Gran Canaria
Gran Canaria
image01
image01
image01
image01
image01
image01
image01
Kultura

Jesteśmy miejscem światowego dziedzictwa

Risco Caído i święte góry

Gran Canaria otwiera tunel do przeszłości

Kompleks krajobrazowo-kulturowy obejmujący Risco Caído i święte góry Gran Canarii w lipcu 2019 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wybór został dokonany jednogłośnie przez wszystkie kraje członkowskie, co świadczy o uznaniu tego obszaru archeologicznego, kulturowego i krajobrazowego za jeden z najważniejszych na świecie.

Stanowisko archeologiczne o wyjątkowym znaczeniu

UNESCO podkreśliła w ten sposób uniwersalną wartość tego wyjątkowego miejsca dialogu między ludźmi a gwiazdami sprzed prawie tysiąca lat.

Risco Caído

El Risco Caído, źródło historii

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów przestrzeni Risco Caído jest tak zwana jaskinia numer 6, astronomiczny kalendarz księżycowo-słoneczny lub świątynia. Znajduje się na lewym zboczu Barranco Hondo, w gminie Artenara.

Wchodzi ona w skład zespołu 21 jaskiń wydrążonych w tufie wulkanicznym, położonych w górnych partiach stromego urwiska na wysokości ponad 1200 metrów n.p.m.

Risco Caído

Jaskinia C6 uważana za owiane tajemnicą sanktuarium Risco Caído.

Przez naturalny otwór w jej sklepieniu wpada światło słoneczne i księżycowe, tworząc magiczną wiązkę światła odbijającą się na ścianach jaskini, która dla rdzennych mieszkańców spełniała funkcje kalendarzowe i świątynne.

Podczas letniego przesilenia pierwsze promienie słońca padają na kolejne części jej ścian, oświetlając ryciny skalne nawiązującego według światowych archeologów do symboliki płodności.

Taki sam efekt powstaje w czasie przesilenia zimowego, tym razem dzięki światłu pełni księżyca odbijającemu się we wnętrzu jaskini.

Miejsce to archeolodzy uważają za najważniejszy prehistoryczny kalendarz astronomiczny na Gran Canarii.

Risco Caído

Centrum Informacyjne

W niedawno otwartym Centrum Informacyjnym zwiedzający mogą przenieść się w czasie dzięki instalacjom prezentującym codzienne życie, wierzenia i zwyczaje dawnych mieszkańców Gran Canarii. 

Ojciec pokazuje synowi ruch gwiazd i jego znaczenie dla prehistorycznego społeczeństwa, które pozostawiło po sobie tajemnicze dziedzictwo.

Ta tradycja kulturowa, przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie, przetrwała w pamięci do dziś dzięki osobom dbającym o jej zachowanie.

Risco Caído

Wizyta pełna wrażeń

Dzięki reprodukcji w skali 1:1 jaskini C6 należącej do tego kompleksu archeologicznego, będziesz mógł obserwować zjawiska zachodzące w jej magicznym wnętrzu.

Święte góry

Ten krajobraz kulturowy wpisany na listę światowego dziedzictwa obejmuje również święte przestrzenie górskie Gran Canarii.

Jest to grupa stanowisk archeologicznych rozciągająca się pomiędzy miejscowościami Artenara, Tejeda, Agaete i Gáldar obejmująca łącznie obszar około 18 000 hektarów.

Roque Bentayga y Roque Nublo

Jaskinie wykute w wulkanicznej skale służyły jako domy mieszkalne, spichlerze lub cysterny na wodę deszczową, a później wykorzystywane były jako stodoły przez lokalnych hodowców bydła aż do momentu odkrycia ich niezwykłej wartości archeologicznej w 1996 roku.

Guayedra
Roque Bentayga
Juncalillo de Gáldar
Roque Nublo

Stanowią swoiste tunele, które pozwalają cofnąć się w czasie, jeśli tylko zechcemy odbyć taką podróż.

Świadczą też o tym, że Gran Canaria to niewątpliwie niezwykłe miejsce.

Zwiedzanie Centrum Informacyjnego o Risco Caído i Świętych Górach Gran Canarii

Adres: Calle Camino de la Cilla, s/n. Artenara.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 17:00.
Wstęp wolny
Strona internetowa: https://riscocaido.grancanaria.com/
Facebook: facebook.com/RiscoCaidoylasMontanasSagradasdeGranCanaria
Numer telefonu kontaktowego: (+34) 649 50 77 46