Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Ingenio

Odkryj Ingenio

Wycieczkę po pełnych historii wąskich uliczkach starówki miejskiej w Ingenio najlepiej jest rozpocząć przy Plaza de Candelaria. Tam też znajduje sie Urząd Miasta i Kościół o tej samej nazwie.

Kościół Candelaria, wzniesiony w roku 1901, wybudowanu w miejscu pozostałości pierwotnej kapliczki o tej samej nazwie. Wnęka ołtarza głównego jest w stylu gotyckim, a charakterystyczną cechą tej świątyni są jej dzwony, wytworzone i darowane miastu przez emigrantów, którzy wyjechali z wyspy na Kubę.

Również na starówce możemy zobaczyć Dom z Zegarem, stanowiący własność Spółki Tamy Królewskiej Aguatona. W tym miejscu rolnicy ustawiają swoje zegarki według zegara tej instytucji, od której kupują wodę potrzebną do nawodnienia swoich upraw.

Odwiedzający może również skorzystać z atrakcji przyrodniczych tego regionu, jadąc do Wąwozu Guayadeque, gdzie można znaleźć liczne naturalne i wykute groty skalne pochodzące z epoki prehiszpańskiej, gdy sprawowały funkcje cmentarne, a w niektórych wypadkach również mieszkalne. Aby zobaczyć nawet te mniej dostępne, dobrze jest wybrać się na wędrówkę tutejszymi szlakami. Wystawa w Muzeum Guayadeque przybliży nam historię okolicy z czasów prehiszpańskich; Muzeum Kamieni i Rzemiosła Kanaryjskiego gromadzi liczną kolekcję minerałów oraz zbiór wyrobów lokalnego rękodzieła.

Na szczególną uwagę zasługuje również Szlak Młynów Wodnych, który przebiega po starówce miejskiej oferując odwiedzającym możliwośc poznania, jak funkcjonowały tutejsze młyny w dawnych czasach. Warto też wybrać się na spacer po Parku Nestora, lub też zwiedzić Casa de Postas, gdzie zgromadzono w poszczególnych salach miejscowe artystyczne hafty i koronki.

Bardzo szczególne są też okolice miejscowości Carrizal, jej kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Dobrej Nadziei, oraz starówka śródmiejska, a także inne słynne miejsca, takie jak Dom Biskupi, który jest dawną siedzibą episkopatu.

Plaże

Wybrzeże Ingenio posiada dwie większe plaże, choć najbardziej popularna jest niewielka Playa del Burrero. Jest to plaża o długości zaledwie 500 metrów, piaszczysto-żwirowa, której silne wiatry i wysokie fale zapewniają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo i windsurfing.

Na zakupy

Ingenio to miejscowość słynąca na całej Gran Canarii z pięknego rękodzieła.

Wielka fama, jaką posiada tutejsza tradycja wyrobu haftów, sprawia, że region ten stanowi docelowe miejsce dla wszystkich tych, którzy pragną kupić wyroby haftowane, jak również ceramikę i emblematy „pintaderas”.

Obecnie, miejscowe rękodzieło reprezentują piękne hafty tradycyjne typowe dla Gran Canarii, bardzo misternie wykończone, a także tadycyjne hafty zastosowane w ubiorze, tworząc tak zwaną Modę Hafciarską, której pokazy są tu często organizowane, podobnie z resztą, jak i pokazy strojów ludowych. Ponadto, można tu dokonać zakupu wielobarwnych kocy, narzut, zasłon, oraz rozlicznych innych tekstyliów o wysokiej jakości.

To właśnie dlatego założona została w Ingenio Miejska Pracownia Rękodzieła, w której prowadzone są kursy i warsztaty różnego rodzaju kunsztów twórczych, podczas których mistrzowie tych dyscyplin wraz z podopiecznymi przygotowują wspólnie różnego rodzaju wyroby.

W Muzeum Kamieni i Rękodzieła Kanaryjskiego można również kupić miejscowe rękodzieło wykonane z ceramiki, włókna palmowego i haftów, oraz zapoznać bliżej techniki wyrobu rozmaitych przedmiotów.

Gastronomia

Gastronomię Ingenio, podobnie jak w wypadku innych prowincji wyspy, uwarunkowały w dużym stopniu miejscowe uprawy rolne, oraz rodzaje zwierząt hodowlanych.

Główne dania mięsne to smażona wieprzowina i mięso kozie, a jako przystawkę podaje się do nich ziemniaki „marszczone” z sosem mojo, gotowaną ciecierzycę, słodką kaszankę lub wspaniałe lokalne sery.

Jednak istnieje w Ingenio jeszcze inna tradycja, jaką jest wypiek swojskiego chleba. To właśnie tutaj można kupić typowy chleb zwany „pan de puño”, znany na całej wyspie. Stanowi on dodatek do najbardziej typowej potrawy regionu El Carrizal, jaką jest zupa Matki Boskiej, stanowiąca danie spożywane w niedziele i święta, przygotowane z z mięsa wołowego, chleba puño, ciecierzycy, jaj, ziemniaków, oraz aromatycznych ziół takich jak mięta.

Istnieje też w Ingenio szereg restauracji, w których można skosztować tak kuchni tradycyjnej, jak i wielu innych potraw.


GastroIngenio