Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Artenara

Artenara

Prowincja Artenara położona jest w najwyższej strefie górskiej Gran Canarii, w odległości 50 kilometrów od stolicy, na wysokości 1270 metrów nad poziomem morza.

Choć Artenara to typowa prowincja środkowej części wyspy, maleńka część jej terenu leży na wybrzeżu i otoczona jest szerokimi połaciami lasów pinii kanaryjkiej w okolicach Tamadaba i Tirma. Obydwa te obszary stanowią jedne z najlepiej zachowanych zakątków dzikiej przyrody na Gran Canarii.

Artenara to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zwiedzić pozostałości archeologiczne ukazujące życie dawnych ludów kanaryjskich. Kompleks Archeologiczny Acusa (domy skalne), o statusie Dobra Kultury, do którego można dojechać samochodem, stanowi doskonały tego przykład.

Kapliczka Matki Boskiej Grotnej to kolejny przykład miejscowej tradycji, umieszczona w wyżłobionej grocie skalistego szczytu. Można ją znaleźć zaledwie 400 metrów od starówki miejskiej. Godziny otwarcia: od 10:00 do 19:00. Kościół Świętego Macieja z XIX wieku to miejsce, gdzie znajduje się siedziba Parafii Artenara.

W Muzeum Domu Santiago Aranda poświęconym pisarzowi i filozofowi z Gran Canarii znajduje się punkt informacji turystycznej.  Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 11:30 do 16:30.

Warto też odwiedzić punkt widokowy Unamuno z rzeźbą upamiętniającą tego pisarza i filozofa, skąd rozciągają się wspaniałe widoki. Miejsce upamiętnia pobyt Unamuno na wyspie w roku 1910.

Jeśli chodzi o zabytki religijne i historyczne, należy również wspomnieć o Kaplicy Candelaria w Acusa. Kryje ona szereg wartościowych dzieł rzeźby sakralnej.

Informacje praktyczne o Trasie Centralnej

Santa Brígida   l   Vega de San Mateo   l   Tejeda   l   Artenara   l   Valleseco   l   Teror