Gran Canaria
Gran Canaria
Kultura

Muzeum Groty Malowideł

Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł

Zwiedzanie Groty Malowideł odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Należy uprzednio dokonać rezerwacji. Można zamówić zwiedzanie dzwoniąc pod numer 928 895 746, lub też kupując wejściówkę poprzez serwis entradas.com

Po wielu latach prac wykopaliskowych, Grota Malowideł i osada prekolumbijska przy miejscowości Gáldar zostały ponownie otwarte dla zwiedzających. Ich inauguracja stała się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat na Gran Canarii i zarazem silnym bodźcem do rewaloryzacji turystyki w północnych prowincjach.

 

 

 

Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł stanowią uwieńczenie ponad 24 lat prac wykopaliskowych i konserwatorskich na terenie obszernego wykopaliska archeologicznego. Budynek muzeum wzniesiono na pozostałościach osady dawnych plemion kanaryjskich, a jego wnętrze przywołuje w niezwykły sposób istotę kultury pierwotnych mieszkańców wyspy jako społeczności, która zamieszkiwała te tereny zanim dotarli tu europejczycy, aż po pierwsze lata kolonizacji. Cały obiekt przybliża zwiedzającym szczegóły związane z wyglądem domostw i grot plemiennych, obserwując prace wykopaliskowe wzdłuż promenady, która otacza osadę.

Muzeum nosi nazwę pochodzącej od malowideł w Grocie Malowideł, jako symbolu kanaryjskiej kultury, które obecnie można podziwiać na żywo dzięki dostosowaniu miejsca do przyjmowania turystów.

Ogromna znaczenie tych malowideł jako spuścizny kulturowej Gran Canarii sprawiło, że w roku 1972 cały obiekt zyskał status Historycznego Zabytku Sztuki. Sama grota została wyżłobiona w skale wulkanicznej, której ściany są ozdobione fryzami o motywach geometrycznych.

 

 

Park Archeologiczny wokół Groty Malowideł znajduje się na północnym wschodzie wyspy i stanowi owoc wysiłku niezliczonych osób, które podjęły się prac konserwatorskich, by zachować spuściznę kultury plemiennej Wysp Kanaryjskich.

To miejsce nie do przegapienia dla wszystkich, których interesuje pradawna kultura zrodzona na wyspach pośrodku Oceanu Atlantyckiego.

Muzeum i Park Archeologiczny Groty Malowideł w Gáldar to muzeum odkryte, obejmujące całe wykopalisko archeologiczne jako strefę muzealną. Oprócz możliwości zwiedzania, jest to również ośrodek z bogatym programem badawczym i dydaktycznym. Program ten wyróżnia zasadniczo samą instytucję spośród innych jednostek badawczych i kulturalnych na wyspie.

Więcej informacji znajdziesz na www.cuevapintada.com