Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Santa María de Guía

Odkryj Santa María de Guía

Prowincja Santa María de Guía posiada bogatą ofertę możliwości wypoczynku i zwiedzania dla turysty pragnącego poznać tutejszą architekturę i zakątki przyrody.

Spacer ulicami Santa María de Guía zapewni możliwość podziwiania pięknych budowli, , szczególnie kamienic miejskich starego miasta, które już zostały odmalowane i wśród których można się zagubić w pełnym radosnych kolorów świecie imponującej, zabytkowej architektury tej miejscowości.

Starówka miejska została sklasyfikowana jako Narodowy Pomnik Historii Sztuki w roku 1982. Wśród jej najwspanialszych obiektów znajduje się Kościół Parafialny z neoklasyczną fasadą i dwoma bocznymi wieżami. W jego wnętrzu przechowywane są niezwykle ważne dzieła sztuki, wśród których na szczególną uwagę zwraca rektabulum i rzeźby autostwa José Luján Pérez, artysty urodzonego w tej miejscowości. Wnętrze kościoła udostępnia też zwiedzającym Komnatę Matki Boskiej (otwartą środy i soboty, między 10.00 a 14.00), stanowiącą miejsce kultu patronki miasta, pełne zdobień złotniczych, wśród których najpiękniejszą ozdobę stanowią kolumny srebrnego baldachimu, który zawieszony jest nad postacią Matki Boskiej Przewodniczki. Są tu także tekstylia, takie jak niektóre z szat Patronki, probierze, paliusze i peleryny kapłańskie, używane w dawnych czasach przez tutejszych księży.

Dom Rodu Quintana stanowi kolejne dzieło architektury tego miasta, znajdujące się przy Plaza Mayor de Guía, wzniesione w XVII wieku. Posiada szczególnie okazały balkon drewniany w stylu kanaryjsko-mudéjar, oraz herb z nazwiskami Guanarteme i Quintana.

Dom Néstora Álamo znajduje się przy ulicy San José i jest zdecydowanie obiektem wartym odwiedzenia. Jest to budynek z XVII wieku, niedawno odrestaurowany przez Władze Wyspy i Urząd Miasta Guía, przeznaczony do zwiedzania jako muzeum.

Kaplica Świętego Rocha również stanowi część tutejszego Dziedzictwa Historii. Znajduje się ona w górnej części miasta i jest to stosunkowo nowa budowla w stylu neoklasycznym, wzniesiona z wapienia i innych miejscowych skał. Kaplica Świętego Sebastiana stanowi typową kanaryjską kapliczkę, pochodzącą z XVI wieku i niedawno odrestaurowaną celem przywrócenia jej pierwotnego stylu.

Jeśli natomiast chodzi o okoliczną przyrodę tej prowincji, na szczególną uwagę zwraca Ścisły Rezerwat Przyrody Brezal, na który składają się lasy laurowe i formacje roślinne takie jak acebiños, wrzosowiska, fayas y granadillos.

Kolejnym charakterystycznym miejscem prowincji Guía jest słynne Cenobio de Valerón, zespół archeologiczny ogłoszony Obiektem Specjalnym Dobra Kultury w roku 1978. Cenobio stanowiło niegdyś wielki spichlerz i twierdzę, w której prehiszpańskie ludy wyspy przechowywały swoje plony w grotach wyżłobionych w tutejszej skale. Kolejnym miejscem archeologii jest Tagoror del Gallego, na który składa się półokrąg z trzema tronami wykutymi w górskiej skale i otoczonymi czymś w stylu osuwiska. Przypuszcza się, że była to dawna „Siedziba Sądu”.

Plaże

Santa María de Guía jest prowincją o zdecydowanie skalistym wybrzeżu. Posiada jednak trzy plaże, uczęszczane głównie przez miejscową ludność.

Plaża San Felipe znajduje się na zachodnim krańcu linii wybrzeża Lairaga. Dojeżdża się do niej stosunkowo dobrze ubitą drogą przez rozjazd El Pagador.

