Gran Canaria
Oficjalna strona Patronatu Turystyki Wyspy Gran Canaria
Silueta Gran Canaria Site Map
Gran Canaria
Sport

Podniesienie płogu

Podniesienie płogu

Dyscyplina ta polega na podniesieniu płogu, którego ciężar może dochodzić do stu kilogramów, oraz na postawieniu go w pozycji poziomej.

Inny wariant tego sportu polega na podniesieniu płogu i przytrzymaniu go w pozycji półpoziomej, zataczając okrąg 380 stopni podczas gdy zawodnik pozostaje w pozycji kucającej, podtrzymując ciężar siłą mięśni.  Czasami również, płóg podnosi się w pozycji poziomej opierając go na brodzie zawodnika, na ustach, na dłoni, lub też leżąc płasko na ziemi.

Przy podnoszeniu płogu, chwyta się go rękami za koniec zwany „ timón”, o długości ponad czterech metrów, ustalając nogi mocno na ziemi, wyciągnięte w kierunku płogu.   Unoszenie zaczyna się od odchylenia się sportowca do tyłu dla uzyskania przeciwwagi, oraz na umieszczeniu płogu w pozycji poziomej na wysokości bioder, żeby móc go przekręcić do pozycji pionowej, nie tracąc równowagi.  W tej pozycji, w zależności od stopnia zręczności zawodnika, realizowane są wcześniej opisane warianty gry.  Opuszczanie, będące elementem najbardziej krytycznym, wykonuje się bardzo powoli, pokazując pług publiczności, a czasami również, obracając go dookoła siebie na wysokości pasa.  Następnie udkłada się pług w łagodnie na ziemi, starając się żeby w żadnej chwili nie spadł w raptowny sposób.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.