Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Teror

Teror

Z Valleseco nasza trasa prowadzi dalej i kończy się w tak zwanej Prowincji Maryjnej Teror, w odległości 8 kilometrów od Valleseco i 20 kilometrów od stolicy wyspy.

Teror znajduje się w środkowo wschodniej części wyspy, na wysokości 543 metrów. Wielką atrakcją tego regionu jest miejscowy kult Matki Boskiej Sosnowej, patronki wyspy, oraz niezrównane dziedzictwo historyczne i przyrodnicze, należące do naważniejszych na Gran Canarii.

 

 

 

 

To właśnie w Teror znajduje się Bazylika Matki Boskiej Sosnowej, Patronki Diecezji Kanaryskiej, umiejscowiona przy Plaza del Pino, a wzniesiona w roku 1767, choć później również wielokrotnie ją odnawiano. Bazylika Matki Boskiej Sosnowej to najważniejszy budynek całej prowincji, i jeden z najważniejszych przykładów architektury sakralnej na Wyspach Kanaryjskich, wokół którego powstały pierwsze miejskie budynki stanowiące dziś Historyczną Starówkę miasta Teror. Innym ważnym gmachem jest Bazylika Mniejsza, dar od papieża Benedykta XV, stanowiąca Pomnik Narodowy. Godziny otwarcia: poniedziałki od 15:30 do 20:00, od wtorku do piątku od 9:00 do 13:00 i od 15:30 do 20:00, soboty od 9:00 do 20:00, niedziele od 8:00 do 20:00. W tylnej części Ołtarza Głównego znajduje się Kapliczka Matki Boskiej Sosnowej. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 13:00 do 15:00, soboty od 11:30 do 13:00, niedziele od 11:00 do 14:00.

Kolejnym zabytkiem wartym odwiedzenia jest Muzeum Patronalne Matki Boskiej, historyczny gmach, w którym mieszkali możni będący Patronami Maryjnymi. Godziny otwarcia: od niedzieli do piątku od 11:00 do 18:00, w soboty nieczynne.

Plaza de Teror stanowi centrum życia miasta. Można przy tym placu podziwiać typowe kanaryjskie balkony, które ozdabiają wiele tutejszych kamienic. Kolejnym popularnym miejscem jest aleja La Alameda. Jej początki sięgają czasów, gdy stanwiła podjazd przed Pałacem Episkopatu, w roku 1793. W Pałacu tym rezydowali prałaci Diecezji. Niedaleko Bazyliki znajduje się też Plac Teresy de Bolívar, odnowiony w latach 50, przy którym stoi popiersie słynnego przywódcy, jakim był Simón Bolívar.

Budynek Urzędu Miejskiego w Teror również należy do bogactwa historycznego tej prowincji, przez co polecamy jego zwiedzenie. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00.

 

Ściśle związany z Teror jest również Klasztor Cystersów słynący z wyśmienitych wyrobów cukierniczych miejscowych mniszek. Pochodzi on z roku 1882, a w jego wnętrzu znajdują się obrazy Świętego Benito i Świętego Ildefonsa, pochodzące z dawnego klasztoru w stolicy. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00.

Jednym z emblematycznych miejsc w Teror jest tak słynne Fuente Agria. Jest to źródło, które rozgałęzia się na trzy części: Źródło Główne, Źródło Kwaśne oraz Źródło Młyńskie.

Jeżeli chodzi o zwiedzenie okolic przyrodniczych wokół regionu Teror, należy mieć na uwadze, że szczyci się on wieloma obszarami chronionymi: kaldera Pino Santo, Finca de Osorio, Park Przyrodniczy Doramas, Agujereada łańcuch górski), oraz wąwozy Madrelagua, Pino i Molineta. Finca de Osorio mieści się dwa kilometry od starówki miejskiej Teror i stanowi najatrakcyjniejszy zakątek przyrody w całej prowincji, pełen ścieżek wędrownych, grzbietów górskich, wąwozów, ziem uprawnych i lasów. Na jego obszarze zachowały się resztki zarośli wawrzynowych laurisilva, oraz spora połać porośnięta miejscową odmianą kasztanowca. Ponadto, na części obszaru Finca de Osorio istnieją ścieżki obsadzone drzewami pochodzącymi z Europy i Ameryki Południowej, takimi jak ombú, araukaria, drzewo korkowe, oraz dąb. Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 18:00.

W każdą niedzielę od 7.00 do 16.00 odbywa się w Teror słynny Jarmark, ze straganami ustawianymi przed Bazyliką. Można na nim zakupić uprawy rolne, tradycyjne łakocie, czy też słynną słodką kaszankę i kiełbasę chorizo.  Jest tu też specjalne stoisko oferujące rzemiosło wyrabiane w tym regionie (w każdą sobotę od 11:00 do 15:00 i w każdą niedzielę od 8:00 od 15:00).

Aby uzyskać szersze informacje na temat miasta i prowincji Teror, warto odwiedzić punkt informacji turystycznej mieszczący się przy placu Alameda.

 

Informacje praktyczne o Trasie Centralnej

Santa Brígida   l   Vega de San Mateo   l   Tejeda   l   Artenara   l   Valleseco   l   Teror