Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Valleseco

Odkryj Valleseco

Valleseco cechuje się tym, że jest to prowicja rolnicza, o bujnej roślinności i pięknej przyrodzie. Dzięki temu, odwiedzający te okolice mogą liczyć na wiele szlaków wędrownych, którymi spacer pozwala poznać ciekawe partie lasów laurowych o wysokich walorach botanicznych, na przekład na terenie Wąwozu Virgen, położonego na terenie Parku Dzikiej Przyrody Doramas.

Na terenie tego Parku znajdują się miejscowości La Laguna i Valleseco, a także słynne Wzgórze Osorio. Posiada ono wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać jedno z najpiękniejszych ujęć panoramy północnej części Gran Canarii.

Okolice przyrodnicze Obszaru Rekreacyjnego La Laguna bogate są w różnorodne gatunki kanaryjskiej flory. Ponadto są tutaj zainstalowane grille, woda bieżąca, oraz ławy i stoły pod drzewami platanowca, zapewniającymi cień w cieplejsze dni.

Calderetas to jeden z wielu starych kotłów wulkanicznych o pięknych walorach krajobrazowych, w którym przeplatają się kolory ochry i brązu z zieloną roślinnością, drzewami, itd. położony na jednym z głównych, starych szlaków wędrownych po wyspie. Idąc dalej w kierunku Groty Corcho y Crespo, znajdziemy rozległe lasy sosnowe, stanowiące część Górskiego Obszaru Chronionego, oraz imponujące widoki, które w przejrzyste dni sięgają aż do morza. Przy granicy prowincji, krajobraz cechuje się niezwykłymi kontrastami w okolicy najmłodszego z wulkanów Gran Canarii, o nazwie Montañón Negro. Sieć wód powierzchniowych w tym regionie jest bogata i przypisuje się jej istotną rolę, jeśli chodzi o walory etnograficzne tych okolic. Źródła, ujęcia, kanały nawadniające, młyny i zbiorniki, skonstruowane z początkiem XIX wieku, stanowią część dziedzictwa kultury Valleseco. Można je zwiedzić wybierając się na wędrówkę tak zwanym „Szlakiem Wodnym”.

Najokazalszą budowlą w Valleseco jest Kościół Świętego Vicente Ferrer, o dość prostym i eklektycznym stylu, zbudowany według projektu Laureano Arroyo Velazco. W jego wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb w postaci XVIII wiecznych organów niemieckich o wielkiej wartości zabytkowej.

Na zakupy

Valleseco jest ideanym miejscem na kupno lokalnych produktów spożywczych oraz najbardziej tradycyjnego rękodzieła Gran Canarii.

Jeśli chodzi o typową żywność regionu, najpraktyczniejszą opcją jest Targowisko Miejskie, które znajduje się w centrum miasteczka w każdą niedzielę między 8.00 rano a 14.00. Można na nim dostać szeroki wybór produktów spożywczych, oraz piękne meble z litego drewna, a także miejscową specjalność w postaci kwiatów i roślin ozdobnych.

Jednakże, jeżeli chodzi o kupno wyrobów rękodzieła, Valleseco stanowi jedno z niewielu miejsc na wyspie, w którym przetrwały najstarsze tradycje i zawody rzemieślnicze. Dzięki temu, to właśnie tutaj wyrabiane są najpiękniejsze produkty, stanowiące prawdziwe dzieła sztuki tradycyjnego rękodzieła kanaryjskiego. Można je podziwiać na wystawie znajdującej się w Warsztacie Rękodzieła (Taller de Artesanía) w centrum miasteczka. Tkaniny, stroje ludowe, ceramika, koronki, gitary, miejscowe instrumenty zwane timple, czy też wiklinowe kosze, stanowią tylko niektóre z wielu wspaniałych wyrobów, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród odwiedzających Valleseco.

Gastronomia

Wśród atrakcji gastronomicznych tego regionu znajduje się wyśmienity ser, pochodzący z wytwórni Quesería de Madrelagua, oraz chleb z Lanzarote i Recinto i gofio del Molino, z miejscowości o tej samej nazwie. Tutejszy miód wielokwiatowy (wyrabiany przez miejscową spółdzielnię pszczelarską) oraz wino miodowe, również stanowią słynne produkty lokalne.

Jeśli chodzi o potrawy, jakich możemy zakosztować w okolicznych restauracjach, są to głównie zupy typu potaje ze szczawiu lub fasoli, oraz mięsa (kozie, królicze, lub wieprzowe), które, dzięki silnej tradycji hodowlanej tych terenów, są uważane za najlepsze na wyspie. Na deser możemy skosztować domowego flanu, słodkiego ryżu z mlekiem, lub też miodowych torrijas.