Gran Canaria
Gran Canaria
Sport

Żeglarstwo Latin

Żeglarstwo Latin

Na Gran Canarii, regaty Kanaryjskich Żagli Latin cieszą się wielką popularnością; stanowią też silną, miejscową tradycję. Korzenie tej dyscypliny nie są do końca znane, jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że jej powstanie łączy się z faktem, że już pierwotni mieszkańcy wysp konstruowali łodzie z drewna.

Jest to specyficzna sztuka nawigacji żeglarskiej, która polega na wyścigach łódek charakteryzujących się posiadaniem trójkątnych żagli i dysproporcją wielkości kadłuba do wielkości żagla.  A konkretnie, łódka tego typu posiada kadłub o wymiarach 6,55 m długości, 2,37m szerokości, oraz 1,35m głębokości.  Te nieduże wymiary stanowią kontrast z wielkim żaglem, którego rozmiar dochodzi do 12 albo nawet 13,5 metrów.  Dzięki tego typu proporcjom łódka utrzymuje się na powierzchni jedynie poprzez zręczne triki i wysiłki załogi, która musi manipulować linami, żeby móc nawigować.

Kanaryjskie Żeglarstwo Latin praktykowane jest u wybrzeży stołecznego miasta Gran Canarii, pomiędzy kwietniem a październikiem. Wówczas najlepiej wykorzystuje się pasaty atlantyckie. Podobnie jak zapasy kanaryjskie, żeglarstwo latin istnieje pod skrzydłami federacji rozporządzającej zawodami, podczas których cała zatoka Las Palmas de Gran Canaria pełna jest trójkątnych żagli przez niejedną niedzielę w roku.

Więcej informacji

Pliki cookie pozwalają na oferowanie lepszych treści. Korzystając z naszych usług, akceptujesz ich użycie. Jeśli kontynuujesz przeglądanie strony, uznamy, że akceptujesz ich użycie.