Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Mogán

Odkryj Mogán

Aby dojechać do Mogán, należy skierować się na południe autostradą rozpoczynającą się w stolicy wyspy, która biegnie wzdłuż wybrzeża do miejscowości Arguinegín.  Następnie, dojazd do samego miasta Mogán biegnie dość krętą drogą kierującą się wgłąb wyspy.  Czas podróży samochodem, licząc ze stolicy aż do Mogán, wynosi około godzinę i piętnaście minut.  Jeżeli natomiast podróżujący pragnie się tam wybrać środkami transportu publicznego, może to zrobić udając się na Dworzec Autobusowy w Las Palmas de Gran Canaria i wsiadając do autobusu linii 91, który kursuje co godzinę i jedzie do Playa del Cura.

Istnieją też linie 32 i 01, które jeżdżą do kurortów turystycznych Arguineguín, Puerto Rico i Puerto de Mogán z Las Palmas, oraz z Playa del Inglés, kursujące mniej więcej co 20 minut.  Można też dojechać do centrum Mogán linią 84 oraz do La Aldea de San Nicolas linią 38.

Prowincja Mogán jest najbardziej turystycznym rejonem wyspy, gdyż większość turystyki przyjezdnej kieruje się nad okoliczne plaże, skutkiem czego powstało w tych okolicach sześć głównych kurortów turystycznych: Arguineguín – Patalavaca, Anfi del Mar, Puerto Rico – Amadores, Tauro – Playa del Cura, Taruito i Puerto de Mogán. Są one pełne hoteli i restauracji, skupionych głównie przy promenadach nadmorskich sąsiadujących z plażami.

Puerto de Mogán, z plażą o brunatnym piasku, jest portową miejscowością, której wyjątkowa architektura w połączeniu z pięknem przyrody, dały początek jednemu z najbardziej urokliwych kurortów na Wyspach. Tutejsza przystań jachtowa, przyciągająca stale licznych miłośników żagli z całego świata, posiada 225 miejsc cumowniczych i wprowadza do całej miejscowości portową, morską atmosferę, czyniąc z Puerto de Mogán miejsce naprawdę wyjątkowe.

Jeżli chodzi o miejscową kulturę, godnym polecenia jest spacer po centrum miejscowości, gdzie znajduje się Kościół Świętego Antoniego, z roku 1814. Jego wnętrze posiada piękne zdobienia rzeźbione w drewnie, oraz obrazy poświęcone Świętemu Antoniemu z Padwy i Niepokalanemu Poczęciu.

Przyroda okolic Mogán zdecydowanie zasługuje na odrębną wycieczkę. Masyw Południowo Zachodni stanowi obszar o wielkich walorach geomorfologicznych i botanicznych, oferując jednocześnie ciekawe pejzaże i miejsca archeologiczne. Na tych terenach można zobaczyć spore połacie endemicznej roślinności w postaci wilczomleczy. Wąwóz Veneguera rozpościera się od stóp pięknej formacji skalnej Los Azulejos, stanowiącej niemal pionową ścianę wielokolorowych skał, począwszy od tonacji ciemnoczerwonej aż do niebieskiej, poprzez różne odcienie żółtego.

W wyższych partiach prowincji znajdują się Parki Przyrodnicze Ojeda, Inagua i Pajonales, które obejmują rejony lasów sosnowych. Są to świetne okolice na piesze wycieczki, z uwagi na istnienie wielu szlaków. Z Arguineguín, krętą i stromą drogą, można dotrzeć do Zbiornika Soria, stanowiącego największy zbiornik wodny na wyspie, który z biegiem czasu stał się wielkim zielonym jeziorem otoczonym palmami. W Wąwozach Toscas, Puerto Rico, Tauro i Taurito znajdziemy natomiast ciekawe szlaki do wędrówek górskich.

Plaże

Wybrzeże regionu Mogán jest w całości wysokoskaliste, jednak przy ujściach tutejszych licznych wąwozów znajduje się wiele popularnych plaż wyspy. Arguineguín, miejscowość słynna z rybołóstwa, stanowi największe skupisko miejscowej ludności w tej prowincji.

