Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Telde

Telde

Telde znajduje się w odległości 13 kilometrów od stolicy wyspy. Jest to najrozleglejsza prowincja wschodniej części Gran Canarii.

Prowicja Telde posiada wyjątkowo liczne pozostałości archeologiczne, gdyż to właśnie na tych obszarach, w epoce prehiszpańskiej, znajdowało się jedno z dwóch państw, na które była podzielona Gran Canaria. Dziś można tu spotkać najlepiej zachowane miejsca archeologiczne, takie jak Baladero, Tufia, Cuatro Puertas, Tara i Cendro.

Dla zapoznania się ze starówką miejską Telde, najlepiej wybrać się do Dzielnicy San Juan, która stanowi niegdysiejszą kolebkę miasta. Wokół starego Kościoła Świętego Jana Chrzciciela oraz Rynku Głównego, znajdują się główne siedziby władz miejskich i kościelnych.

Kościół Świętego Jana wyróżnia się piękną Kaplicą Główną, złożoną z podwójnego retabulum, z jednej strony gotycko flamandzkiego, a z drugiej XVIII-wiecznego, barokowego. Znajduje się tu również rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, sprowadzona z Ameryki i wykonana indiańską techniką z użyciem pasty kukurydzianej, oraz tryptyk flamandzki z XVI wieku.

W tej okolicy znajdziemy również Kościół Św.Piotra Męczennika z Werony, wzniesiony w XVI wieku w stylu gotyku renesansowego, gdzie dziś mieści się ośrodek wystawienniczy. Na szczególną uwagę zasługuje także Muzeum Domu León y Castillo, wnętrza, w których urodzili się bracia Fernando i Juan de León y Castillos, słynący na przełomie XIX i XX wieku. Godziny zwiedzania: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 20:00, soboty od 10:00 do 20:00, niedziele i święta od 10:00 do 13:00.

Dzielnica San Francisco to zakątek pełen wąskich uliczek, który charakteryzuje się specyficzną architekturą niskich domów o spadzistych dachach i podłużnych ścianach z kamienia. Znajduje się tutaj Świątynia Świętego Franciszka wraz ze słynnym dziełem szkoły sewilskiej Chrystusa Konającego, oraz z przytulnym dziedzińcem znanym jako plac Los Romeros.

Spacer po zabytkach można zakończyć w Dzielnicy San Gregorio, stanowiącą siedzibę kupców i artystów rzemiosła ludowego. W Kościele Świętego Grzegorza można podziwiać neoklasyczne ołtarze i piękną figurę Matki Boskiej Bolesnej.

Telde posiada własne wybrzeża, pełne skalnych zatoczek i plaż z drobnej lawy. Na prawie dziesięciokilometrowym odcinku wybrzeża znajdują się plaże takie jak La Garita, Melenara słynąca z rybackich tradycji, oraz Salinetas, Ojos de Garza i Tufia.

Aby uzyskać szersze informacje na temat miasta i prowincji Telde warto odwiedzić punkt informacji turystycznej mieszczący się w historycznej dzielnicy San Juan.

 

Informacje praktyczne o Trasie Wschodniej

Las Palmas de Gran Canaria  I  Telde  I  Valsequillo de Gran Canaria  I  Ingenio  I  Agüimes