Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Arucas

Odkryj Arucas

Miejscowość Arucas znana jest jako miejsce o wybitnych walorach architektonicznych i urbanistycznych. Sama jej starówka, ogłoszona dziedzictwem historyczno artystycznym, stanowi wielką atrakcję dla odwiedzających.

Kościół Parafialny Świętego Jana Chrzciciela jest najokazalszym akcentem architektonicznym w mieście. Wzniesiony został w całości z kamiennych bloków pozyskiwanych miejscowo przez tutejszych mistrzów kamieniarstwa w roku 1909. Bogactwo zdobień na kolumnach i kapitułach łączy się z pięknem witraży, oraz malowideł kanaryjskiego twórcy, jakim był Cristóbal Hernández de Quintana, a także z wyjątkowym popiersiem Chrystusa w Grobie, dzieła tutejszego rzeźbiarza Manuela Ramosa.

Przed fasadą wejściową Kościoła rozciąga się Plac Świętego Jana, a niedaleko niego niedokończona budowla neoklasycystyczna Teatru Nowego (1906).

Przy Placu Konstytucji znajdują się Kamienice Szlacheckie oraz Targowisko Miejskie. W obydwu wypadkach budynki te stanowią istotne dzieła architektury, podobnie jak Dom Kultury, będący tradycyjną kamienicą kanaryjską z wieku XVII, z wewnętrznym dziedzińcem z balkonami oraz z pięknym egzemplarzem draceny. W budynku tym mieści się Biblioteka i Główne Archiwum.

W Domu Gourié, wybudowanym na początku XIX wieku, mamy do czynienia z wnętrzami starej siedziby Zarządców Arucas, w których aktualnie mieści się Muzeum Miejskie Arucas, oraz Punkt Informacji Turystycznej, otoczony pięknymi, ozdobnymi ogrodami.

Na szczególną uwagę w Arucas zasługuje Fabryka Rumu Arehucas, założona w 1884 roku. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc, ze względu na tradycję tej działalności, jaką szczyci się Arucas. Obiekt posiada własną piwnicę, bedącą jedną z najważniejszych w Europie, którą odwiedziło wiele znakomitości, pozostawiając na dębowych beczkach swoje podpisy.

Dom i Ogród Markizy jest inną godną odwiedzenia atrakcją, gdyż stanowi ciekawy zespół architektoniczny i rodową własność Markizy Arucas. Został wybudowany w roku 1880 i otoczony rozległymi ogrodami typowymi dla epoki romantyzmu, które są otwarte dla zwiedzających.

Ciekawą opcją jest wejście na Górę Arucas, wspaniałe wzniesienie, z którego można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków północy wyspy, korzystając z któregoś z umieszczonych na górze punktów widokowych.

Na koniec, zdecydowanie godnym polecenia miejscem w Arucas jest tak zwana „Piedras la Cantera”. Znajduje się niedaleko starówki śródmiejskiej i stanowi jeden z historycznych zakładów kamieniarskich tej miejscowości, w którym można dokonać zakupu pamiątek rękodzieła, wyrabianych ze słynnego kamienia błękitnego z Arucas.

Plaże

Arucas posiada dużą ofertę, tak plaż zagospodarowanych, jak i zupełnie dzikich.

Do głównych plaż tego regionu należą: Playa de Bañaderos-El Puertillo oraz Playa de San Andrés. Obydwie są plażami mieszanymi, kamienisto piaszczystymi, jednak posiadają podobne, dobre warunki do kąpieli morskich. Ponadto posiadają natryski i ochronę. Pomimo typowego dla tej strefy silnego natężenia fal, są to często uczęszczane plaże przez mieszkańców północy.

Rejon ten posiada inne małe zatoczki i skaliste plaże, które nie są mniej popularne, ze względu na ubogie możliwości kąpieli: trudne dojście do plaży, silne fale, itd.

Na zakupy

Centum śródmiejskie Arucas rozrosło się znacznie, a do jego najpopularniejszych pasaży handlowych należą ulice León y Castillo i Francisco Gourié.

Jeżeli jednak intencją odwiedzającego jest kupno produktów tradycyjnych, Arucas oferuje możliwość dokonania tego typu zakupów na jarmarku ulicznym, organizowanym wzdłuż głównej ulicy León i Castillo w każdą sobotę rano. Jarmark posiada zróżnicowaną ofertę produktów spożywczych: owoców, chleba, serów...

Region Arucas posiada sławę jednej z największych tradycji rękodzieła, szczególnie przez fakt, że skupia on ludowych artystów kamieniarstwa. Inną tradycją miejscowego rękodzieła są pracownie stolarki artystycznej, wyrób instrumentów muzycznych, wyrób koszy z wikliny i włókna palmowego, a także wyrób noży kanaryjskich, haftów, koronek, itp.

Miejscowi artyści posiadają swoje pracownie w starej i w nowej części miasta, w których to wyrabiają i prowadzą sprzedaż produktów typowego rękodzieła z Arucas.

Gastronomia

Wybrzeże Arucas jest miejscem, gdzie odwiedzający mogą zakosztować większość specjałów tego regionu. W okolicach Puertillo lun Quintanilla i San Andrés można się posilić daniami ze świeżych ryb i owoców morza. Do bogatej oferty należą dania ze smażonych omułków, salmonetes i cabrillas czy też grillowane filety z mero, stanowiące jedno z tutejszych dań tradycyjnych.

Dalej od wybrzeża w kierunku wnętrza wyspy, silna tradycja rolnicza regionu Arucas gwarantuje odwiedzającym smakowite zupy z fasolki strączkowej, dyni, batatów i kukurydzy.

Jednakże, jednym z najpopularniejszych produktów gminy Arucas jest rum, począwszy od tradycyjnej odmiany carta de oro, aż po najwykwintniejszy stary rum zwany añejo.

Czy chcesz zwiedzić północne wybrzeże wyspy?

Tripgrancanaria proponuje Ci Szlak po aromatach północy.

Pentaprisma organizuje wycieczki fotograficzne w północnej części wyspy.