Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Agüimes

Odkryj Agüimes

Agüimes oferuje rozmaite możliwości rekreacji i zwiedzania, w formie spacerów po starówce miejskiej, pięknych parkach i zieleńcach, czy też uczestnicząc w najróżniejszych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych tutaj przez cały rok.

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest Kościół pod wezwaniem Świętego Sebastiana, jako obiekt wybudowany z kamienia, zachowujący do pewnego stopnia styl katedry z fasadą, która stanowi jedno z najlepszych dzieł kanaryjskiej architektury neoklasycystycznej.

Obiekt ten sklasyfikowano jako Narodowy Zabytek Historii Sztuki w roku 1981.

Na placu San Antón znajduje się Ośrodek Wystawienniczy Agüimes, który przybliża odwiedzającym charakter architektury, sztuki i historii tutejszej Starówki; przedstawia poszczególne obiekty, które wchodzą w skład jej kompleksu architektonicznego, stanowiące dawne siedziby właścicieli ziemskich, miejscowej burżuazji, warsztaty rzemieślnicze, kaplice, kościoły, zakony, zabytki archeologii...

Jeżeli odwiedzający pragną spędzić czas na łonie przyrody, rejon ten posiada dwa świetnie nadające się do tego miejsca: Temisas i Guayadeque.

Temisas to piękny krajobrazowo zakątek, sklasyfikowany jako Tradycyjna Osada Kanaryjska przez Rząd Wysp Kanaryjskich. Będąc tam możemy podziwiać wspaniały krajobraz górski, formację Roque Aguayro, oraz najważnieszy na Archipelagu kanaryjskim gaj oliwny, w którym znajduje się Kapliczka Świętego Michała, pochodząca z XVIII wieku.

Guayadeque natomiast to jeden z najgłębszych kanionów na wyspie. Posiada ciekawą osadę troglodytów o nazwie Cueva Bermeja, oraz kapliczkę Świętego Bartłomieja Apostoła i kilka przytulnych restauracji, położonych w grotach skalnych. Ponadto, miejsce to oferuje jedną z najpiękniejszych tras by zobaczyć kwitnące krzewy migdałowe w styczniu i lutym.

Wąwóz Guayadeque, skasyfikowany jako Zabytek Przyrody i Obiekt Kultury, posiada własny Ośrodek Wystawienniczy, położony w jednej z grot skalnych na tutejszych zboczach. Można w nim odbyć podróż od najbardziej zamierzchłej przeszłości, gdy erozja i działalność wulkaniczna uformowały tutejszy krajobraz, aż po obecne formy wykorzystania tych terenów, poprzez osadnictwo ludów aborygeńskich i późniejszą kolonizację.

Góra Agüimes stanowi kolejne ciekawe dla odwiedzających miejsce, które zachowało pozostałości archeologiczne, wśród których można podziwiać sztukę jaskiniową i aborygeńskie groty mieszkalne. Najsłynniejszy zabytek stanowi Morro del Cuervo, gdzie znajduje się wspaniały zbiór malowideł skalnych.

Bardzo słynne są także malowidła z Balos, znajdujące się w wąwozie o tej samej nazwie. Stanowią one jedne z najważniejszych przykładów tego rodzaju sztuki na Wyspach Kanaryjskich.

Plaże

Wśród plaż tego nadmorskiego regionu na szczególną uwagę zasługuje głównie Playa de Vargas, powszechnie znana jako jedna z najlepszych na świecie plaż do uprawiania windsurfingu wyczynowego. To dlatego gości corocznie mistrzostwa świata, znane jako Vargas PWA Wave Classic Grand Prix, które przyciągają najbardziej prestiżowych zawodników. Plaża ta posiada jednocześnie kamping, dostosowany do potrzeb goszczenia wszystkich amatorów tego wyjątkowego sportu.

Jeżeli jednak odwiedzający woli podziwiać bogactwo głębin morskich Gran Canarii, Agüimes oferuje jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania: Playa de El Cabrón, której dno morskie słynie na całym Archipelagu kanaryjskim z wyjątkowej różnorodności biologicznej i ekologicznej.

Region Agüimes posiada także dwie inne plaże, Playa de Arinaga i Playa de Balos, które pomimo silnie wiejących tu głównie w lecie pasatów, są odwiedzane przez wiele osób.

Na zakupy

Odwiedzający Agüimes z pewnością spostrzegą wszechobecną tutaj tradycję rzemieślniczą, obecną pod postacią bardzo licznych warsztatów i pracowni rękodzieła rozsianych po całym regionie. Tradycyjne hafty, wyroby kamieniarskie, najbardziej tradycyjna ceramika na Gran Canarii, czy też odzież i stroje ludowe, stanowią jedne z dziedzin rękodzieła, które najczęściej można spotkać w pracowniach Agüimes.

W miejskim punkcie informacji turystycznej, można zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących rzemieślników, którzy obecnie prowadzą działalność w Agüimes.

Jeśli ktoś pragnie dokonać kupna produktów ziemi, najlepiej udać się na jeden z targów rolnych w tym regionie. W każdy czwartek (od godz. 9.00 do 14.00), naprzeciwko głównego Dworca Autobusowego w Agüimes, oraz w każdy piątek (od godz. 9.00 do 14.00), obok Kościoła Świętego Józefa Robotnika w Cruce de Arinaga, odwiedzający i miejscowi mają do wyboru szeroką ofertę owoców i warzych pochodzących z lokalnych upraw, jak również kwiatów, obuwia, oraz innych towarów.

Również w Cruce de Arinaga znajduje się Centrum Handlowe La Zafra. Odnajdziemy w nim sklepy z biżuterią, upominkami, ziołami oraz odzieżą, centrum posiada też część rekreacyjną i kawiarnianą.

Gastronomia

Agüimes cieszy się wielką i popularną tradycją kulinarną. Zmyślne sposoby przygotowania zup (jarzynowych, szczawiowych...), ryb, sosów mojos, grillowanych mięs, czy też trunków, podawane od wielu pokoleń, znalazły miejsce w specjalnej książce kucharskiej tego regionu: „Przepisy z Agüimes”.

Działalność winnic oraz wyrób sera również stanowią istotną część gastronomii tych terenów. Znana powszechnie marka „Señorío de Agüimes" zdobyła wiele głównych nagród na prestiżowych konkursach na wyspie.

Sery twarde, półtwarde i miękkie z Cruce de Arinaga oraz z obszaru Temisas stanowią przebój wszelkiego rodzaju zawodów i targów regionalnych poświęconych temu wyśmienitemu produktowi kanaryjskiemu.

W końcu, należy też wspomnieć o tutejszym chlebie, który zdobył sobie tak wielką sławę, że do dziś jedno z przysłów na wyspie głosi: „lepszy niż chleb z Agüimes".

Temisas możemy posilić się w niewielkich barach oferujących swojskie jedzenie i miejscowe wyroby. W Guayadeque słynne są mięsa z rusztu lub z grilla. Na Starówce Miejskiej, poza barami tapas i kawiarniami, oferowane są także tradycyjne potrawy w licznych restauracjach, natomiast Arinaga, gdzie różnorodność jest największa, specjalizuje się w poławianych na miejscu rybach i owocach morza.

Poznaj Guayadeque, ogromną dolinę na Gran Canaria, dzięki Turinka Canarias.