Gran Canaria
Gran Canaria
Plaże

Pomóż nam chronić Wydmy Maspalomas

Plan długofalowy dla obszaru naturalnego Maspalomas

Pomóż nam chronić Wydmy Maspalomas

Pod koniec 2018 r. Rada Gran Canarii i Zarząd San Bartolomé de Tirajana (gminy, gdzie położona jest jedna z najważniejszych enklaw natury Gran Canarii, Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas) rozpoczęły realizację długofalowego planu odnowy naturalnego ekosystemu wydmowego.

Jest to projekt środowiskowy, którego głównym celem jest ochrona i zachowanie naturalnego obszaru wydm, będącego jednym z najważniejszych zasobów środowiska wyspy i stanowiącego chronioną przestrzeń przyrodniczą o niezmiernej wartości ekologicznej.

Ten pionierski plan ochrony przyrody na Gran Canarii, którego realizacja początkowego etapu objęła pierwsze dwa lata, ma na celu zachowanie unikalnego ekosystemu wyspy, dzięki czemu wszyscy będziemy mogli cieszyć się tym naturalnym rajem jeszcze przez długi czas.

Nowe życie dla wydm

Ten projekt ekologiczny, nazwany „Masdunas” [‘Więcej wydm’], ma na celu zapobieżenie utracie jednego z najcenniejszych skarbów natury południowej części Gran Canarii, zachowując jego walory środowiskowe i zapewniając jego przetrwanie.

Ponieważ nie chcemy, aby ten klejnot przyrody i jedna z najważniejszych enklaw turystycznych naszej wyspy zniknęła, jesteśmy pewni, że ty również zechcesz przyczynić się do jej ochrony i pielęgnowania.

Zdjęcie: Masdunas.es
Zdjęcie: Masdunas.es

Jaki jest stan obecny?

Od kilku dziesięcioleci coraz bardziej widoczne staje się pogorszenie stanu systemu wydmowego wraz z ciągłą utratą piasku, głównie z powodu procesów urbanistycznych i wpływu działalności człowieka, co zmieniło dynamikę wiatru oraz wydm.

Szacuje się, że co roku dochodzi do utraty około 45 000 metrów sześciennych piasku trafiającego na dno morskie.

Spowodowało to niekontrolowany wzrost roślinności w głębi obszaru, co zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez wydmy i powiększa obszary erozji, wpływając na ich różnorodność biologiczną i wywierając bardzo negatywny wpływ na zwierzęta i rośliny żyjące na tym obszarze.

Jeśli ta sytuacja się utrzyma, rezerwat wydmowy może zniknąć w czasie krótszym niż jedno pokolenie.

Co zamierzamy zrobić?

Rada Gran Canarii oraz Zarząd San Bartolomé de Tirajana uzgodniły na podstawie tego planu długofalowego naturalną odnowę ekosystemu wydmowego Maspalomas, która zostanie przeprowadzona w kilku fazach.

Zostały już podjęte pierwsze działania mające na celu ochronę obszaru przyrodniczego m.in. poprzez oznakowanie zalecanych tras, rekultywację uszkodzonych obszarów, opiekę nad tutejszą fauną oraz montaż nowych znaków informacyjnych w miejscach dostępu do wydm.

Plan Ochrony Środowiskowej Wydm Maspalomas obejmuje również wytyczenie 8 kilometrów tras i ścieżek biegnących przez rezerwat wyznaczonych słupkami.

Wytyczone trasy
Wytyczone trasy

Wydmy Maspalomas nie będą zamknięte dla zwiedzających.

Plażowicze korzystający z kąpieli morskich i słonecznych będą mogli nadal cieszyć się naszymi wydmami tak jak do tej pory.

Celem tego planu ochrony nigdy nie było zakazanie dostępu do wydm, tylko uporządkowanie poruszania się po nich terenie odpowiednio wytyczonymi ścieżkami i trasami w celu ochrony i poszanowania środowiska.

Nie możemy jednak tego zrobić sami, potrzebujemy twojej współpracy.

Jak możesz nam w tym pomóc?

Opieka nad miejscem tak cennym jak Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas jest zadaniem każdego.

Tylko z Twoją pomocą możemy zapewnić, że ten naturalny raj, symbol Gran Canarii, pozostanie nienaruszony przez wiele lat.

Prosimy zatem, byś miał na uwadze następujące zalecenia:

  • Należy zawsze chodzić po wskazanych obszarach i wyznaczonych w nich ścieżkach.

  • Trzeba przestrzegać zasad wynikających z oznakowania i tablic informacyjnych

  • Nie wolno używać kamieni lub innych elementów do tworzenia struktur zmieniających krajobraz.

  • Należy szanować zwierzęta i rośliny

  • Na koniec przypominamy, że zakazane jest biwakowanie

Więcej informacji na temat tego projektu i jego rozwoju można znaleźć na stronie  www.masdunas.es