718.

Tuż przy tym budynku znajduje się Teatr Miejski, wzniesiony w roku 1912 na miejscu dawnego teatru założonego przez królową Izabelę II.

Innym ciekawym miejscem jest tak zwany „Wielki Plac”, stanowiący jeden z najpiękniejszych przykładów alei typu Alameda z XIX wieku, porośniętej stuletnimi Wawrzynami Indyjskimi i Araukariami.

Muzeum Antonio Padrón, kilka kroków od tego placu, przechowuje się ponad sto dzieł jednego z najwybitniejszych artystów awangardy kanaryjskiej wieku XX.

Ponadto można też podziwiać spektakularne widoki patrząc na krajobraz rozciągający się ze szczytów gór Gáldar i Amagro, z których można w pełni ogarnąć wzrokiem różne formacje krajobrazowe tego historycznego regionu. Jadąc wgłąb wyspy, polecamy bez wątpienia odwiedzić las sosnowy Pinos de Gáldar, będący miejscem o imponującym krajobrazie oraz wysokich walorach geologicznych i botanicznych.

Po drodze można też odnaleźć Zespół Zabytkowy Wąwozu Hondo de Abajo, dający możliwość zobaczenia jedną z najistotniejszych na Archipelagu osad troglodytów, obok której niewielkie muzeum etnograficzne przybliża odwiedzającym najciekawsze aspekty tradycyji i kultury dawnych mieszkańców tych górskich obszarów.

Plaże

Na wybrzeży tego regionu możemy skorzystać z wielu ciekawych plaż, z których najbardziej znane to plaże Dos Roques, Punta de Gáldar, Caleta de Arriba, Caleta de Abajo, Rada del Juncal, plaża Agujero, oraz inne mniejsze zatoki i tak zwane naturalne brodziki skalne, które zachęcają do kąpieli morskiej.

Na północno zachodnim krańcu wybrzeża istnieje skalny półwysep:  to przylądek Punta de Sardina, z latarnią morską o tej samej nazwie.  U jego podnóża znajduje się plaża oraz miejscowość Puerto de Sardina, w odległości 5 km od Gáldar.  Puerto de Sardina jest najbardziej zaciszną z okolicznych miejscowości.  To tradycyjna wioska rybacka, która w ostatnich czasach została odnowiona i otrzymała nowy falochron, przez co do jej portu mogą zawijać również jachty.

Przystań w Sardina zadeklarowano obiektem dobra społecznego 20 marca 1895 roku.  Później straciła ona swój kupiecki charakter, rozwijając wyłącznie rybołóstwo, które przetrwało do dzisiejszych czasów, choć nie w osamotnieniu, ale w towarzystwie turystyki, rozwijającej się dzięki istnieniu 400m pięknej, złocistej plaży, doskonale nadającej się do kąpieli morskich, oraz zaopatrzonej w wyjątkowo silne wiatry i niezwykle atrakcyjną ofertę gastronomiczną;  istnieje tu wiele restauracji i barów, które zapełniają się odwiedzającymi, pragnącymi posilić się miejscową, świeżo złowioną rybą.

Na zakupy

Gáldar jest jednym z najbardziej zaludnionych miast północnej części Gran Canarii.  Jego śródmieście stało się z czasem prawdziwym deptakiem handlowym, z licznymi sklepami, oferującymi wszelkiego rodzaju produkty.  Na Targowisku Miejskim można natomiast znaleźć świeże produkty wprost z ogrodu, z farmy zwierząt, lub z morza.

Jednakże, w Gáldar można również kupić elementy tradycyjnego rękodzieła typowe dla wyspy.  Tak na przykład produkuje się tutaj fajans „starego typu”, wypiekany w glinianych piecach opałowych.  W Hoya de Pineda znajdziemy wiele ważnych pracowni garncarskich i ceramicznych, dzięki którym miejscowość ta staje się coraz ważniejszym ośrodkiem rękodzieła artystycznego.

Innym z produktów typowych dla regionu Gáldar są tkaniny wytwarzane w tutejszych warsztatach tkackich, znajdujących się w środkowej części gminy.  Również słynne naifes czyli noże kanaryjskie są wytwarzane przez wielu miejscowych rzemieślników, którzy ozdabiają je licznymi geometrycznymi wzorami inkrustowanymi w metalu.  Ponadto, na tych terenach wytwarza się sporą część produkowanego na wyspie rękodzieła w drewnie.

Gastronomia

Na terenie Gáldar, podobnie jak w sąsiadujących z nim prowincjach północy, ser stanowi jeden z największych miejscowych przysmaków.  Są to zwykle sery owcze z tak zwanym kwiatem, posiadające specyficzny aromat i smak dzięki temu, że ich wyrób i proces zsiadania przebiega z dodatkiem kwiatostanu ostu.  Istnieją tu też innego rodzaju sery, wszystkie bardzo smaczne.

Wyjątkowo znane są tutaj również potrawy z młodego mięsa koziego i wołowiny, których można spróbować w wielu restauracjach i smażalniach tej miejscowości.

W nadmorskich okolicach miasteczka Sardina, potrawy ze świeżych ryb stanowią miejscową specjalność gastronomiczną, a towarzyszą im liczne tradycyjne przystawki.