Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria, stolica wyspy, leży na północno wschodnim krańcu Gran Canarii, przy niewielkim półwyspie. Centrum miasta podzielone jest przez koryto starego Wąwozu Guiniguada, który dziś stanowi granicę między starówką a bardziej nowoczesnymi i kosmopolitycznymi dzielnicami Las Palmas de Gran Canaria, głównie o charakterze handlowym.
 
W Las Palmas de Gran Canaria mieszczą się siedziby głównych urzędów i administracji wyspy.  Stolica dzieli się na cztery główne części miejskie, którymi są: Vegueta, Triana, Ciudad Jardín - Alcaravaneras oraz Puerto – Canteras.

Słynna dzielnica Vegueta to zbiorowisko najbardziej emblematycznych budynków miasta, oraz jego największych muzeów. Na samym jej środku znajduje się Katedra Św.Anny (otwarta w godzinach nabożeństw), której budowa rozpoczęła się w XVI wieku i którą otacza Plac Świętej Anny z zabytkowymi budynkami. Są wśród nich Kamienice Szlacheckie w tylu neogotyckim, Pałac Episkopatu z pięknym balkonem pochodzącym z pierwszej połowy XVII wieku, Dom Regenta będący jednym z niewielu obiektów renesansu, gdzie obecnie znajduje się siedziba Kanaryjskiego Sądu Najwyższego, oraz Historyczne Archiwum Prowincji.

Z tyłu Katedry znajduje się Plac Pilar Nuevo, z którego widać wgłębi Atlantycki Ośrodek Sztuki Nowoczesnej, jeden z najważniejszych centrów sztuki w Hiszpanii. Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 10:00 do 21:00, niedziele od 10:00 do 14:00, w poniedziałki i święta nieczynne

Odwiedzając dzielnicę Vegueta można się również zapoznać z historią odwiedzając Muzeum Domu Kolumba lub też oglądając przedmioty należące niegdyś do pradawnych mieszkańców wyspy w Muzeum Kanaryjskim (godziny otwarcia Muzeum i Sklepu z Rękodziełem: od 10:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku, tylko w dni robocze).  Jest tu również Muzeum Sztuki Sakralnej oferujące ciekawe zbiory najrozmaitszych dewocjonalii. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:30, soboty od 10:00 do 13:30.

Vegueta oferuje też możliwość zwiedzenia Kościoła i Placu Świętego Dominika, Placu Św.Ducha (z piękną kamienną fontanną pośrodku), oraz Targowiska Vegueta, z roku 1854. Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku od 6:30 do 14:00, piątki i soboty od 6:30 do 15:00.

W dzielnicy Triana, główną atrakcję stanowi handlowy deptak Calle Mayor de Triana, przy którym wznosi się wiele budynków o walorach historycznych i artystycznych.

Jednym z najbardziej emblematycznych gmachów tej dzielnicy jest Teatr Pérez Galdós, włoska inspiracja architektoniczna, z ciekawym repertuarem muzyki, tańca i teatru przez 365 dni w roku. Godziny zwiedzania z przewodnikiem: od poniedziałku do soboty od 10:00 do 13:00.

Niedaleko teatru jest Plac Cairasco, z dwoma pięknymi budynkami: są to Hotel Madrid oraz Gabinete Literario, w stylu neoklasycznym i wystrojem z epoki modernizmu (zwiedzanie tylko za uprzednim umówieniem). Kamienica Quegles, z roku 1900, stanowi jeden z najbardziej emblematycznych budynków Las Palmas de Gran Canaria i wznosi się przy popularnej ulicy Pérez Galdós. Na koniec wizyty w Triana, warto zajrzeć do Muzeum Domu Pérez Galdós, gdzie znajdziemy bogate archiwum dokumentów poświęconych biografii i twórczości tego powieściopisarza.

Zaledwie kilka kroków dalej znajduje się Park San Telmo, gdzie warto odwiedzić piękną kaplicę Świętego Telma, okrągły kiosk modernistyczny, w którym mieści się kawiarnia, oraz, również modernistyczna, scena imprez muzycznych.

