Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Gáldar

Gáldar

Odległość prowincji Gáldar od stolicy wyspy wynosi 27 kilometrów. Wyższe partie tej prowincji leżą na wysokości dochodzącej do 1700 metrów. Jej górskie krajobrazy pełne są wyjątkowej rzeźby terenu, czego przykładem jest Montañón Negro, Caldera de los Pinos de Gáldar oraz Hondo de Fagagesto.

Miejscowość Gáldar, dawna stolica plemiennych państwowości przed konkwistą Gran Canarii, posiada obiekt ukazujący najodleglejszą przeszłość wyspy, jakim jest Park Archeologiczny Groty Malowideł, znajdujący się w centrum miasta i stanowiący jedno z największych znalezisk pierwotnej sztuki skalnej obszów atlantyckich. Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 9:30 do 19:00 (ostatnie wejście o 17:30), w niedziele od 11:00 do 18:30 (ostatnie wejście od 17:00). W poniedziałki nieczynne.

Centrum miasta, sklasyfikowane w 1981 roku jako Zespół Zabytkowy, posiada wiele ciekawych obiektów. Świątynia Świętego Jakuba z Gáldar, jedna z najpiękniejszych świątyń na wyspach, stanowi połączenie baroku i młodego neoklasycyzmu kanaryjskiego. Zachowały się w niej ciekawe zabytki sztuki, takie jak Zielona Chrzcielnica, gdzie byli chrzczeni pierwsi rdzenni kanaryjczycy po Konkwiście wyspy.

Dawne Kamienice Szlacheckie, wzniesione na miejscu starej budowli z XVIII wieku, są pięknym obiektem architektonicznym, gdzie zachowała się jedna z najstarszych Dracen na Gran Canarii, o której pierwsze wzmianki sięgają roku 1718. W aneksie budynku Władz Miasta znajduje się Teatr Miejski, wzniesiony w roku 1912 na miejscu dawnego teatru założonego przez królową Izabelę II.

Tak zwany Wielki Plac (Plaza Grande) stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów kanaryjskich alei typu Alameda z XIX wieku, porośniętej stuletnimi Wawrzynami Indyjskimi i Araukariami. W Muzeum Antonio Padrón, kilka kroków od tego placu, przechowuje się ponad sto dzieł jednego z najwybitniejszych artystów awangardy na Archipelagu. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:00.

Gáldar należy do prowincji najliczniej obdarzonych plażami posiadającymi naturalne baseny skalne, położonymi przy północnym wybrzeżu Gran Canarii. Szczególnym pięknem wyróżnia malownicza Plaża Sardina, z licznymi restauracjami i maleńką przystanią rybacką. Często odwiedzają tę plażę miłośnicy nurkowania, szczególnie przez dostępność sprzętu i miejsce zanurzeń w miejscowym porcie. Jedną z największych atrakcji przy tej plaży stanwią dla nurków zanurzenia nocne, odbywające się nieopodal pomostu rybackiego.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat tej prowincji polecamy odwiedzenie biura informacji turystycznej w miejscowości Gáldar.

Informacje praktyczne o Trasie Północnej

http://turismo2.grancanaria.com/

Arucas    I    Firgas    I    Moya    I    Santa María de Guía    I    Gáldar    I    Agaete