Gran Canaria
Gran Canaria
Morze

Miejsca do praktykowania Surfingu i Windurfingu

Gdzie uprawiać Surfing

Główne miejsca występowania wyjątkowo wzmożonych fal na Gran Canarii, wyróżniające się korzystnymi prądami podwodnymi Atlantyku, są następujące:

Część Północna:  to najpopularniejsze miejsce na surfing. Strefa rozciąga się wdłuż całego wybrzeża, począwszy od Confital (w Las Palmas de Gran Canaria), ze słynnym spotem “Las Monjas”, aż po miejscowość Gáldar i pobliskim “El Frontón”. Wybrzeże charakteryzuje się wyjątkowo skalistą rzeźbą, oraz największą częstotliwością silnie wzmagających się fal. W optymalnych warunkach fale osiągają tu 5 metrów wysokości.

Część Wschodnia:  polecana na surfing w czasie wschodniego przypływu, przy bezwietrznej pogodzie. Gdy panują takie warunki, najlepszymi miejscami są wówczas okolice Pozo Izquierdo, w tym “Mosca Point”, oraz położona na prawo od niego plaża “Muellito”.

Część Południowa i Zachodnia: tu najlepszym miejscem jest przylądek pomiędzy Playa del Inglés i Maspalomas, jak również wody przy latarni morskiej Faro de Maspalomas. Dobre fale występują także w Arguineguín.

Gdzie uprawiać Windsurfing

Wyspa posiada szeroką gamę miejsc do praktykowania windsurfingu. Do najsłynniejszych spotów należą Pozo Izquierdo i Vargas, dla bardziej uprzywilejowanych. Są też plaże takie, jak Ojos de Garza, Tarajalillo, Bahía Feliz, Playa del Águila, San Agustín, Playa del Inglés, Anfi del Mar czy Puerto Rico. Są tu miejsca odpowiednie dla każdego stopnia zaawansowania.

Pozo Izquierdo, położone w prowincji Santa Lucía, stanowi najpopularniejszy w Hiszpanii spot windsurfingowy o międzynarodowym prestiżu. Plaża ta oferuje wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania tego sportu, a wiatr wydaje się nigdy nie opuszczać jej nadbrzeża. Na stałe osiedli w Pozo również wielcy windsurfingu, jak słynny Björn Dunkerbeck, którego umiejętności doskonalone przy wybrzeżach Gran Canarii zapewniły mu tytuł mistrza świata.

W “El Arenal” (jak nazywają ten spot miejscowi) wiatr wieje od lewej i bywa bardzo silny, przez co potrzeba żagli o wysokości 2,8 i 4 metry, by móc się nacieszyć tym miejscem, okrzykniętym jako jedno z najbardziej wietrznych zakątków świata. Fale nigdy nie są tu mniejsze od 1 metra. Często osiągają wysokość 3 metrów. Pozo Izquierdo jest idealnym spotem dla wszystkich tych, którzy opanowali w dostateczny sposób technikę ślizgu i zwrotów i pragną się nauczyć skoków i innych manewrów wyczynowych.

Maleńka plaża Pozo wydaje się nigdy nie miec dość oglądania narodzin coraz to nowych mistrzów. Jak również mistrzyń. Takich, jak siostry Daida i Iballa Ruano, miescowe dziewczyny z Pozo, stanowiące wzór do naśladowania dla nowego pokolenia, które dopiero się uczy oswajać silne porywy wiatru południowo wschodnich wybrzeży wyspy.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.