Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Agüimes

Agüimes

Prowincja Agüimes, której główne miasto leży w odległości zaledwie 2 kilometrów od Ingenio i 29 kilometrów od Las Palmas de Gran Canaria, i jest podzielona na trzy charakterystyczne obszary: strefę pogórza na wysokości 300 metrów, strefę rolniczą na wysokości 275 metrów, razem z miasteczkiem Agüimes, oraz strefą wybrzeża, której główna miejscowość to Arinaga.

Na szczególną uwagę w Agüimes zasługuje Świątynia Parafialna Św.Sebastiana, obiekt wybudowany z kamienia, zachowujący do pewnego stopnia styl katedry z fasadą i stanowiący jedno z najlepszych dzieł kanaryjskiej architektury neoklasycystycznej. Obiekt ten sklasyfikowano jako Narodowy Zabytek Historii Sztuki w roku 1981.

W samym centrum miasteczka znajduje się Na placu San Antón znajduje się Casa de los Camellos, budynek o ponad trzystuletniej historii, należący niegdyś do rodziny miejscowch arystokratów, oraz niedaleko niego, przy placu San Antón, jest Ośrodek Informacyjno-Wystawienniczy Agüimes, który przybliża odwiedzającym charakter architektury, sztuki i historii tutejszej Starówki. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00, poniedziałki od 16:00 do 18:30, w okresie letnim od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00.

Przez cztery stulecia miejscowość Agüimes była feudalnym obszarem Izby Episkopatu. Świadectwem tamtych czasów jest do dziś Pałac Episkopatu. W jego gmachu znajduje się dziś Muzeum Historii Agüimes, a tuż przy nim jest Park Los Moros. Obecnie muzeum posiada osiem sal ekspozycyjnych. Sam budynek jest wart uwagi, szczególnie jego brama wejściowa, oraz kamienne zdobienia na fasadzie. Jest wyjątkowym dziełem kamieniarstwa, a sam kamień pochodzi z jedynego kamieniołomu na wyspie. Posiada spadzisty dach oraz piękne drewniane zwieńczenie. Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00.

Prowincja ta posiada dwa wyjątkowo piękne zakątki przyrody. Temisas Temisas to piękny krajobrazowo zakątek, sklasyfikowany jako Tradycyjna Osada Kanaryjska przez Rząd Wysp Kanaryjskich. Będąc tam możemy podziwiać wspaniały krajobraz górski, formację Roque Aguayro, oraz najważnieszy na Archipelagu kanaryjskim gaj oliwny, w którym znajduje się Kapliczka Świętego Michała, pochodząca z XVIII wieku.

Guayadeque znajduje się 3 kilometry od miasteczka Agüimes . To to jeden z najgłębszych wąwozów na wyspie, sklasyfikowany jako Pomnik Przyrody i Obiekt Kultury. Posiada ciekawą osadę troglodytów o nazwie Cueva Bermeja, oraz kapliczkę Świętego Bartłomieja Apostoła i kilka przytulnych restauracji, położonych w grotach skalnych. Posiada również Ośrodek Wystawienniczy, położony w jednej z grot skalnych na tutejszych zboczach. Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 9:00 do 17:00, niedziele od 10:00 do 18:00.

Do miejscowych plaż zalicza się głównie Plaża Vargas, jako jedno z najlepszych na świecie miejsc do praktykowania winsurfingu ekstremalnego. Z tego powodu, corocznie odbywają się tu mistrzostwa świata, zwane Vargas PWA Wave Classic Grand Prix, goszczące najbardziej prestiżowych mistrzów tego sportu.

Jeżeli natomiast odwiedzający pragnie poznać bogactwo życia podwodnego, Agüimes oferuje jedną z najwspanialszych plaż do nurkowania, którą jest Plaża El Cabrón, stanowiąca jeden z zakątków o największym bogactwie biologicznym i ekologicznym Archipelagu Kanaryjskiego.

Prowincja Agüimes posiada również dwie inne plaże, jakimi są Plaża Arinaga oraz Plaża Balos, które, pomimo silnych wiatrów wiejących głównie latem, są bardzo popularne.

Aby uzyskać szersze informacje na temat miasta i prowincji Agüimes, warto odwiedzić punkt informacji turystycznej mieszczący się na starówce miejskiej.

Informacje praktyczne o Trasie Wschodniej

Las Palmas de Gran Canaria  I  Telde  I  Valsequillo de Gran Canaria  I  Ingenio  I  Agüimes