Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Las Palmas de Gran Canaria

Odkryj Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria leży w odległości 20 kilometrów od Międzynarodowego Portu Lotniczego Gran Canaria.  Odległość tę można pokonać w 20 minut, jadąc autostradą GC-1.

Można też dotrzeć drogą morską.  Do portu w Las Palmas zwanego Puerto de La Luz, codzienne docierają połączenia promowe ze wszystkich wysp archipelagu, a także raz w tygodniu z Kadyksu, ponadto od października do czerwca zawijają tu też wielkie liniowce turystyczne.

Miasto posiada dwa dworce autobusowe, obok parku San Telmo i obok Parku Santa Catalina, a autobusami, które z nich wyjeżdżają, można dotrzeć do wszystkich części miasta, jak również do wszystkich prowincji wyspy.

Spacer po ulicach dzielnicy Vegueta stanowi świetne spotkanie z historią i pozwala na podziwianie zatrzymanego czasu w najistotniejszych zabytkach miasta. Kapliczka San Antonio Abad przy Placu Świętej Anny, otoczonym Starymi Kamienicami, Gmachem Biskupstwa, Domem Regenta, oraz Katedrą Świętej Anny, to jedynie część śladów przeszłości, które przetrwały aż do dzisiejszych czasów.

Dzielnica ta jest skupiskiem muzeów, takich jak Dom Kolumba, gdzie można z bliska zapoznać się z najciekawszymi aspektami podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki, oraz z jego pobytem w Las Palmas. Jest również Muzeum Kanaryjskie, bogate w zabytkowe przedmioty związane z najstarszymi mieszkańcami wyspy Gran Canaria. Muzeum Sztuki Sakralnej oferuje zwiedzającym ekspozycję różnych przedmiotów związanym z kultem religijym. Ponadto, niezwykłym kontrastem w stosunku do charakteru tej dzielnicy cechuje się Atlantyckie Centrum Sztuki Współczesnej, którego wnętrza stały się z czasem jednym z najważniejszych obiektów sztuki awangardowej i hiszpańskiej panoramy twórczej.

Liczne są tu obiekty architektury ludowej, dziedzińce kamienic, skwery parkowe, czy też zamknięte dla ruchu ulicznego place, jak w przypadku Pilar Nuevo, Santo Domingo czy Placu Świętego Ducha ze wspaniałą kamienną fontanną, typowe drewniane balkony, brukowane uliczki, to wszystko jest doskonałym pretekstem, żeby na kilka godzin wyrwać się z plaży.
Na koniec wizyty w dzielnicy Vegueta można odwiedzić Teatr Guiniguada, lub też przespacerować się po placu targowym, powstałym w roku 1854.

Tuż po założeniu, miasto zaczęło się rozrastać na przeciwnym stoku Wąwozu Guiniguada, czego rezultatem było powstanie dzielnicy Triana o szczególnym, kupieckim charakterze. W tej dzielnicy, można wybrać się na przyjemny spacer wzdłuż głównej ulicy (Mayor de Triana), od której bierze nazwę ta część miasta, a gdzie nie brak jest zabytkowych budynków. Dochodząc do parku San Telmo, widzimy Kapliczkę i dwa kioski w stylu modernistycznym, przy czym jeden z nich przeznaczony jest na imprezy muzyczne.

Teatr Pérez Galdós, zainspirowany wzorami włoskimi, stanowi jeden z emblematycznych gmachów Las Palmas de Gran Canaria. Natomiast znanym miejscem spotkań w Triana jest Plac Hurtado de Mendoza, oraz Plac Cairasco, przy którym znajdują się dwa wyjątkowo piękne budynki: Hotel Madrid, oraz Gabinete Literario, wybudowany w stylu neoklasycznym z modernistycznym wykończeniem wnętrz.

Przyjemnie jest usiąść na chwilę w relaksującym otoczeniu jednego z ogródków kawiarnianych, znajdujących się na tym placu. W zabudowaniach dzielnicy Triana odnajdziemy kolejny ciekawy element architektury Las Palmas, którym jest Gmach Quegles, z roku 1900. Na końcu zalecamy odwiedzić Dom Muzeum Péreza Galdósa, a w nim obszerne archiwum badań biograficznych i literackich tego pisarza, urodzonego właśnie w tym budynku.

W centrum miasta, niedaleko Plaży Alcaravaneras, znajduje się Park Doramas. Jego ogrody, od niedawna pięknie odrestaurowane, posiadają tubylcze gatunki roślin, a w jednym z zakątków znajduje się zespół architektoniczny zwany Pueblo Canario, stanowiący przykład tradycyjnej architektury kanaryjskiej i mieszczący w swoich wnętrzach Muzeum Nestora, poświęcone postaci Nestora Fernandeza de la Torre. Był to malarz modernista i zarazem jeden z najwybitniejszych twórców z archipelagu. Zabytkowy Hotel Santa Catalina o kolonialnej architekturze, wzniesiony w roku 1890, dopełnia to interesujące zestawienie w śródmieściu.

Przystań Jachtowa, posiadająca najwięcej miejsc cumowniczych ze wszystkich przystani na Wyspach, sąsiaduje z Avenida Marítima, oraz z Hotelem Santa Catalina. To właśnie z tego portu wyruszają jedne z najsłynniejszych regat transatlantyckich, Atlantic Rally for Cruisers (ARC), których trasa prowadzi z Gran Canarii do Santa Lucía na Karaibach.

