Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Tejeda

Odkryj Tejeda

Prowincja Tejeda znajduje się w odległości 44 kilometrów od stolicy wyspy, Las Palmas de Gran Canaria.  Można stamtąd dojechać do Tejeda kierując się wgłąb wyspy autostradą Carretera del Centro GC-15;  jest to dość kręta trasa, zapewniająca piękne widoki i prowadząca przez Santa Brigida i San Mateo.  Czas podróży, potrzebny na pokonanie tych 44 kilometrów samochodem, wynosi około 1 godziny.

Jeżeli chodzi o dojazd środkami transportu publicznego, najlepiej jest udać się na Dworzec Autobusowy w Las Palmas de Gran Canaria i wsiąść do autobusu linii 303 jadącego do San Mateo, skąd wyjeżdża linia 305 do Tejeda, oraz linia 18, kursująca na trasie Tejeda - San Bartolomé de Tirajana - Faro de Maspalomas.

Kultura i sztuka stanowią w Tejeda uzupełnienie oferty turystyczno rekreacyjnej. Można zwiedzić miejsca takie jak Muzeum Rzeźby Abrahama Cárdenes, gdzie można podziwiać część dzieł tego wybitnego artysty kanaryjskiego, urodzonego w Tejeda i zafascynowanego tą ziemią. Jest tu również Muzeum Etnograficzne, w którym odwiedzający ma możliwość odbycia podróży w czasie poznając historię wyspy i prowincji. Jednocześnie, istnieje tu również Roślinny Ośrodek Leczniczy, który pozwala odkryć wiele gatunków roślin, ziół i kwiatów rosnących w regionie Tejeda, oraz poznać ich zastosowanie w medycynie, religii i kosmetyce.

Tejeda stanowi obowiązkowy przystanek dla wszystkich tych, których interesuje spuścizna archeologiczna wyspy. Znajdują się tutaj liczne odkrycia, takie jak groty pochówkowe, ryciny, malowidła i chaty. Jednym z głównych miejsc ich występowania jest Roque Bentayga; jest to wyjątkowy obiekt naturalny, który stanowił święte miejsce dawnych ludów aborygeńskich, gdzie składano ofiary i czczono bóstwa. Zalicza się do niego zespół Grot Królewskich. W ich wnętrzach znajdowały się mieszkania, spichlerze, malowidła skalne, a także wiele innych wzorów wykutych w skale, wskazujących na to, że był to prehiszpański ośrodek kultu religijnego.

Centrum Wystawiennicze Degollada de Becera stanowi kolejny ciekawy obiekt w Tejeda. Znajduje się przy drodze głównej, między La Cruz de Tejeda i Los Llanos de la Pez. Jest to, z jednej strony, punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały krajobraz, a z drugiej ośrodek informacji na temat miejscowej etnografii.

Park Archeologiczny Bentayga stanowi ekomuzeum założone przy skale Bentayga, którego celem jest informowanie na temat kompleksu archeologicznego pobliskich monolitów skalnych (Bentayga, Andén de Tabacalete, Cuevas del Rey oraz Roquete), a także na temat okolicznych terenów. Rozciąga się stąd piękny krajobraz na południową i zachodnią część wyspy.

Zwiedzając Tejeda nie można zapomnieć o Kościele Parafialnym Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jest to świątynia z roku 1921 o prostokątnym zarysie, podzielona na trzy nawy z wielkimi witrażami, zapewniającymi dość niezwykłe światło wnętrzom, a także z pięknym retabulum, stanowiącym od niedawna jego główną atrakcję.

Jedną z piękniejszych okolic wycieczkowych jest miejscowość La Cruz de Tejeda, z której rozciąga się jeden z najbardziej sielskich widoków na wyspie. Wielki kamienny krzyż, od którego pochodzi nazwa tego miejsca, stoi przy wejściu do Parador Nacional, a tuż obok znajdziemy liczne stragany z tradycyjnymi wyrobami tego regionu, które nieustannie przyciągają uwagę turystów.

Prawdziwy symbol Gran Canarii również znajduje się na terenie Tejeda. Jest to Roque Nublo, wielki monolit z bazaltowej skały, o wysokości 70 metrów, powstały na skutek działalności wulkanicznej w erze plejstocenu. Na północny wschód od niego, znajduje się kolejny monolit zwany El Fraile, ze względu na zarys sylwetki przypominający modlącego się mnicha. Jeżeli chodzi o możliwość poznania bogactwa tutejszej przyrody, koniecznie należy się wybrać na wędrówkę po lasach sosnowych Inagua i Ojeda, oraz na północ do okolic Los Pechos, skąd rozlega się piękny widok, jest to bowiem geograficzny środek wyspy.

Na zakupy

Na starówce miejskiej znajduje się punkt sprzedaży wyrobów rękodzieła, gdzie można wybrać lokalne pamiątki, będące dziełem miejscowych artystów i rzemieślników.

Okolice La Cruz de Tejeda, gdzie znajduje się Parador Nacional, są miejscem, gdzie zbiera się najwięcej artystów rękodzieła i sprzedawców pamiątek, którzy oferują tradycyjne wyroby wycieczkowiczom odwiedzającym Tejeda.

Codziennie, począwszy od wczesnych godzinn rannych, ma miejsce niewielki jarmark uliczny, na którym sprzedawane są tradycyjne słodycze tego regionu, oraz szeroka gama produktów rękodzieła. W tym samym miejscu można odpocząć w jednym z okolicznych tarasów kawiarnianych i restauracji, znajdujących się tuż przy hotelu Parador.

Miejscowe rękodzieło obejmuje wyroby z tradycyjnych surowców, takich jak kamień, wiklina czy też maty z trzciny, a także gliniane naczynia, elementy odzieży skórzanej, oraz typowe hafty i koronki kanaryjskie.

Gastronomia

Migdały stanowią niezwykle ważny produkt w gastronomii regionu Tejeda, dzięki któremu stał się on jednym z najpopularniejszych miejsc wyrobu kanaryjskich słodyczy.

Przysmak migdałowy bienmesabe, oraz marcepan, stanowią tego najlepszy przykład. W obydwu wypadkach, do wyrobu używa się rozdrobnionych migdałów, a otrzymaną masę stosuje się jako tradycyjny dodatek do deserów lodowych.

W Tejeda można też skosztować każdego typowego dania kanaryjskiego, a szczególnym powodzeniem i sławą cieszą się tu potrawy z mięsa koziego i wołowego, oraz buliony ziemniaczane i gęsta zupa szczawiowa typu potaje.

Pentaprisma organizuje wycieczki fotograficzne umożliwiające poznanie tajników fotografii w czasie odkrywania mało znanych zakątków wyspy.