Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Agaete

Odkryj Agaete

Na terenie starówki znajduje się Kościół Niepokalanego Poczęcia, postawiony na miejscu pierwotnej kaplicy (1515), na głównym rynku miejskim otoczonym małymi uliczkami. Od momentu wzniesienia świątyni w roku 1874, po pożarze kaplicy, centrum śródmiejskie przybrało nową formę. Z przodu znajduje się Plac Konstytucji, a dokoła niego główne kamienice szlacheckie należące niegdyś do możnych tego miasta.

Agaete posiada ponadto wspaniałe tereny przyrody, które zdecydowanie warto odwiedzić: Huerto de las Flores (Kwiatowy Sad) i Park Przyrodniczy Tamadaba. Pierwszy to ogród botaniczny położony w samym sercu miasta, w którym znajduje się wiele gatunków roślin egzotycznych. Stanowił miejsce spotkań i refleksji wielu słynnych kanaryjskich poetów, takich jak Tomás Morales, Saulo Torón y Alonso Quesada. Park Przyrodniczy Tamadaba jest obszarem chronionym, stanowiącym najwyżej położoną część prowincji Agaete (1180 metrów), porośnięty największym na Gran Canarii lasem sosnowym.

Inną niezwykle wspaniałą trasę wycieczkową zapewnia Puerto de las Nieves, położone przy samym wybrzeżu. To tutaj znajduje się słynna Kapliczka z Tryptykiem Matki Boskiej Śnieżnej (Ntra.Sra.de las Nieves). Autorem malowidła jest flamandzki artysta z XVI wieku, Joos Van Cleve. Puerto de Las Nieves to piękne miejsce na spacer i kąpiel w czystych falach Atlantyku, na podziwianie wyłaniającej się z morza formacji skalnej o nazwie Dedo de Dios (Boży Palec), czy też na podziwianie zachodów słońca z widokiem na El Teide.

Plaże

Agaete to jedna z prowincji Gran Canarii mogąca się poszczycić posiadaniem licznych plaż, choć są to głównie plaże skaliste i trudno dostępne.

Najczęściej uczęszczaną plażą jest Playa de Las Nieves. Jest położona pomięzy przystanią jachtową i rybacką a starym portem. Jest to, najogólniej mówiąc, kamienista plaża o spokojnych wodach, z promenadą nadmorską, przy której znajdują się restauracje i drobne sklepy.

W pobliżu granicy z gminą La Aldea, przy ujściu Kanionu Guayedra, znajduje się plaża o tej samej nazwie: Playa de Guayedra. Jest to trudnodostępna kamienista plaża, na której jednocześnie występuje czarny piasek i jest znana z silnych wiatrów. Zaraz za nią znajdują się inne plaże o takich samych charakterystykach: Playa de SotaventoPlaya de Faneroque i Playa del Risco.

 

 

Na obszarze graniczącym z prowincją Galdar znajduje się Playa del Juncal, zatoka o spokojnych wodach i kamienista plaża, z wydzielonym obszarem nurkowania. Jadąc wzdłuż wybrzeża w kierunku Agaete odnajdziemy jeszcze dwie plaże: Bahía del Turmán zwana Caletaoraz Playa de las Salinas. Obydwie to plaże kamieniste, otwarte i o średnim natężeniu fal.

Na zakupy

Strefa handlowa w Agaete znajduje się w Puerto de Las Nieves, gdyż to właśnie tam napływa najwięcej odwiedzających i turystów, szczególnie podczas weekendu.

Najlepiej wybrać się na główną ulicę, przy której znajdziemy sklepy z rękodziełem, produktami spożywczymi, odzieżą, jak również wiele restauracji. Tam też znajduje się centrum handlowe z szeroką gamą sklepów, położone obok rynku miejskiego.

Na starówce miejskiej, ulicami przy których znajduje się wiele sklepów są przede wszystkim ulice La Concepción y Juan de Armas. To właśnie tam znajdują się największe sklepy w mieście, a także obiekty takie jak kasyno, ośrodek kultury, urząd miasta, biblioteka, urząd pocztowy, apteka i kilka obiektów turystycznych.

Gastronomia

Przy wizycie w Agaete, należy obowiązkowo skosztować dobrej grillowanej ryby, pochodzącej z miejscowych połowów: ryby typu cabrilla, vieja, salmonete czy też ośmiornicy. Innym przebojem kulinarnym tego regionu jest paella z rybami i owocami morza.

W celu udanej degustacji, najlepiej jest zarezerwować stolik w którejś z restauracji położonych przy promenadzie nadmorskiej w Puerto de Las Nieves, przy czym maleńkie restauracje na starówce tejże miejscowości nie ustępują im niczym, zapewniając najwyższej klasy kulinaria morskie. Można również skosztować tradycyjnych potraw kanaryjskich: rosołu z gofioziemniaków „marszczonych”, sosów typu vinagret, oraz wszelkiego rodzaju smażonych ryb.

Jednak należy wspomnieć, że oprócz tego Agaete posiada również własny ser kozi, o specyficznym i łagodnym smaku. Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie tutaj znajdują się tradycyjne wytwórnie sera, w tym znana Wytwórnia Jogurtów i Sera Koziego „Arterra”, położona w dzielnicy El Risco.

Czy chcesz zwiedzić północne wybrzeże wyspy?

Tripgrancanaria proponuje Ci Szlak po aromatach północy.