Gran Canaria
Gran Canaria
Sport

Sporty Tradycyjne

W zawody z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością

Istnieje na Wyspach Kanaryjskich tradycja niemal równie stara, jak pierwszy kamień wyrzucony na brzeg przez morze. Tradycja, która wiąże mocno wyspiarską społeczność z ludami kanaryjskimi, które zamieszkiwały te tereny w przeszłości. Przed setkami lat.

Jak nakładające się słoje w pniu drzewa, praktykowanie kanaryjskich dyscyplin sportowych utrzymuje się tu z pokolenia na pokolenie. Dyscyplin zrodzonych w czasach poprzedzających konkwistę wyspy przez Królestwo Kastylii.

Na Gran Canarii, na wszystkich wyspach archipelagu, można się natknąć na miłośników podtrzymujących starą tradycję zawodów Juego del Palo i nade wszystko, Lucha Canaria, jako część spuścizny rdzennych ludów kanaryjskich i sport popularny na wszystkich 7 wyspach. Od wielu wieków podtrzymywana jest tradycja zmierzania się zawodników tego sportu, którzy podróżują na sąsiednie wyspy uczestnicząc w igrzyskach i stosując te same od zarania dziejów sposoby walki. Chwyty mañas przekazywane są z ojca na syna, a zawodnicy zachwycają zręcznością za każdym razem, gdy zapalają się światła piaskowej areny zwanej terrero.

Nie dają się wybić z równowagi przeciwnikowi również i żaglówki Vela Latina Canaria, należące do kolejnej dyscypliny sportowej rodem z archipelagu, któ®a cieszy się wyjątkową popularnością, szczególnie w stolicy Gran Canarii. Łodzie przeznaczone do vela latina nie są żaglówkami rekreacyjnymi. Charakteryzują się znaczną dysproporcją korpusu w stosunku do żagla. Manewrują one z wielkim poświęceniem ze strony załogi, która wyznacza kurs zmianami obciążenia burty, a regatom przygląda się zwykle liczna publiczność w zatoce Las Palmas podczas uroczystości i świąt.

Tradycję dopełnia szeroka gama zawodów i sportów tubylczych, bardzo związane z historią Wysp Kanaryjskich od strony prowincjonalnej. Skok salto del pastor, podnoszenie płogu, pchnięcie kamienia, spędzanie stada, są wciąż żywymi dyscyplinami, stanowiącymi pamiątkę i spuściznę wielu pokoleń zajmujących się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt w różnych zakątkach wysp.

Podobno, aby poznać wiek ryby, należy policzyć ile zakoli tworzą jej łuski. Gran Canaria, wyspa pośrodku morza, mogłaby znać ilość lat, od kiedy jest zamieszkała, licząc pokolenia miłośników zajmujących się sportami tradycyjnymi.

Inne sporty tradycyjne:

Zapasy Kanaryjskie
Żeglarstwo Latin
Skok pasterski
Podnoszenie i pchnięcie głazu
Podniesienie płogu
Walka na kije
Walka na garrote
Spędzanie stada