Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Tejeda

Tejeda

Naszym kolejnym przystankiem jest Tejeda, położona w najwyższej części Gran Canarii.  Prowincja Tejeda jest położona na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza, a na jej terenie znajduje się  najwyższy punkt wyspy o wysokości 1949 metrów, którym jest szczyt Pico de las Nieves.  W najwyższych partiach znajduje się punkt widokowy z panoramą na Caldera de Tirajana i na Park Krajobrazowy Nublo.  Słynny sposób zdobywania Pico de las Nieves to rower górski, gdyż to właśnie tutaj odbywają się międzynarodowe zawody tej dyscypliny wzdłuż szlaku biegnącego po wschodnim stoku, będącego jednym z najtrudniejszych w Europie.

Przyroda tych obszarów charakteryzuje się głównie obecnością rozległych kanaryjskich lasów piniowych, których połacie dzielą przestrzeń z zaroślami migdałowców.  Oprócz przyrody, kultura i sztuka rówież odgrywają ważną rolę w tej prowincji.  Można na przykład odwiedzić Muzeum Rzeźby wybitnego kanaryjskiego twórcy, jakim był Abraham Cárdenes.  Warto też zajrzeć do Muzeum Etnograficznego i Ośrodka Roślin Leczniczych w miasteczku Tejeda.  Godziny otwarcia:  od wtorku do niedzieli od 11:00 do 14:15 i od 15 do 17:00.

Zwiedzając Tejeda nie można zapomnieć o Kościele Parafialnym Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, świątyni z roku 1921, oraz o ośrodku hotelowym Parador Nacional de Tejeda, znajdującym się w miejscowości Cruz de Tejeda.  Przy wjeździe na jego dziedziniec wznosi się wielki kamienny krzyż, a kilka kroków dalej liczne stragany z typowymi pamiątkami i smakołykami regionu, wyrabianymi z migdałów.  Przy krzyżu można również podziwiać wspaniały widok na monolit Roque Nublo.

Prawdziwym hitem Gran Canarii jest znajdujący się terenie prowincji Tejeda Roque Nublo, wielki monolit z bazaltowej skały, o wysokości 70 metrów, powstały na skutek działalności wulkanicznej. Niedaleko od niego, znajduje się kolejny monolit o nazwie El Fraile (Mnich), którą zawdzięcza ze względu na zarys sylwetki przypominający modlącego się mnicha.

Jednakże Tejeda posiada również wielkie bogactwo archeologiczne wyspy. To właśnie w tej prowincji możemy podziwiać liczne pozostałości prehiszpańskie w postaci grot pochówkowych, rycin skalnych, malowideł i plemiennych domostw.

Szczególną atrakcję stanowi również punkt widokowy Degollada de Becerra. Znajduje się między La Cruz de Tejeda i Pico de los Pozos de las Nieves i jest naturalnie wykształconym punktem krajobrazowym. Poza tym Tejeda posiada El Roque, jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na wyspie, o wielkich walorach przyrodniczych i archeologicznych. Znajduje się ona w obrębie kaldery wulkanicznej Tejeda, w samym sercu Gran Canarii.

Ponadto prowincja posiada z terenami rekreacyjnymi o wyjątkowych walorach krajobrazowych, takich jak Los Llanos de la Pez czy Presa de las Niñas, zaopatrzone w całą infrastrukturę potrzebną do rekreacji na łonie natury.

Aby uzyskać szersze informacje na temat tej prowincji, warto odwiedzić punkt informacji turystycznej mieszczący się w miejscowości Tejeda.

 

Informacje praktyczne o Trasie Centralnej

Santa Brígida   l   Vega de San Mateo   l   Tejeda   l   Artenara   l   Valleseco   l   Teror