Gran Canaria
Gran Canaria
El Tiempo hoy

Nasz Klimat

Wyspa, na której mieszka piękna pogoda

Ocean pewnego dnia zdecydował, że będzie wyrozumiały dla Gran Canarii.  Zadecydował, że piękna pogoda, łagodny klimat i ciepło, staną się tutaj normą.  Niemal przez cały rok.  Wspaniała pogoda nie opuszcza wyspy nawet wtedy, gdy w kontynentalnej Europie panuje zima.

Ocean zadecydował o tym, wysyłając na Wyspy Kanaryjskie powiew pasatu atlantyckiego, odczuwalny przez niemal dwanaście miesięcy roku.  Tak oto archipelag stał się jednym z miejsc o najpiękniejszej pogodzie w całej Europie, dzięki mokrym i chłodnym wiatrom pochodzącym ze strefy ciśnieniowej Azorów.  To właśnie dlatego wyspa stanowi mały cud klimatyczny, zapewniając wiecznie wiosenną aurę u stóp kontynentu europejskiego.

Przy całym tym oceanie szczęścia, jakie spotkało Gran Canarię, jest jeszcze dodatkowy bonus.  Przez górzyste ukształtowanie terenu i specyficznie stożkowatą rzeźbę, Gran Canaria stała się miejscem, gdzie oceaniczne wiatry mieszają się z górami środka wyspy, owocem czego jest całe mnóstwo lokalnych mikroklimatów.  Tak na przykład, podczas gdy w strefie wybrzeża, głównie w południowej części wyspy, klimat jest suchy i nasłonecznienie silne, zmienia się to całkowicie wraz z wysokością.

Natomiast najwyżej położone obszary są wolne od oddziaływania morza, a górskie szczyty zatrzymują chmury tworząc duże różnice termiczne między środkowymi partiami wyspy, dolinami i lasami subtropikalnymi, a terenami wysokimi.  To właśnie dlatego możliwy jest tu paradoks przejścia od plażowania i kąpieli morskich do zabawy w śnieżki wśród górskich szczytów, w zeledwie godzinę jazdy samochodem.

Jeśli chodzi o temperaturę wody morskiej, jest ona równie ciepła.  Jej wartości sięgają od 18 stopni podczas miesięcy zimowych, do 22 stopni przez resztę roku.  Dzięki temu, jak również dzięki 2700 godzin nasłonecznienia rocznie, które cechują wyspę, plażowanie jest tu maksymalnie umożliwione przez naturę.  Cały ten ocean pięknej pogody sprawia też, że Gran Canaria jest idealnym miejscem na uprawianie wszelkich możliwych dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że skoro zima na wyspach jest tak ciepła, to lato musi byś niezwykle upalne, tak jednak nie jest, a to dzięki wpadającemu do nas na odwiedziny pasatowi atlantyckiemu.  Lato na Wyspach Kanaryjskich jest łagodne przez powiew tego oceanicznego wiatru, który ochładza cały Archipelag.  Pasaty zapewniają przyjemne lato, ze stałą temperaturą około 24 stopni.  Klimat wydaje się tu być jak na zamówienie, szczególnie dla miłośników spędzania czasu wśród oceanu plaż Gran Canarii.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.