Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Santa María de Guía

Santa María de Guía

Santa María de Guía znajduje się w odległości 25 kilometrów od stolicy wyspy. Położona jest na wysokości 180 metrów. Obszar tej prowincji charakteryzują skaliste wybrzeża, wyrzeźbione na przestrzeni wieków przez proces erozji.

Środowisko naturalne Santa María de Guía charakteryzuje się wielką różnorodnością ekosystemów, obszarów i krajobrazów. Różnorodność ta stała się powodem zadeklarowania większości terenów prowincji jako Kanaryjskie Przyrodnicze Obszary Chronione. Należy do nich Ścisły Rezerwat Przyrody Brezal, Park Krajobrazowy Doramas, Pomnik Przyrody Montañón Negro, oraz Krajobraz Chroniony Las Cumbres, przy czym wszystkie stanowią jednocześnie część pogranicznych prowincji.

Starówka historyczna miasta Guía posiada od roku 1982 status Narodowego Pomnika Historii i Sztuki. Do głównych obiektów miejscowej architektury należy Kościół Parafialny z neogotycką fasadą. W jego wnętrzu znajdują się niezwykle ważne dzieła sztuki, w tym ołtarze i rzeźby dzieła José Lujána Péreza, artysty urodzonego w tej miejscowości.

Dom Rodu Quintana stanowi kolejne dzieło architektury tego miasta, znajdujące się przy Plaza Mayor de Guía, wzniesione w XVII wieku. Posiada szczególnie okazały balkon drewniany w stylu kanaryjsko-mudéjar, oraz herb rodowy.

 

Ciekawą obiekt do zwiedzenia stanowi Muzeum Néstora Álamo. Ten wielopłaszczyznowy artysta grankanaryjski posiada wybitne dokonania w różnych dziedzinach, w tym w muzyce, archiwizacji, renowacji zabytków oraz badaniu historii, kultury i zwyczajów kanaryjskich. Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 10:00 do 20:00, w niedziele i święta od 10:30 do 14:30.

Kaplica Świętego Rocha również stanowi część tutejszego Dziedzictwa Historii. Znajduje się ona w górnej części miasta przy placu Świętego Rocha. Jest to stosunkowo nowa budowla w stylu neoklasycznym, wzniesiona z wapienia i innych miejscowych skał.

14 kilometrów od miasteczka Santa María de Guía, na wzgórzu Montaña Alta, obodzony jest co roku słynny na wyspie festyn sera zwany “Fiesta del Queso”.

Kolejnym charakterystycznym miejscem prowincji Guía, jest słynące ze spektakularnych widoków Cenobio de Valerón, zespół archeologiczny ogłoszony Obiektem Specjalnym Dobra Kultury w roku 1978. Mieści się w odległości 6 kilometrów od Santa María de Guía . Cenobio stanowiło niegdyś wielki spichlerz i twierdzę, w której rdzenne plemiona wyspy przechowywały swoje plony w grotach wyżłobionych w tutejszej skale. Godziny otwarcia obiektu: od środy do niedzieli od 10:00 do 17:00.

W celu uzyskania dalszych informacji na temat tej prowincji polecamy odwiedzenie biura informacji turystycznej w miejscowości Santa María de Guía.

Informacje praktyczne o Trasie Północnej

http://turismo2.grancanaria.com/

Arucas    I    Firgas    I    Moya    I    Santa María de Guía    I    Gáldar    I    Agaete