Gran Canaria
Gran Canaria
image01
image01
image01
image01
image01
image01
Przyroda

Flora i Fauna

Obserwacja Przyrody

Flora

Już od wielu wieków, flora Wysp Kanaryjskich stanowi przedmiot zainteresowania ze strony specjalistów z całego świata. Jest to rodzaj flory, który całkowicie wyginął w innych miejscach, gdzie występowała. Na Gran Canarii istnieje ponad sto gatunków, które można zobaczyć jedynie na tej wyspie, oraz ponad pięćset innych rodzajów roślin, których występowanie jest ograniczone jedynie do Archipelagu Kanaryjskiego, przez co sama wyspa stała się swoistym odnośnikiem w światowych badaniach flory. To właśnie przez wszystkie te fakty powstało powiedzenie, że Gran Canaria odgrywa w badaniach nad florą podobną rolę, co Galapagos w badaniach nad fauną.

Dla zagłębienia się w ten wyjątkowy świat roślin, jest obowiązkowa wizyta w Ogrodzie Botanicznym „Viera y Clavijo”, jak również odwiedzenie poszczególnych lasów sosnowych, rozległych zagajników palmowych, czy też jednego z ostatnich przyczółków na świecie, gdzie można jeszcze napotkać stare lasy laurowe:  w Los Tiles de Moya.

 

Gatunki endemiczne

 

Fauna

Fauna zamieszkująca ziemię wyspy charakteryzuje się całkowitym brakiem przedstawicieli większych kręgowców oraz gatunków drapieżnych.  Wśród wsztstkich przedstawicieli fauny na Gran Canarii najliczniejsze są gatunki ptaków i gadów.  Wśród kręgowców dominuje jaszczurka kanaryjska –gatunek endemiczny na wyspie o niezwykle licznej populacji, jak również jaszczurka niebieskawa, gekon Boettgera i ryjówka z Osorio.

Rodzina najliczniej występującą na wyspie są ptaki, reprezentowane przez 48 różnych gatunków lądowych, w tym również endemicznych, jak na przykład dzięcioł, drozd i zięba niebieska, która występuje w sosnowych lasach obszaru Pilancones w Inagua. Ptak ten zasługuje na osobny komentarz, gdyż jest z nim związana symbolika tak Wysp Kanaryjskich jak i konkretnie Gran Canarii. Zainteresowanie tym gatunkiem ze względu na jego piękny śpiew, zaowocowało powstaniem wielu krzyżówek z innymi gatunkami, przez co stanowi on dziś dużą różnorodność. Poza tym należy wspomnieć, że wyspa jest miejscem przestoju ptaków wędrownych. Wśród rozmaitych gatunków morskich i lądowych ptaków wędrownych wyróżnia się szczególnie pardela popielata.

Fauna morska na Gran Canarii jest bardzo bogata i różnorodna, co się zawdzięcza zróżnicowanym warunkom środowiska morskiego oraz położeniu geograficznemu. Jedną z cech wyróżniających mieszkańców mórz grankanaryjskich jest współistnienie zwierząt takich jak żółwii (wśrod których występuje gatunek careta – careta), obok płaszczek, mant, chuchos i angelotes, ryb szpad, osiągających spore rozmiary tuńczyków; czy też obok zwierząt strefy przybrzeżnej, takich jak sargos, viejas, salemas, galanas, palometas, meros, cabrillas, gallos czy abadejos. Wśród gatunków ssaków morskich, które również można spotkać w wodach Gran Canarii, wyróżniają się delfiny i wieloryby.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.