Jedną z największych atrakcji tej plaży, oprócz nieobecności zmasowanej turystyki, jest możliwość uprawiania surfingu, dzięki sile tutejszych fal. Ta część wyspy słynie także ze stromych skał nadmorskich, które służą do miłośnikom paralotni.

Obszar ten posiada wiele najznakomitszych restauracji i barów słynących w całej prowincji, których oferta obejmuje potrawy pochodzące z codziennych połowów morskich.

Plaża Roque Prieto położona jest w miejscowości Atalaya, dwa kilometry od centrum miasta. Jedną z jej atrakcji jest naturalne rozlewisko, gwarantujące wspaniałe warunki do kąpieli. Jest również Plaża Caleta Arriba, znajdująca się na pograniczu Guía i Gáldar, która stanowi dość rzadko uczęszczany, dziki i ustronny zakątek.

Na zakupy

Guía jest jedną z prowincji Gran Canarii o najstarszej tradycji rękodzieła. Można tu zwiedzić wiele warsztatów rękodzielniczych, lub też targowiska miejskie, znajdujące się przy Plaza Grande i Plaza de Luján Pérez, które są otwarte we wtorki i w niedziele od 8.30 do 13.00. Jeśli chodzi o możliwość zakupu miejscowej żywności, należy pamiętać, że Guía słynie przede wszystkim z wyrobu znakomitego sera zwanego kwiatowym.

Jeżeli jednak chodzi o zakupy pamiątek i wyrobów rękodzieła, Guía stanowi jedną z prowincji o najsilnieszej tradycji wyrobu noży kanaryjskich. Nóż kanaryjski stanowi tradycyjne narzędzie, z którym nie rozstawali się rolnicy i pasterze wyspy od pokoleń. Jego nasada wykonana jest z inkrustowanego metalu i rogu, ozdobiona geometrycznymi wzorami. Ostrze natomiast jest charakterystycznie wielkiego rozmiaru, od 15 do 20 centymetrów.

Akcesoria i meble z litego drewna stanowią kolejną atrakcję handlową w Guía. Rzemieślnicy, którzy posiadają swoje warsztaty ciesielskie na starówce miejskiej, dają temu dowód w postaci balkonów kanaryjskich, skrzyń i kufrów drewnianych... Jest również bardzo popularne i chętnie kupowane produkty koszykarskie i plecionki z wikliny, stanowiące typową pamiątkę z Guía.

Gastronomia

Ser Kwiatowy z Guía jest zdecydowanie najznakomitszym produktem gastronomii tego regionu. Jego wyrób opiera się na procesie zsiadania się surowego mleka krowiego i owczego, z dodatkiem korony kwiatu ostu błękitnego. Niepowtarzalność tego sera wynika także z jego dojrzewania, które odbywa się na drewnie w suchych piwnicach, co zapewnia specyficzny aromat i smak.

Ser stanowi podstawowy składnik wielu potraw, które są typowe nie tylko dla Guía, ale też dla innych części wyspy, takich jak sos serowy mojo, czy pączki z twarogu serowego.

O ile wiejskie okolice Guía szczycą się produktami mlecznymi, tak samo miasto posiada jako punkt specjalny swojej gastronomii wspaniałe wyroby cukiernicze. Obejmują one wiele tradycyjnych smakołyków, takich jak lengüillas czyli kruche ciasteczka w formie języka, od której noszą nazwę, ciastka maślane i anyżowe, oraz ciasta z rodzynkami, cynamonem i migdałami.

Wybrzeże Guía zapewnia odwiedzającym możliwość skosztowania najwyśmienitszego wyboru miejscowo poławianych ryb i owoców morza: ośmiornicy, omułków, ryb cabrillas, viejas...

Czy chcesz zwiedzić północne wybrzeże wyspy?
Tripgrancanaria proponuje Ci Szlak po aromatach północy.