Gran Canaria
Gran Canaria
10 powodów, by przyjeżdżać

Leniwi nie docierają do nieba

El Roque Nublo

Droga ku niebu

Niektórzy z nas cenią sobie odrobinę ruchu. Jeśli, drogi czytelniku, zaliczasz się do tego wybranego grona, to zapraszamy.

Tym, którzy lubią spędzać czas aktywnie oraz pośród natury, proponujemy dotrzeć do magicznych miejsc, które czekają w niedalekiej odległości.

Roque Nublo

By je odwiedzić, trzeba pokonać krętą, malowniczą drogą prowadzącą od ciepłego wybrzeża Gran Canarii w głąb wyspy i dalej ku jej centralnie położonym szczytom.

Wysiłek ten się opłaca, bo dzięki niemu zobaczysz nieziemskie widoki i poczujesz się jak astronauta w kosmosie, choć nie oderwiesz się od ziemi. Dobrze jest nie przegapić tego doświadczenia ani tej widowiskowej panoramy.

Jeśli nie jesteś fanem biernego wypoczynku, tylko należysz do osób żądnych wrażeń, posłuchaj zatem naszej rady i odwiedź tereny stworzone przez matkę naturę specjalnie dla odkrywców i eksploratorów.

Roque Nublo

Na Gran Canarii istnieje bardzo szczególne miejsce, które aby odkryć, trzeba udać się w głąb wyspy.

Droga do niego wiedzie od plaż, następnie mija malownicze miasteczka, aż wreszcie dociera do najwyższych partii wyspy, zdających się sięgać nieba. To trasa, która prowadzi wciąż w górę i w górę, aż wznosi się powyżej gęstego morza chmur roztaczającego się u stóp jednej z najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii, jaką jest Tejeda.

Jeśli tu dotarłeś, zapewniam cię, drogi podróżniku, że nie będziesz żałował.

Rusz dobrze oznakowaną ścieżką, która zaczyna się przy punkcie widokowym Mirador de La Goleta, by zaledwie po dwóch kilometrach dotrzeć do celu.

Szlak jest nieco stromy, ale łatwy do przejścia. Zalecamy jednak, aby pamiętać o odpowiednim na tę wyprawę obuwiu i odzieży.

Szybko poczujesz, że powietrze w tej okolicy jest zupełnie inne, czyste, świeże i rześkie, bo pochodzące z terenów porośniętych tysiącami sosen, które otaczają jeden z najbardziej imponujących pomników przyrody, Roque Nublo.

Roque Nublo

Niektórzy twierdzą, że rzeczywistość często przerasta wyobraźnię. Będziesz mógł o tym sam się przekonać, gdy tylko znajdziesz się u stóp tego kolosa na wysokości ponad 1800 m n.p.m.

Stojąc u podnóża tego potężnego monolitu uważanego za syna i opiekuna wulkanu, możesz poczuć się nieco przytłoczony jego ogromem wobec swojej znikomości, ale jednocześnie doświadczysz bliskości nieba.

Ta skała o wysokości prawie 90 metrów jest jednym z najważniejszych symboli Gran Canarii. Znajduje się w chronionym obszarze naturalnym Rezerwatu Biosfery, ale bez problemu można dojść do samej jej podstawy.

Roque Nublo oferuje wyjątkowy widok, tak rozległy, że niewiele gór na wyspie gwarantuje podobne doświadczenie. W pogodne dni udaje się nawet dostrzec słynny wulkan na sąsiedniej Teneryfie, Teide.

W drodze powrotnej można zregenerować siły w mobilnym kiosku znajdującym się u podnóża punktu widokowego, gdzie przyjazna obsługa będzie czekać z dobrą kawą, typowymi lokalnymi słodyczami i małym co nieco na zaspokojenie apetytu po wędrówce.

Przydatne informacje:

Odległość w obie strony: 3,2 km.

Początek trasy: Punkt widokowy Mirador de La Goleta: droga GC-600, kilometr 11300, na szosie między Llanos de la Pez oraz Ayacata..

Szlaki oznakowane:

Do Roque Nublo prowadzą liczne szlaki, ale najbardziej popularne są dwa z nich. "El camino del Nublo" to trasa licząca 2,166 km o średnim poziomie trudności, odpowiednim dla prawie każdego piechura, na której można podziwiać wyjątkowe pejzaże, wędrując pod górę aż do podnóża Roque Nublo. Jej uzupełnienie stanowi drugi szlak, powrotny, o nazwie "La vuelta del Nublo", również o średnim stopniu trudności, który wiedzie wzdłuż skalnej platformy Tablón. Na jej północnym krańcu wznosi się monolit Roque Nublo i jest z niej widoczny w pełnej krasie. Roztaczają się stąd też spektakularne widoki na okoliczne krajobrazy.

Zalecenia:

Dbaj o środowisko.

Zawsze miej przy sobie dowód osobisty lub inny dokument.

Zaleca się zabranie ze sobą jedzenia i wody.

Zaleca się założenie wygodnego ubrania i obuwia, a także kapelusza chroniącego przed słońcem oraz ciepłego okrycia.

Zabronione jest zabieranie roślin, zwierząt, skał czy innych elementów środowiska naturalnego.

Zalecane jest poruszanie się po odpowiednio oznakowanych szlakach.

W nagłych wypadkach należy dzwonić pod numer 112.