Plaża Patalavaca, częściowo leżąca przy Arguineguín, oraz Plaża La Verga, oferują podstawową infrastrukturę zakwaterowania, które obejmuje hotele i apartamenty o różnej kategorii, umiejscowione w pierwszej linii przy morzu. Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża znadziemy się w kurorcie Anfi del Mar, której plażę oblewają spokojne wody zatoki, jest też pomost cumowniczy dla łodzi i jachtów sportowych, oraz luksusowe posiadłości wykorzystywane na zasadzie time-sharing.

Promenada nadmorska o niecałym kilometrze długości oddziela Puerto Rico od Plaży Amadores. Jest to nowa plaża o jasnym piasku, posiadająca pasaż handlowy otoczony zieleńcami. Z kolei tuż obok Amadores znajduje sie Plaża Tauro, naturalna i stosunkowo nisko zaludniona, stanowiąca idealne miejsce na kąpiele słoneczne zdala od zgiełku kurortów. Dawniej tereny te zajmowały plantacje warzyw i owoców tropikalnych, dziś stanowią one centrum ambitnego projektu rozwoju luksusowych domów wypoczynkowych, sztucznych jezior oraz rozległych zieleńców.

Leżąca obok Tauro Playa del Cura oferuje odwiedzającym bogatą gamę hoteli i apartamentów, oraz niewielkie centrum handlwe położone niedaleko morza. Brunatna plaża tej miejscowości, oraz sąsiadujące z nią małe zatoczki, stanowią doskonałe miejsce dla miłośników wędkarstwa. Leżąca dalej Plaża Los Frailes, Plaża Medio Almud, oraz Plaża Tiritaña, stanowią dziekie tereny przyrodnicze.

Do obszarów tych można się dostać szlakami górskimi, pozostawiając samochód przy głównej drodze. Powyżej znajduje się Plaża Taurito, o drobnym piasku i ochronie przed wiatrem, jaką dają jej pobliskie skały wznoszące się nad doliną. Można zobaczyć tutaj wielkie jezioro sztuczne zawierające wodę morską, otoczone zieleńcami i strefą do uprawiania sportów.

Na szczególną uwagę zasługują w wypadku wybrzeża Mogán wspaniałe możliwości, jaki region ten oferuje miłośnikom wędkarstwa wysokościowego, którego tradycja rozpoczęła się tutaj przed 20 laty, gdy zwolennicy tej dyscypliny zrzeszyli się w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Wędkarstwa (IGFA), a praktykując w Puerto Rico i w Puerto de Mogán pobili w tym czasie 87 rekordów świata.

Na zakupy

Godnym polecenia jest skorzystanie nie tylko z oferty rekreacyjnej, ale również handlowej, jaką oferuje Mogán. W tym celu najlepiej jest wcześnie wstać i wsiąść do jednego z autobusów w Puerto Rico, które w każdy wtorek kursują do jarmarku ulicznego w Arguineguín; można tam kupić świeże owoce i warzywa, tanią odzież, itd. Jarmarki są też w każdy piątek w Puerto de Mogán. Jest to cicha i piękna miejscowość, która budzi się wówczas do życia jeszcze przed świtem. Zgiełk licznych kupców i przechodniów cichnie dopiero o drugiej po południu, gdy miejsce to opuszczają ostatni odwiedzający, poszukujący na straganach dobrych okazji zakupu.

Gastronomia

W Mogán najlepiej udać się do Portu, żeby skosztować dań z miejscowo złowionych ryb, takich jak smażone bonito czy też słynny tutejszy bulion rybny, duszone lapas w zielonym sosie mojo i ryba w bakłażanie.

Te dania miejscowe uzupełnione są szeroką ofertą innych tradycyjnych potraw wyspiarskich, takich jak ziemniaki „marszczone” z sosem mojo, słynne sancocho, mięso kozie, czy ciecierzyca zwana ropa vieja. Na deser poleca się szczególnie papaje i pomarańcze, mango lub chirimoye, czyli miejscowo uprawiane owoce.

Poznaj przeszłość aborygenów regionu dzięki wycieczkom organizowanym przez Turinka Canarias.