Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Telde

Odkryj Telde

Prowicja Telde posiada wyjątkowo liczne pozostałości archeologiczne, gdyż to właśnie na tych obszarach, w epoce prehiszpańskiej, znajdowało się jedno z dwóch państw, na które była podzielona Gran Canaria. Dzięki temu, w dzisiejszych czasach można tu spotkać najlepiej zachowane miejsca archeologiczne, takie jak Baladero, Tufia, Cuatro Puertas, Tara i Cendro.

Miejsca takie jak Cendro, Tara i Baladero składają się z zespołów grot mieszkalnych, w większości wykutych przez człowieka, oraz niektórych naturalnych wnęk i jaskini pochodzenia wulkanicznego. Baladero położone jest u stóp zabytkowego San Francisco, a w zamierzchłych czasach stanowiło jedno z najważniejszych miejsc magiczno religijnych lokalnej kultury aborygeńskiej. Natomiast Tufia stanowi największy zespół archeologiczny jaskiń oraz domostw, zbudowanych z rozdrobnionego kamienia.

Wzgórze Cuatro Puertas stanowi zespół grot skalnych, które zamieszkiwała rdzenna ludność wyspy. Według znawców historii, służyły one jako schronienie i warsztat pracy osobom, do których należało zadanie balsamowania zmarłych.

Dla zapoznania się ze starówką miejską Telde, najlepiej wybrać się do Dzielnicy San Juan, która stanowi niegdysiejszą kolebkę miasta. Wokół starego Kościoła Świętego Jana Chrzciciela oraz Rynku Głównego, znajdują się główne siedziby władz miejskich i kościelnych, przez co jest to swego rodzaju centrum administracyjne miasta.

Kościół Świętego Jana wyróżnia się piękną Kaplicą Główną, złożoną z podwójnego retabulum, z jednej strony gotycko flamandzkiego, a z drugiej XVIII wiecznego, barokowego. Znajduje się tu również rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, sprowadzona z Ameryki i wykonana indiańską techniką z użyciem pasty kukurydzianej.

Zwiedzanie zabytków Telde nie może się również obejść bez spaceru po Dzielnicy San Francisco, jej wąskich uliczek, które wspinają się w kierunku wzgórza Santa María. San Francisco charakteryzuje się specyficzną architekturą niskich domów o spadzistych dachach i podłużnych ścianach odgradzających podwórka pomiędzy nimi, a także specyficznym brukiem ulicznym. Znajduje się tutaj Świątynia Świętego Franciszka, w której można podziwiać kamienne ołtarze Świętej Rity z Casia, Świętego Domingo de Guzmán, oraz Świętej Łucji.

Spacer po zabytkach można zakończyć w Dzielnicy San Gregorio, stanowiącą siedzibę kupców i artystów rzemiosła ludowego. W Kościele Świętego Grzegorza można podziwiać neoklasyczne ołtarze i piękną figurę Matki Boskiej Bolesnej.

Plaże

Prowincja Telde rozciąga się aż do wybrzeża, złożonego ze skalistych brzegów i wulkanicznych plaż. Jest tutaj kilka urokliwych zatoczek, takich jak Gando, które najprawdopodobniej było pierwszym naturalnym portem wyspy.

Można tu również znaleźć kilka plaż oferujucących tajemnicze piękno, jak San Borondón, o nazwie pochodzącej od legendy o irlandzkim mnichu, czy też piękna plaża Ojos de Garza, stanowiąca siedlisko dla większości gatunków ptactwa występującego na tych wybrzeżach.

Na dziesięciokilometrowym wybrzeżu tej prowincji, położone są także plaże takie jak La Garita, Melenara znana z rybackich tradycji i z 600 metrowego odcinka miękkich piasków, która od wielu lat jest wyróżniana odznaczeniem Błękitnej Flagi przez Europejską Fundację Środowiska, ze względu na kompleksowe usługi. Jest tu również plaża Salinetas i Tufia, które stanowią kontynuację dawnej osady aborygeńskiej.

Wszystkie te plaże cieszą się wielką popularnością ze względu na warunki klimatyczne i różnorodność usług: restauracji, punktów medycznych, itd. Telde posiada pięknie zadbane promenady nadmorskie, wzdłuż których można zażywać wspaniałych, wielokilometrowych spacerów.

Na zakupy

 

 

 

Telde charakteryzuje się tym, że jest to typowo handlowa prowincja wyspy. Jest tu wiele sklepów i centrów handlowych, obecnych we wszystkich częściach miasta, w tym głównie w Dzielnicy San Gregorio. Jest to również napopularniejsze miejsce, jeśli chodzi o zakup mebli.

Jeśli chodzi o kupno pamiątek i rękodzieła typowego dla tego regionu, należy pamiętać, że Telde posiada charakterystyczne wyroby koszykarskie, a ponadto słynne noże kanaryjskie, warsztaty tkackie i pracownie naturalnego barwienia tkanin, oraz piękną ceramikę i wyroby z żelaza i innych metali.

Można odwiedzić typowy warsztat ludowej sztuki rzemieślniczej, gdyż wiele z nich znajduje się w najstarszych częściach miasta, oferując możliwość przyglądnięcia się z bliska procesowi wyrobu i możliwość kupienia pamiątek.

Jednocześnie należy wspomnieć o jarmarku w Telde, który ma miejsce na starówce miejskiej w każdą sobotę, oraz w Dzielnicy Jinamar w każdą niedzielę. Można tam kupić produkty żywnościowe i przedmioty rękodzieła ludowego.

Gastronomia

Prowincja Telde posiada liczne plaże i obszary nadmorskie, które gwarantują odwiedzającym wspaniałą atmosferę do zasmakowania typowych potraw kuchni kanaryjskiej, w szczególności tam, gdzie jej głównym składnikiem są ryby i owoce morza. Grillowane ryby salmonete, cherne i sama podawane są z owocami morza, takimi jak ośmiornica, omułki, lapas i longorones.

Słynne sancocho, typowe danie kanaryjskie z duszonej ryby, „paella” z gofio, oraz ziemniaki „marszczone” z sosem mojo, stanowią dodatkową alternatywę.

Śródlądowa część prowincji również oferuje możliwości degustacji różnorodnej i bogatej kuchni, w tym głównie potraw takich jak zupy potajes, potrawki z wieprzowiny, bulion rybny, pieczona baranina i mięso kozie, oraz dziczyzna w postaci zająca w sosie salmorejo.

Miejscowe smakołyki to przede wszystkim słodkie desery, takie jak bienmesabe (słodka masa migdałowa), czy też mus jajeczny.

Jednak największą tradycją w tym regionie cieszą się smakowite ciasteczka karnawałowe.

Czy chcesz poznać proces produkcyjny oliwy z oliwek?
Ośrodek Ekologiczny Los Olivos w Telde oferuje wizyty z przewodnikiem w swojej posiadłości z ogrodem z drzewami oliwnymi, gdzie demonstrują proces produkcji oliwy z oliwek. Produkcja jest w pełni ekologiczna. Jest to okazja na poznanie olejarni i sklepu z produktami z oliwek.
Więcej informacji: Ośrodek Ekologiczny los Olivos