Gran Canaria
Gran Canaria
Jestem już na miejscu

Villa de Santa Brígida

Villa de Santa Brígida

Miejscowość i prowincja Santa Brígida znajduje się w odległości 14 kilometrów od Las Palmas de Gran Canaria. Samo miasteczko Santa Brígida położone jest w wąwozie porośniętym pięknymi gajami palmowymi, wywodzącymi swą nazwę z okresu prehiszpańskiego: Sataute.

Obecnie w Santa Brígida mamy do czynienia z kombinacją rolniczej przeszłości i dzisiejszymi strefami domów i rezydencji, z których niektóre to prawdziwie wystawne wille zachowujące elementy kanaryjskiej architektury tradycyjnej.

Spacer po starówce miasteczka prowadzi do Kościoła Parafialnego Św. Brygidy, świątyni o neogotyckim zarysie zewnętrznym, wzniesionej w miejscu pierwotnej kaplicy z roku 1522.  Odwiedzając Santa Brígida w czasie weekendu koniecznie należy odwiedzić miejscowy cotygodniowy jarmark, na którym miejscowi i przyjezdni zaopatrują się w produkty spożywcze, sery, wiejski chleb, konfitury, miód z miejscowych pasiek i szeroką gamę wypieków.  Godziny otwarcia:  w każdą sobotę od 8:00 do 20:00 i w każdą niedzielę od 8:00 do 14:00.

Santa Brígida słynie z pięknych krajobrazów, do których zalicza się Pomnik Przyrody Bandama, wygasła kaldera wulkaniczna o głębokości 200 metrów i średnicy 1 kilometra, z której rozlegają się wspaniałe widoki na środkowe i wschodnie partie wyspy.

Niedaleko od Bandama leży Atalaya de Santa Brígida, osada domostw w grotach skalnych, pochodzących z okresu prehiszpańskiego, gdzie do dziś wyrabia się według pradawnych technik ceramikę i garncarnstwo używane w większości domostw na wyspie.  Tutejsi garncarze nazywani są loceros (naczyniarzami), a garncarstwo funkcjonuje pod nazwą “naczyniarstwo”.  W osadzie znajduje się Ekomuzeum Casa Panchito, z imponującym zbiorem eksponatów rękodzieła.

Nie można też odjechać nie zwiedziwszy tutejszego Domu Wina, znajdującego się na starówce historycznej Santa Brígida. Można w nim degustować trunki z certyfikatem pochodzenia z Gran Canarii. Godziny otwarcia: od poniedziałek do piątku od 10:00 do 14:00. Wizyty grup liczących powyżej 10 osób należy uprzednio uzgodnić telefonicznie.