Gran Canaria
Gran Canaria
Kultura

Zabytki

Dziedzictwo architektoniczne i zabytkowe na Gran Canarii

Dziedzictwo archeologiczne

Być może już o tym słyszałeś. Możliwe, że już o tym wspomnieliśmy. Opowiedzieliśmy wszystkim dookoła, że Gran Canaria to wyspa kontrastów. To mieszanka setek kultur, które kiedyś się tu zatrzymały na odpoczynek. To wyspa, która przez całe stulecia graniczyła z taflą bezkresnego morza. Port, do którego zawinęło 100.000 podróżnych.  

Ale przed powstaniem tej mieszaniny, na Gan Canarii istniała stara kultura rdzennych plemion.  Przejęliśmy po nich niezwykle wartościową spuściznę historyczną w postaci skarbów archeologii. 
To trwały odcisk życia pierwszych mieszkańców wyspy.

Gran Canaria jest pełna interesujących pozostałości archeologicznych, w tym i niezwykle spektakularnych, gdzie zachowana została spuścizna po plemionach prekolumbijskich.  Aby odkryć cały ten dawny świat, wystarczy się udać do jednego z wielu tego typu miejsc.  Z pewnością nie do przegapienia jest Muzeum Kanaryjskie umiejscowione w stolicy, oraz Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł w Gáldar.  Muzeum Groty Malowideł pozwala zapoznać się z pozostałościami dawnej kultury plemienia Agáldar, które są otwarte i dostosowane do zwiedzania po ponad 20 latach prac wykopaliskowych. 

Niemniej interesujące są również inne wykopaliska (+info)

Dziedzictwo zabytkowe

Jednak spuźcizna wyspy nie ogranicza się tylko do okresu prekolumbijskiego. W każdym małym miasteczku, w każdej osadzie, istnieje jakiś ślad upamiętniający całe generacje wyspiarzy. Przeszłość historyczna, w której miesza się pięć stuleci historii Europy, stanowiąca wstęp do wypraw Kolumba i eskspansji Hiszpanii na kontynencie amerykańskim.

[] Un grupo de jóvenes charla sentados sobre unas escaleras de piedra

Istnieje aromat tamtych czasów, gdy po wąskich uliczkach Veguety, dzielnicy powstałej w XV wieku, przechadzali się podróżnicy. Dziś dochodzi ona aż do stóp stołecznej Katedry. Istnieją również kapliczki w górskich miasteczkach. Oraz w kościołach niezliczonej ilości wiosek, które są rozsiane po wyspie. We wszystkich tych miejscach można się zetknąć z różnorodnością stylów architektonicznych, które kolejno zalewały Europę, a tu są przemieszane jak w garnku, tworząc niepowtarzalny synkretyzm.

Starówki śródmiejskie, architektura, kościoły, pomniki… wszystko to stworzone zostało na wyspie, która niegdyś wydawała się być końcem świata... I wszystko nadal tu trwa. Być może cię zainteresują dzieje tych zabytków podczas zwiedzania naszej wyspy.