Gran Canaria
Gran Canaria
Wyspa

Odkryj Firgas

Odkryj Firgas

Wartą zwiedzenia jest starówka miejska Firgas, z zakątkami i miejscami kultury i kultu religijnego. Godny uwagi jest z pewnością Kościół Parafialny Świętego Rocha, powstały na ruinach pierwotnej świątyni San Juan Ortega wybudowanej w roku 1502 przy dziś już nie istniejącym zakonie dominikanek.

Z tego, co stanowiło pierwszą świątynię, obecnie pozostał jedynie portal wejściowy, oraz zdobienia nawy głównej, gdzie znajduje się obraz ukrzyżowania, oraz inne fantazyjne malowidło.

Na Placu Świętego Rocha, gdzie znajduje się Kościół, stoi też pomnik poświęcony jednemu z najważniejszych świętych dla Firgas, jakim był San Juan de Ortega, pierwszy patron miasta. To właśnie z tego placu rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków północnej Gran Canarii, a przy dobrej pogodzie, widać stąd również sąsiednie wyspy: Teneryfę i Fuerteventurę.

Gmach Domu Kultury jest prawdopodobnie najpiękniejszą wizytówką miasta. Dawniej był to hotel, w którym gościli przyjezdni, przybywający tu do wód termalnych Azuaje. Później mieścił się w tym budynku Urząd Miasta, a obecnie znajduje się tu Biblioteka Publiczna, Sala Wystaw oraz Sala Imprez i Konferencji.

Budynek Urzędu Miasta Firgas to neokanaryjska posiadłość, wybudowana w latach 40-tych. Na szczególną uwagę zwraca fakt, że do jej budowy wykorzystano niebieski kamień pochodzący ze słynnych kamieniołomów w pobliżu miasta, oraz drewno z sosny kanaryjskiej, które zdobi wspaniałe balkony budynku.

Również niedaleko Placu Świętego Rocha znajduje się Fontanna Pamiątkowa, wzniesiona z miejscowo wydobywanego kamienia na cześć 500 założenia miasta Firgas. Fontanna posiada wiele źródeł, piękne oświetlenie, oraz nastrojową muzykę.

Promenada Gran Canarii oraz Promenada Wysp Kanaryjskich znajdują się w samym środku starego miasta, tam gdzie dawniej przebiegała ulica zwana Traktem Królewskim. Są to drogi zamknięte dla ruchu ulicznego, umiejscowione na łagodnym stoku, który wykorzystano do budowy pięknej 30-metrowej kaskady z błękitnego kamienia, przy której stoi pomnik w postaci okazałej fontanny, reprezentujący tradycyjne bogactwo tego obszaru w zasoby wodne. Po bokach Promenady umieszczono 21 herby przedstawiające wszystkie regiony Gran Canarii, oraz herb wyspy. Ponadto, na Promenadzie Wysp Kanaryjskich znajdziemy wmurowane w posadzkę sylwetki 7 Wysp Kanaryjskich, wraz z herbami oraz kawałkiem charakterystycznego dla danej wyspy krajobrazu.

Młyn Hrabiego, pochodzący z XVI wieku młyn do wytwarzania gofio, znajduje się przy drodze biegnącej z Firgas do Valleseco. Budynek, w którego skład wchodzi również stary spichlerz, stanowisko opiekania ziarna, oraz dom młynarza, jest położony przy Zbiorniku Spółki Wodnej Arucas i Firgas, w celu wykorzystania przepływu wody, który wprawia w ruch koła rozdrabniające ziarno.

Młyn ten został otwarty dla zwiedzających po ponad 40-letniej przerwie. Można w nim zobaczyć, jak młynarz przygotowuje gofio, którym częstuje zwiedzających. Jest tam również sklep z pamiątkami.

Będąc w Firgas, można też się wybrać do Parku Przyrody Doramas, pełnego pięknych wąwozów, bogatej roślinności i licznych, wybijających tutaj maleńkich źródeł, które zaopatrują w wodę cały ten region.

Wąwóz Azuaje również stanowi ciekawą atrakcję przyrodniczą, gdyż znajdują się w nim pozostałości po starym uzdrowisku, które wykorzystywało miejscowe zdroje wód leczniczych.

W wąwozie tym istnieje Ścisły Rezerwat Przyrody Azuaje, obejmujący powierzchnię 61,1 hektara, w którym chroni się populacje lasów laurowych i wrzosowisk. Tam też znajdziemy liczne szlaki wędrowne dla miłośników ekoturystyki.

Na zakupy

Na samym początku miasta, odwiedzający Firgas mogą zrobić zakupy różnych artykułów w niewielkim centrum handlowym oraz na pasażu handlowym 18 de Julio

Jednakże, jeśli intencją turysty jest kupno wyrobów tradycyjnych, typową pamiątką z Firgas jest rękodzieło w drewnie. Można więc kupić tradycyjne instrumenty muzyczne, takie jak timple, elementy zdobnicze w postaci miniaturowych balkonów kanaryjskich, czy też meble.

Tradycyjne sporty miejscowe, takie jak słynna Walka na Kije, są często uprawiane w Firgas. Ten fakt przyczynił się do tego, że również miejscowe rękodzieło obejmuje wyrób rekwizytów tradycyjnych, takich jak jarzma, pługi, itp. Inne tradycje rękodzieła z Firgas obejmują wyrób płóciennych pantofli, haftów, koronek oraz tradycyjnych strojów kanaryjskich.

 

 

Większość miejscowych artystów rękodzieła posiada własne pracownie na starówce miejskiej, które można zwiedzać, by przyglądnąć się pracy twórców i dokonać zakupu pamiątek.

Gastronomia

Uprawa szczawiu zwanego berro w regionie Firgas sprawia, że stał się on jednym z najpopularniejszych składników kuchni kanaryjskiej, a w tym regionie prawie każda restauracja oferuje jako specjalność zupę szczawiową.

W tychże restauracjach, można również skosztować szerokiej gamy innych potraw kanaryjskich, takich chociażby jak ‘carajacas’, słynne marszczone ziemniaki z sosem mojo, itd.

Istnieją w Firgas różne restauracje świetnie znane przez niemal wszystkich mieszkańców Gran Canarii, w których przyrządza się mięso z grilla, pieczone kurczaki, oraz degustacje kiełbas i kaszanek wyrabianych na wyspie, z dodatkiem porcji gotowanej ciecierzycy.