Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Teror

Odkryj Teror

Teror jest miejscem pielgrzymowania wszystkich mieszkańców Gran Canarii, gdyż to właśnie tutaj znajduje się Bazylika Matki Boskiej Sosnowej (Virgen del Pino), Patronki Diecezji Kanaryskiej. Dlatego wizyta w Teror nie może się obyć bez wizyty w Bazylice. Znajduje się ona przy Plaza del Pino, a wzniesiona została w roku 1767, choć później również wielokrotnie ją odnawiano, głównie w latach 1968 i 1969. Obecna świątynia, pokryta spadzistym dachem, posiada trzy nawy z czternastoma łukami centralnymi, które są podtrzymywane przez kolumny i filary. Jej fasada posiada potrójnie otwierane drzwi, istnieją również mniejsze boczne wejścia, oraz wiele okien i witraży przedstawiających Tajemnice Różańcowe.

Z tyłu Ołtarza Głównego znajduje się Komnata Matki Boskiej Sosnowej, której wizerunek przyciąga całe rzesze wiernych. Bazylika posiada również piękne retabulum, oraz zegar będący darem od biskupa Codina.

Plaza de Teror stanowi centrum aktywności miasta. Można przy tym placu podziwiać typowe kanaryjskie balkony, które ozdabiają wiele tutejszych kamienic. Jest to rozległy plac, stanowiący dziedziniec wejściowy przed Bazyliką i jednocześnie popularne miejsce spacerów po starówce.

Aleja o nazwie Alameda to kolejne często odwiedzane miejsce, położone na starówce. Jej początki sięgają czasów, gdy stanwiła podjazd przed Pałacem Episkopatu, w roku 1793. W Pałacu rezydowali prałaci Diecezji.

Niedaleko Bazyliki znajduje się Plaza Teresa de Bolívar, plac odrestaurowany w latach 50, na którym stoi popiersie przywódcy rewolucyjnego, którym był Simón Bolívar.

Ściśle związany z Teror jest również Klasztor Cystersów. Pochodzi on z roku 1882, gdy zapoczątkowano budowę na prośbę proboszcza D.Judas Antonio Dávila. W jego wnętrzu znajdują się obrazy Świętego Benito i Świętego Ildefonsa, pochodzące z dawnego klasztoru w Las Palmas de Gran Canaria. Tutejsze zgromadzenie sióstr zakonu cysterskiego obchodziło w roku 1980 stuletnią rocznicę istnienia klasztoru w Teror, gdzie jest on od dawna ściśle związany z życiem mieszkańców tej miejscowości.

Jeżeli chodzi o inne obiekty religijne w Teror, należy wspomnieć Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Los Arbejales; Kapliczkę de la Peña w Palmar; Kapliczkę Świętego Izydora w miejscowości o tej samej nazwie; oraz Zakon Dominikanek u stóp wzgórza Osorio.

Jednym z najbardziej emblematycznych miejsc w Teror jest tak zwana Fuente Agria, stanowiąca ponadto jedną z podstaw dochodu dla całej prowincji. Jest to źródło, które rozgałęzia się na trzy części: Źródło Główne, Agua Agria oraz Źródło Młyńskie.

Jeżeli chodzi o zwiedzenie okolic przyrodniczych wokół regionu Teror, należy mieć na uwadze, że szczyci się on wieloma obszarami chronionymi: Pino Santo, o wielkich walorach krajobrazowych i ekologicznych; Park Przyrodniczy Doramas, gdzie znajdują się wąwozy Azuaje i Moya; Finca de Osorio, z Aulą Przyrody Osorio; Caldera de Pino Santo o ponad półkilometrowej średnicy; El Palmar lub Parque de Sintes, stanowiący niewielki las pełen gatunków miejscowej fauny.

Na zakupy

Teror jest jednym z najlepszych miejsc jeśli chodzi o zakupy typowych kanaryjskich pamiątek. Do tego dochodzi wspaniała gastronomia, z której słynie miejscowość, a której produkty, obok wyrobów rękodzieła, można kupić na lokalnym Jarmarku. W każdą niedzielę, od 8.00 rano do 15.00, plac przez Bazyliką staje się ośrodkiem rozległego targowiska, na którym można kupić wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, słodycze, odzież, oraz wyroby lokalnego rękodzieła.

Wyroby rękodzieła najbardziej charakterystyczne dla Teror to z pewnością kosze wiklinowe, rattan, przedmioty drewniane, hafty, makramy, koronki, wyroby z gliny i trzciny, oraz produkty włókiennicze. Wszystkie te wyroby, można kupić nie tylko na targowisku miejskim, ale również w licznych pracowniach rękodzieła, które znajdują się na starówce. Mozna również zobaczyć wyroby rękodzieła w wielu okolicznych sklepach, które specjalizują się w ich sprzedaży.

Gastronomia

Teror należy do tych prowincji wyspy, w których tradycyjna gastronomia odgrywa bardzo doniosłą rolę. Tutejsze restauracje oferują najpopularniejsze duszone potrawy kanaryjskie: ropa vieja czy potrawki mięsne, oraz inne specjalności. Dodatkowo region słynie ze smakowitego mięsa smażonego.

Jednak największą tradycją w Teror cieszą się tutejsze kiełbasy i słodkie kaszanki, stanowiące jeden z najpopularniejszych wyrobów wędliniarskich na Gran Canarii. Są to zwykle surowe kiełbasy, które posiadają dodatek pikantnych przypraw, dający przyjemny dla podniebienia, specyficzny posmak.

Jednocześnie Teror słynie ze smakowitych słodyczy, głównie tych wyrabianych przez zakonnice cysterskie.

Czy chcesz zamówić wycieczkę na targ w Teror?

Spędź niedzielę w odmienny sposób, odkrywając serce wyspy z Trips Gran Canaria
Możesz zapisać się na zabawną 'Wycieczkę pielgrzymkę’ w firmie HandyVisits