W strefie portowej miasta znajduje się jeden z najbardziej emblematycznych parków miasta: Park Santa Catalina, przykład typowego życia ulicznego. Sąsiaduje z nim Muzeum Nauki i Gmach Miller, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Ponadto, Park Santa Catalina jest istotnym ośrodkiem wydarzeń takich jak Karnawał oraz Festiwal Teatru i Tańca, obchodzony podczas miesięcy letnich.

Tuż przy plaży Las Canteras, na jednym z jej krańców, znajduje się Audytorium im.Alfredo Krausa, na którego scenach odbywają się największe koncerty muzyki oraz międzynarodowe kongresy.

Natomiast żeby poznać krajobraz okolic miasta, można udać się do miejscowości Tafira, pełnej typowej architektury kanaryjskiej. Niedaleko stąd znajduje się Ogród Botaniczny Viera y Clavijo, w którym zebrane są główne roślinne gatunki endemiczne, jakie do dzisiaj można spotkać na Archipelagu.

Jednak jedną z najpiękniejszych wycieczek poza miasto stanowi odwiedzenie Caldera de Bandama, stożka dawno już wygasłego wulkanu, którego średnica wynosi ponad 1 kilometrów, a głębokość ponad 200 metrów. Ze środka krateru wypłynęła lawa, która uformowała szczyt Bandama, z którego można podziwiać rozległą panoramę miasta i okolic.

Plaże

Las Palmas de Gran Canaria jest jednym z niewielu hiszpańskich miast stołecznych posiadających całe kilometry plaży. Dodatkowym ich atutem jest wspaniały klimat wyspy, dzięki któremu z plaż tych można korzystać przed wszystkie miesiące w roku.

Największą i najbardziej turystyczną plażą jest plaża Las Canteras: trzy kilometry jasnego piasku, obok kilkukilometrowej promenady nadmorskiej, przy której oferowane są wszelkiego typu usługi: hotele, restauracje, bary i tarasy kawiarniane. O zachodzie słońca plaża ta wypełnia się miłośnikami sportu oraz wszystkimi, którzy pragną zażyć relaksującego spaceru.

Zatoka El Confital otacza wzniesienia nadmorskie i ciągnie się aż do otwartego morza. To właśnie tutaj dawniej wykorzystywano silne nasłonecznienie dla odparowania słonych rozlewisk. Obecnie słynie ona z najlepszej w Europie prawobocznej fali dla uprawiania surfingu.

Plaża Alcaravaneras położona jest tuż przy centrum miasta, obok Przystani Jachtowej. Posiada około 1000 metrów złotego piasku i sąsiaduje z dwoma znanymi klubami żeglarskimi miasta. Leżąca zarazem niedaleko przystani Puerto de La Luz, plaża ta jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a przede wszystkim żeglarstwa.

Ostatnią plażą jest Playa de La Laja, znajdująca się przy wyjeździe z Las Palmas w kierunku południowym. Jest to plaża o ciemnym piasku, która posiada przyjemną promenadę nadmorską, a także falochron dla neuralizowania siły tutejszych fal. Jest to doskonałe miejsce do praktykowania surfingu oraz wędkarstwa morskiego.

Na zakupy

Las Palmas de Gran Canaria posiada 4 wielkie centra handlowe: Las Arenas, la Ballena, 7 Palmas i El Muelle, nie licząc handlowych ulic takich jak Triana czy Mesa y López, przy których znajdują się niezliczone sklepy i punkty usługowe, oferujące szeroką gamę produktów i cen. Ponadto, w okolice Santa Catalina słyną z licznych placówek wyspecjalizowanych w sprzedaży produktów RTV.

Natomiast, jeżeli chodzi o zakupy miejscowych produktów spożywczych, miasto posiada 4 hale targowe, położone w Vegueta, w Puerto, w Alcaravaneras oraz w Altavista. Po kupno tutejszego rękodzieła, najlepiej udać się na niedzielny jarmark uliczny w dzielnicy Vegueta, do Pueblo Canario, albo też do sklepu FEDAC na Trianie. Inną opcją byłby targ staroci, organizowany w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na terenie Parku Santa Catalina.

Gastronomia

W Las Palmas de Gran Canaria można zdegustować wielu różnych dań tradycyjnych, które łączą w sobie cechy kanaryjskiej gastronomii, takich jak sancocho zawierającego tutejszą rybę cherne, aż po rozmaite dania mięsne, takie jak carajacas z przystawką z ziemniaków „marszczonych” z sosem mojo, wieprzowinę, mięso królicze w potrawce, pieczony udziec wieprzowy, ciecierzycę w potrawie ropa vieja, czy też mięso kozie.

Proszę nie wyjeżdżać z miasta bez spróbowania któregoś z tych tradycyjnych dań, czy też bez spróbowania tutejszych wyrobów cukierniczych, pochodzących z miejscowości wnętrza wyspy, tak jak w przypadku słynnych bezów z Moya, bienmesabe z Tejedy, czy też smakowitych łakoci wyrabianych przez Zakon Cysterski w Teror.

Las Palmas de Gran Canaria stanowi też słynny „przystanek tapas”, jak nazywają się hiszpańskie zakąski. Dzielnice takie jak Vegueta, Triana, Puerto czy Tafira nie na darmo cieszą się sławą świetnych miejsc do degustacji tapas razem z miejscowym winem na tarasach kawiarnianych.

Masz ochotę na fotograficzną wycieczkę po nieznanych zakątkach miasta? Poznaj tajniki fotografii w zabawny sposób dzięki Pentraprisma.

Trasy historyczne organizowane na sekretnej wyspie przez Turinka Canarias.

HandyVisits organizuje sekretne wycieczki "Vegueta skarb Wysp Kanaryjskich".