Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Agaete

Agaete

Trasa północna kończy się w Agaete, typowo nadmorskiej miejscowości położonej 30 kilometrów od stolicy wyspy. Starówka głównej miejscowości prowincji leży na wysokości 43 metrów nad poziomem morza. Topografia Agaete jest generalnie mocno wyrzeźbiona. Wyróżniają się w niej trzy główne obszary: El Risco, Guayedra y Agaete, a najwyższy punkt na terenie Lasu Piniowego Tamadaba leży na wysokości 1180 metrów.

W Agaete znajdują się przykłady różnych kultur, a należy do nich jedno z najważniejszych cmentarzysk prekolumbijskich: Necrópolis del Maipés, które niedługo zostanie udostępnione zwiedzającym jako Park Archeologiczny.

Starówka historyczna posiada piękny Kościół Niepokalanego Poczęcia, wzniesiony w miejsce pierwotnej kaplicy (1515). Ponadto, wartym odwiedzenia są budynki, gdzie mieści się Ośrodek Kultury i Urząd Miasta, jako przykład XIX-wiecznej tradycji architektonicznej.

Agaete posiada ponadto wspaniałe tereny przyrody, które zdecydowanie warto odwiedzić: Huerto de las Flores (Kwiatowy Sad) i Park Przyrodniczy Tamadaba. Pierwszy to ogród botaniczny położony w samym sercu miasta, w którym znajduje się wiele gatunków roślin egzotycznych. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 9:00 do 17:00, w soboty 9:00 do 14:30.

Park Przyrodniczy Tamadaba jest obszarem chronionym, posiadającym największą połać lasów piniowych na Gran Canarii. Masyw Tamadaba schodzi w dół do morza formując strome zbocza, głębokie wąwozy i wyniosłe skały nadbrzeżne, a wszystko to składa się na wyjątkowo piękny krajobraz, podkreślony spektakularnym monolitem Roque Faneque, którego 1008 metrów wysokości spada pionowo wprost do morza. Jest to jedna z najwyższych skał nadbrzeżnych na świecie. W wyższej partii masywu, powyżej 1000 metrów wysokości, znajduje się płaskowyż porośnięty gęstym lasem pinii kanaryjskich.

Z Doliny Agaete rozciąga się piękny widok na okoliczne sady owoców tropikalnych, pomarańczy i krzewów kawowych, jak również panorama na masyw Tamadaba i jego lasy piniowe. Oprócz niezwykłych walorów przyrodniczych, Dolina Agaete oferuje tradycyjne obiekty zakwaterowania w postaci miejscowej ekoturystyki, oraz cieszące się ogromną popularnością szlaki wędrowne po całej prowincji.

Puerto de Las Nieves to przybrzeżna część miasteczka Agaete. Znajduje się tutaj Kaplica z Tryptykiem Matki Boskiej Śnieżnej, pochodzącym z XVI wieku i namalowanym przez flamandzkiego mistrza Joosa Van Cleve. W Puerto de Las Nieves znajdują się też słynne skały Roque Partido oraz Dedo de Dios czyli Boży Palec, prawdziwy symbol wyspy dla wszystkich kanaryjczyków. Roque Partido to przybrzeżna formacja skalna, która przez erozję przybrała formę ludzkiej dłoni. 

Ponadto, w Agaete znajdują się najpopularniejsze plaże północnego wybrzeża wyspy. Największym powodzeniem cieszy się Plaża Las Nieves, zaciszna zatoka z rybacką atmosferą w tle, pełna restauracji oferujących najsmakowitsze dania miejscowej kuchni przy malowniczej promenadzie nadmorskiej.

Aby poznać więcej walorów turystycznych miejscowości Agaete, możesz polegać na punkcie informacji turystycznej umiejscowionej w Puerto de las Nieves.

 

Informacje praktyczne o Trasie Północnej

http://turismo2.grancanaria.com/

Arucas    I    Firgas    I    Moya    I    Santa María de Guía    I    Gáldar    I    Agaete