W samym środku miasta znajduje się Park Doramas. W jego ogrodach odnajdziemy egzemplarze miejscowej flory, a po drugiej stronie kompleks architektoniczny, na który składają się Pueblo Canario, Hotel Santa Catalina i Museo Néstora. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 10:00 do 13:00 i od 16:00 do 20:00, niedziele od 11:00 do 14:00, poniedziałki i soboty nieczynne. W sierpniu nieczynne.

Przystań jachtowa mieści się tuż przy Avenida Maritima, przybrzeżnej trasie biegnącej wzdłuż całego miasta, a naprzeciwko przystani widnieje Hotel Santa Catalina. Jest to idealne miejsce na spacery, degustowanie najróżniejszych dań miejscowej kuchni w licznych barach i restauracjach, oraz podziwiać jachty i łodzie zacumowane przy pomoście. Nocą tutejsze tarasy kawiarniane wypełnia atmosfera zabawy i rozrywki. Stąd też, a konkretnie z plaży Alcaravaneras, co roku w listopadzie wypływa ponad dwieście jachtów w regacie na karaibską wyspę Świętej Łucji.

Przy tej plaży, od północnej strony znajduje się Królewski Klub Żeglarski, a od połudna Morski Klub Varadero, gdzie możn praktykować najróżniejsze sporty morskie.

Na szczególną uwagę odwiedzających Las Palmas de Gran Canaria załuguje najbardziej nastrojowa plaża ze wszystkich miejskich plaż Hiszpanii: Las Canteras, o długości trzech kilometrów, o jasnym piasku i z piękną promenadą nadmorską, przy której znajdują się bary, puby, dyskoteki, ogródki kawiarniane, lodziarnie, kioski, itd... Od roku 1989 plaża posiada błękitną flagę, wyróżnienie w skali Unii Europejskiej. Plaża El Confital rozciąga się u stóp północnych wzgórz sąsiadujących z miastem i słynie z najlepszej w całej Europie prawostronnej fali do praktykowania surfingu. Przy samym wybrzeżu znajduje się Audytorium im.Alfredo Krausa, miejsce największych koncertów muzyki, festiwali o międzynarodowej randze, oraz międzynarodowych kongresów. Zwiedzanie z przewodnikiem: od poniedziałku do piątku o godzinie 12:00.

W dzielnicy La Isleta znajduje się jeden z najpopularniejszych parków miasta: Santa Catalina. To właśnie tu odbywają się cyklicznie największe imprezy plenerowe, takie jak Karnawał Las Palmas de Gran Canaria, oraz międzynarodowe festiwale muzyczne takie jak WOMAD. Tuż przy nim wznosi się gmach Muzeum Nauki w budynku o nazwie Edificio Elder der (godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 20:00) oraz Edificio Miller, gdzie odbywają się spektakle i wydarzenia kultury.

Aby poznać krajobraz okolic miasta, można udać się do miejscowości Tafira, pełnej typowej architektury kanaryjskiej.  W okolicy znajduje się Ogród Botaniczny Viera y Clavijo, zaledwie 7 kilometrów od stołecznego centrum (godziny otwarcia:  od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 18:00), w którym zebrane są główne roślinne gatunki endemiczne Archipelagu.  W niewielkiej odległości odnajdziemy Caldera de Bandama (około 15 kilometrów od stolicy), stanowiącą krater wygasłego wulkanu, którego średnica wynosi ponad 100 metrów, a głębokość 200 metrów.  Na tym terenie jest również piękne 18-dołkowe pole golfowe o nazwie Bandama.

Ponadto, Las Palmas de Gran Canaria posiada autobus turystyczny, którym można zwiedzić w zabawny sposób całe miasto.

Aby uzyskać szersze informacje na temat Las Palmas de Gran Canaria, warto odwiedzić biura informacji turystycznej mieszczące się na głównych ulicach i placach miasta.

Informacje praktyczne o Trasie Wschodniej

Las Palmas de Gran Canaria  I  Telde  I  Valsequillo de Gran Canaria  I  Ingenio  I  Agüimes 

Jeśli chcesz wziąć udział w specerach i trasach po historycznej starówce
Las Palmas de Gran Canaria, skontaktuj się z Tripgrancanaria