Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Santa Lucía

Santa Lucía

Miasteczko Santa Lucía de Tirajana jest położone w odległości 51 kilometrów od stolicy wyspy, na wysokości 680m nad poziomem morza.

Kościół pod wezwaniem Św.Łucji jest artistycznym gmachem zabytkowym, umiejscowionym na starówce miejskiej. Jejo sylwetkę podkreśla fasada wysadzana kamieniem, stanowiąca wraz z białą, charakterystyczną kopułą element wyróżniający ten obiekt od innych. Wewnątrz kościoła znajduje się 50 cm krucyfiks, dzieło grancanaryjskiego wizjonera Lujána Péreza, wykonany w całości z drewna. Niedaleko mieści się Muzeum Fortaleza El Hao, o wielkich walorach archeologicznych, gdyż do właśnie w nim wystawione są eksponaty pochodzące z miejscowego wykopaliska. Muzeum otoczone jest ogrodami z typową florą obszaru kanaryjskiego, oraz z drzewami owocowymi pochodzącymi z różnych części świata.

Miejscowość i prowincja Santa Lucía de Tirajana to obszar znaczącej działalności handlowej, wspartej przyrostem miejscowej ludności.  Same okolice Vecindario stanowią dziś jeden z najważniejszych ośrodków handlowych na wyspie.

Spora część tej prowincji stanowią wybrzeża. Jednakże, jest wśród nich jedna bardzo wyjątkowa plaża, uważana za niezrównanie dobre miejsce do uprawiania windsurfingu, czyli słynn plaża Pozo Izquierdo; to właśnie tutaj odbywają się corocznie mistrzostwa świata w windsurfingu, a ponadto znajduje się przy tej plaży Międzynarodowy Ośrodek Windsurfingu.

Na południowo wschodnich wybrzeżach położone są też najważniejsze miejscowości prowincji Santa Lucía de Tirajana, jako kluczowe punkty rozwoju handlu i przemysłu: Vecindario (gdzie co wtorek odbywa się popularny jarmark), Sardina del Sur i El Doctoral.

[Translate to Polaco:] En la zona interior prevalece un entorno agrícola que conforma un gran oasis en el centro de las escarpadas laderas de la Caldera de las Tirajanas, W środkowej części prowincji dominuje krajobraz rolniczy, stanowiący rozległą oazę pośrodku stromych zboczy Caldera de las Tirajanas, na którą składa się szereg małych miejscowości, jak Ingenio de Santa Lucía i Sorrueda, z pięknymi gajami palmowymi, wielką zaporą wodną, polami upraw i punktami widokowymi takimi jak Guriete, Ingenio czy Sorrueda.

Dla pragnących odwiedzić prowincję Santa Lucía, godną polecenia jest wycieczka do Fortaleza de Ansite, wyniosłej twierdzy wulkanicznej, pełnej licznych grot aborygeńskich o przeznaczeniu mieszkalnym i pochówkowym, którcyh odkrycie dostarczyło cennych materiałów archeologicznych pochodzących z czasów poprzedzających konkwistę Gran Canarii. Legenda głosi, że miejsce to było jednym z ostatnich bastionów dawnych plemion Kanaryjczyków. 29 kwietnia 1483 roku Ansite zostało podbite.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat tej prowincji polecamy odwiedzenie biura informacji turystycznej Santa Lucía mieszczącego się w Vecindario.